Úterý, 24. května, 2022

Dobrá zpráva pro akcionáře ČEZ. Jaderné elektrárny vyrobily nejvíc elektřiny za osm let

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín zvýšily meziročně výrobu o tři procenta. Dohromady dodaly do přenosové sítě 30,73 miliardy kilowatthodin elektřiny. Téměř tím vyrovnaly dosud rekordní výrobu v objemu 30,75 miliardy kWh, které dosáhly v roce 2013.

Provozního milníku 30 terawatthodin (30 miliard kWh) elektřiny za rok dosáhly české jaderné elektrárny už 23. prosince, o osm dní dříve než v loňském roce. Od té doby zůstalo v plném provozu pět ze šesti výrobních bloků. Pouze v dukovanské druhé výrobní jednotce probíhá plánovaná výměna paliva spojená s kontrolami a investicemi.

Nejslabší výsledek za poslední desetiletí vykázaly jaderné elektrárny v roce 2016, kdy vyprodukovaly pouze 24,1 miliardy kWh elektřiny. Provoz jaderných bloků musel ČEZ v té době omezit poté, co se provalila kauza falšování kontrol svarů v nejaderné části dukovanské elektrárny. Tehdy rázně zasáhl Státní úřad pro jadernou bezpečnost vedený Danou Drábovou a vyžádal si nové kontroly.

Výroba elektřiny v ČR podle typu elektrárny

Výroba elektřiny v ČR podle typu elektrárny, miliony kWh. Zdroj: ERÚ – Roční zpráva o provozu elektrizační soustavy

Divize jaderná energetika spustila v roce 2017 program, zaměřený na bezpečný dlouhodobý provoz a stabilní objem produkce přes 30 terawatthodin ročně. „Naší nejvyšší prioritou je bezpečný a spolehlivý provoz, ne dosahování rekordů, ale stále vidím prostor k dalšímu zlepšování. V novém roce se proto soustředíme především na stabilní provoz a dobré zvládnutí odstávek, což nebude s ohledem na ochranná opatření proti covidu i na rozsah investic jednoduché,“ uvedl člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

Celkem čeká české jaderné elektrárny pět odstávek pro výměnu paliva. Druhý dukovanský blok předběžně plánují energetici připojit do sítě v průběhu února, následovat by měl ještě ve stejném měsíci první výrobní blok. Co možná nejvyšší objem výroby z jaderné energie se při současných cenách elektřiny vyplatí; jaderné elektrárny navíc na rozdíl od uhelných a plynových nepotřebují drahé emisní povolenky.

V roce 2020 všechny elektrárny v České republice dodaly do přenosové sítě 81,4 miliardy kWh energie, podíl ČEZ na tomto objemu tvořil přibližně 75 procent. Dlouhodobě klesá podíl uhlí, naopak stabilní podíl mezi 35 a 40 procenty celkové výroby si udržují jaderné elektrárny.

(dtr)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter