INZERCE

Obce přes systém Corrency vyčlení určitou část veřejných prostředků, které rozdělí mezi místní obyvatele ve formě kreditů. Foto: Corrency/Facebook

Do lokální ekonomiky je potřeba lidi zapojit, říká Stuchlík o projektu Corrency

Problém vylidňování se netýká jen českého pohraničí, řeší ho i bohaté obce. Klíčem k nastartování rozvoje a efektivní podpoře lokální ekonomiky je podle generálního ředitele společnosti Corco Systems Petra Stuchlíka spoluúčast občanů. Corco Systems stojí za transakčním systémem Corrency, který je zaměřený na podporu lokálních ekonomik. „Pokud máme efektivně a cíleně podporovat potřebné a distribuovat podporu, tak musíme lidi zapojit,“ uvedl Stuchlík.

Obce přes systém Corrency vyčlení určitou část veřejných prostředků, které rozdělí mezi místní obyvatele ve formě kreditů. Lidé poté mohou kredity využít v provozovnách zaregistrovaných do projektu a získají na jejich základě „slevu“ (jde o příspěvek obce) ve výši 50 procent. „Občan se poté rozhodne racionálně, ať už vybírá kroužky, anebo když řeší, kde má utrácet své peníze,“ uvedl na konferenci Podpora lokální ekonomiky jako nástroj k rozvoji obcí Stuchlík.

Dodal, že systém je silný především v podpoře malých či středních podniků a živnostníků, a potom také právě u mimoškolních aktivit dětí. Nejnověji se do projektu Corrency zapojila například Ostrava-jih a město Aš, které nástroj využívalo už v loňském roce. Zkušenosti s Corrency na konferenci popsal starosta města Vítězslav Kokoř (ANO). Město se podle něj potýká s řadou problémů, až 50 procent obyvatel z něj odjíždí do sousedního Německa za prací a odcházejí i podnikatelé ve službách. Corrency městu podle Kokoře umožnilo přímou podporu místních podnikatelů prostřednictvím plateb občanů.

Konkrétně na podporu lokální ekonomiky město Aš vyčlenilo dva miliony korun a dva tisíce občanů, kteří se do systému zaregistrovali, obdrželi takzvané correnty v hodnotě tisíc korun. Podnikatelé, kteří se do systému zapojili, jim pak umožnili zaplatit 50 procent částky digitální měnou. „Projekt byl zaveden s cílem stimulovat místní ekonomiku, podpořit malé podniky a zvýšit oběh peněz v lokálním prostředí. Fiskální injekce způsobila multiplikační efekt v celkové výši přes čtyři miliony korun,“ popsal Kokoř. Důležité je podle něj zmínit, že correnty mohou občané utratit pouze u místních podnikatelů, kteří je akceptují jako platidlo.

Do projektu se podle starosty Aše zapojilo přes 30 podnikatelů a zájem ze strany občanů byl vyšší, než se očekávalo. „V Aši měl tento projekt pozitivní ekonomický i sociální dopad,“ dodal Kokoř.

Podle starosty může zároveň iniciativa fungovat také jako vzdělávací nástroj, který občanům ukazuje význam místní ekonomiky a nutnost podpory malých podniků. „Při registraci do programu a aktivním užívání correntů se lidé mohou cítit více zapojeni do rozhodovacích procesů města a mohou být motivováni se zúčastnit dalších komunitních aktivit a akcí,“ poznamenal.

Program podle něj zároveň vyžaduje elementární digitální gramotnost občanů a obchodníků. Pro identifikaci platby postačí lidem číslo občanského průkazu, anebo kód v SMS.

Projektu Correcy se zúčastnila také například Praha 1. „Radnice chtěla podpořit drobné podnikatele, kteří obsluhují těch pár tisíc lidí, kteří tady ještě žijí a kteří raději provozují masnu nebo nějaké zámečnictví a ne třiapadesátou provozovnu trdelníků,“ zmínil ředitel společnosti Corco Systems Petr Stuchlík.

Připomněl také, že v loňském roce na obchodním zastupování a distribuci služby Corrency se společností CorCo Systems dohodla na spolupráci také Česká spořitelna. Corrency se tak stala součástí distribuční sítě spořitelny, která produkt nabízí municipalitám. Corrency si vyzkoušely v předešlých letech například i Prostějov, Kyjov, Kolovraty, Ostrava-Poruba, Slezská Ostrava nebo Praha 14.  

Tereza Čapková