Energetická soběstačnost a dosažení nezávislosti na Rusku. To je od začátku ruské invaze na Ukrajinu hlavní cíl všech států Evropské unie. Teď se jí začíná dařit. Poprvé v červnu dovezla více zkapalněného zemního plynu (LNG) ze Spojených států než odebrala prostřednictvím plynovodů z Ruska.
Šéf IEA (Mezinárodní agentury pro energii) Fatih Birol minulý týden vyzval Evropu, aby se okamžitě připravila na úplné přerušení dodávek ruského plynu během této zimy.
Evropské vlády by měly přijmout opatření ke snížení poptávky a ponechat v provozu stárnoucí jaderné elektrárny, uvedl Birol.
Hrozí odstavení celého plynovodu Nord Strem
Ruská státní plynárenská společnost Gazprom minulý měsíc výrazně omezila dodávky plynovodem Nord Stream 1, který přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře.
Gazprom opatření zdůvodňuje zpožděním při opravě kompresorových turbín firmou Siemens Energy.
Podle německého ministra hospodářství Roberta Habecka hrozí „blokáda celého plynovodu Nord Stream 1“ od 11. července, kdy na plynovodu začínají každoroční údržbářské práce.
V loňském roce Evropská unie z Ruska dovezla 155 miliard krychlových metrů zemního plynu. Ruský plyn se tak podílel zhruba 45 procenty na celkovém dovozu plynu do EU a zhruba 40 procenty na celkové spotřebě plynu v EU.
(bar, čtk)