Neděle, 17. října, 2021

Do představenstva ČEZ míří Jan Kalina, blízký spojenec šéfa Daniela Beneše

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

ČEZ na základě rozhodnutí dozorčí rady obmění složení svého představenstva. Ladislava Štěpánka v klubu sedmi nejvlivnějších top manažerů energetické skupiny nahradí bývalý šéf společnosti ČEPS Jan Kalina. Jedná se o první změnu ve složení představenstva od května 2017, kdy se členem orgánu stal expert na jadernou energetiku Bohdan Zronek.

Jan Kalina do funkce člena představenstva nastoupí k 29. červnu, tedy poté, co Štěpánkovi skončí funkční období. Ředitel divize klasické elektrárny Ladislav Štěpánek byl v představenstvu od roku 2013, tedy po dvě čtyřletá období. Podle informací Ekonomického deníku je Kalina blízkým spojencem a oblíbencem generálního ředitele a předsedy představenstva ČEZ Daniela Beneše, což mu nyní přineslo nový karierní postup.

Nyní 52letý Kalina již dříve pro ČEZ pracoval. V letech 2007 až 2012 vedl firmu ČEZ Správa majetku, poté byl do roku 2015 byl obchodním ředitelem Severočeských dolů. Následně se přesunul na pozice generálního ředitele a předsedy představenstva společnosti ČEPS, kterou zastával v letech 2016 až 2018. Ohlasy na jeho působení nebyly příliš příznivé. ČEPS byl v té době kritizován, že má až příliš srdečné vztahy s velkými energetickými skupinami ČEZ a EPH a naopak přehlíží menší hráče v energetice.

Situace v ČEPS se zdramatizovala poté, co premiér Andrej Babiš v červnu 2018 dosadil do představenstva Jakuba Skavroně. Výsledkem byl konflikt mezi top manažery ČEPS, kteří si začali vyřizovat účty také prostřednictvím médií. Stát v roli jediného vlastníka zasáhl, v říjnu 2018 byli z funkce odvoláni oba hlavní protagonisté konfliktu – Kalina i Skavroň. Nejvyšší manažerský post v ČEPS následně převzal bývalý šéf Benziny Martin Durčák.

Na počátku loňského roku se Kalina vrátil zpět do služeb Skupiny ČEZ. Nejprve se objevil ve vedení firem ČEZ Obnovitelné zdroje, CEZ RES International a ČEZ Recyklace, později se stal také členem představenstva investičního fondu ČEZ OZ.

David Tramba

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter