Další české město se chce pustit do výroby tepla spalováním odpadu. Dlouhý seznam zájemců rozšířil Žďár nad Sázavou, který chce investovat odhadem 1,4 miliardy korun do stavby zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO). Podle oznámení na informačním webu projektu má ročně spálit okolo 40 tisíc tun odpadu a biomasy.
Investorem je městem vlastněná společnost SATT. Záměr je zatím v prvotní fázi povolovacích řízení. Firma v tomto týdnu oznámila svůj záměr Krajskému úřadu Kraje Vysočina. Krajští úředníci vyhodnotí dopad záměru na životní prostředí (EIA).
Pálit budou i nemocniční odpad
Podle oznámení pro řízení EIA bude zařízení umístění u průmyslového areálu v jižní části města Žďár nad Sázavou. „Žďárské ZEVO bude vybaveno nejmodernějšími technologiemi, které zachytí hluk i zplodiny, takže nijak nezatíží okolí. Například bunkr na příjem odpadu je podtlakový, žádný zápach neunikne,“ uvedl k projektu Rostislav Dvořák, předseda představenstva SATT a místostarosta Žďáru nad Sázavou.
Spalovací zařízení bude zahrnovat multipalivový kotel, který umožní spalování různých typů odpadů, ale také biomasy. „Do areálu bude přivážen i nemocniční odpad v množství 1200 t/rok, který bude zbaven nebezpečných vlastností na sterilizační lince pomocí páry a drcení,“ uvedla dále firma SATT.
Výrobu tepla pro centralizovanou soustavu ve Žďáře nad Sázavou dnes zajišťuje hlavně uhelná teplárna ve strojírenském podniku ŽĎAS. Městská firma SATT má dlouhodobě ambice vyrábět teplo sama. Vedle projektu ZEVO má k tomuto cíli přispět také rekonstrukce a modernizací kotelny Libušín. Tady město počítá s novými plynovými kotli o celkovém příkonu 18,7 MW, které budou doplněny kogeneračními jednotkami a elektrokotlem.
Mohlo by vás zajímat
Pokud vše půjde podle plánu, zahájení stavby ZEVO by mohlo začít v roce 2027 a skončit o dva roky později. Žďár nad Sázavou by tak stihl vyřešit otázku nakládání s odpady do roku 2030, kdy nastane výrazné omezení možnosti ukládat komunální odpad na skládky.
Spalování místo skládkování
Energetické využití může nahradit stále převažující ukládání odpadu na skládky. Podle platného znění zákona o odpadech nebude možné od ledna 2030 na skládku ukládat odpady s výhřevností vyšší než 6,5 MJ/kg a odpady, které je možné účelně recyklovat. Od roku 2035 bude možné ukládat na skládku nejvýše 10 procent z celkové hmotnosti vyprodukovaných komunálních odpadů.

Využití odpadů k výrobě elektřiny a tepla má dlouhou tradici, první takové zařízení bylo spuštěno v Brně již v roce 1905. V současnosti jsou na českém území v provozu čtyři spalovny typu ZEVO v Praze-Malešicích, Brně, Liberci a v Plzni. Podnik Pražské služby v majetku města investuje do zvýšení kapacity spalování odpadu, naopak zvažovaná investice do třetího kotle ve spalovně SAKO Brno se zřejmě neuskuteční.
V posledních čtyřech letech se doslova „vyrojily“ nové a staronové záměry na stavbu ZEVO. Největší z nich postaví Skupina ČEZ s využitím šestimiliardové evropské dotace u Mělníka. Aktivní je také skupina EPH, která oživila plány na stavbu ZEVO v Opatovicích nad Labem a v Komořanech u Mostu. V pokročilé fázi příprav jsou také záměry na spalování odpadu v Českých Budějovicích, Písku, Plané nad Lužnicí, Chomutově, Třebíči a Uherském Hradišti.