Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes na akčním summitu o umělé inteligenci (AI) v Paříži zahájila iniciativu InvestAI. Jejím cílem je mobilizovat 200 miliard eur na investice do umělé inteligence, včetně nového evropského fondu ve výši 20 miliard eur pro gigatovárny v oblasti umělé inteligence.

Tato rozsáhlá infrastruktura umělé inteligence je potřebná k tomu, aby umožnila otevřený a kolaborativní vývoj nejsložitějších modelů umělé inteligence a aby se Evropa stala kontinentem umělé inteligence.

„Umělá inteligence zlepší naši zdravotní péči, podnítí náš výzkum a inovace a zvýší naši konkurenceschopnost. Chceme, aby umělá inteligence byla silou dobra a růstu. Činíme tak prostřednictvím vlastního evropského přístupu – založeného na otevřenosti, spolupráci a vynikajících talentech,“ řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

„Náš přístup je však stále třeba vylepšit. Proto společně s našimi členskými státy a našimi partnery mobilizujeme prostřednictvím InvestAI bezprecedentní kapitál pro evropské gigatovárny na umělou inteligenci. Toto jedinečné partnerství veřejného a soukromého sektoru, které se podobá CERNu pro umělou inteligenci, umožní všem našim vědcům a společnostem – nejen těm největším – vyvíjet nejpokročilejší velmi rozsáhlé modely potřebné k tomu, aby se Evropa stala kontinentem umělé inteligence,“ doplnila.

Mohlo by vás zajímat

Prezidentka Evropské investiční banky (EIB) Nadia Calviñová navázala: „Skupina EIB společně s Evropskou komisí zvyšuje podporu umělé inteligence, která je klíčovou hnací silou inovací a produktivity v Evropě.“

Fond EU InvestAI bude financovat čtyři budoucí gigafactory umělé inteligence v celé EU. Nové gigafactory umělé inteligence se budou specializovat na výcvik nejsložitějších, velmi rozsáhlých modelů umělé inteligence. Takové modely nové generace vyžadují rozsáhlou výpočetní infrastrukturu pro průlomové objevy ve specifických oblastech, jako je medicína nebo věda. Gigafactory budou mít k dispozici přibližně 100 000 čipů AI poslední generace, což je přibližně čtyřikrát více než továrny na umělou inteligenci, které se zřizují nyní.

Gigafactory financované prostřednictvím InvestAI budou největším partnerstvím veřejného a soukromého sektoru na světě pro vývoj důvěryhodné AI. Budou sloužit evropskému modelu kooperativních, otevřených inovací se zaměřením na komplexní průmyslové a kritické aplikace. Cílem je, aby každá společnost, nejen ti největší hráči, měla přístup k rozsáhlému výpočetnímu výkonu pro budování budoucnosti.

InvestAI bude zahrnovat vrstvený fond s akciemi s různým profilem rizika a výnosu. Z rozpočtu EU by se odvíjely investice ostatních partnerů. Počáteční financování InvestAI ze strany Komise bude pocházet ze stávajících programů financování EU, které mají digitální složku, jako je program Digitální Evropa a Horizont Evropa a InvestEU. Členské státy mohou rovněž přispět naprogramováním finančních prostředků ze svého kohezního fondu.

Komise již v prosinci oznámila prvních sedm továren na umělou inteligenci a brzy oznámí dalších pět. Stávající podpora pro továrny na umělou inteligenci ve výši 10 miliard EUR, spolufinancovaná EU a členskými státy, je již nyní největší veřejnou investicí do umělé inteligence na světě a uvolní více než desetinásobek soukromých investic. Již nyní poskytuje začínajícím podnikům a průmyslu masivní přístup k superpočítačům.

Vedle dnes spuštěného fondu InvestAI přijímá Komise řadu opatření v různých oblastech na podporu inovací v oblasti umělé inteligence v Evropě. Továrny na umělou inteligenci jsou hlavním bodem balíčku Komise pro inovace v oblasti umělé inteligence, který byl představen v lednu 2024, společně s: finanční podporou prostřednictvím programu Horizont Evropa a programu Digitální Evropa věnovaného generativní AI; doprovodnými iniciativami na posílení zdrojů talentů v oblasti generativní AI v EU prostřednictvím vzdělávání, odborné přípravy, zvyšování kvalifikace a rekvalifikace; další podporou veřejných a soukromých investic do začínajících a rozšiřujících se podniků v oblasti AI, včetně podpory rizikového kapitálu nebo vlastního kapitálu; urychlením vývoje a zavádění společných evropských datových prostorů, které budou k dispozici komunitě AI, pro niž jsou data klíčovým zdrojem pro trénink a zlepšování jejich modelů; iniciativou „GenAI4EU“, jejímž cílem je podpořit vývoj nových případů použití a vznikajících aplikací ve 14 evropských průmyslových ekosystémech i ve veřejném sektoru.

Mezi oblasti použití patří robotika, zdravotnictví, biotechnologie, výroba, mobilita, klima a virtuální světy.
Komise rovněž zřídí Evropskou radu pro výzkum umělé inteligence, v níž může Evropa sdružovat zdroje a zkoumat, jak může využít nevyužitý potenciál dat pro podporu umělé inteligence a dalších technologií. Ještě letos Komise zahájí iniciativu „Apply AI“, která má podpořit zavádění umělé inteligence v průmyslu v klíčových odvětvích.