Sobota, 25. června, 2022

Do datových schránek dorazily opět spamy

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Tisícovky uživatelů datových schránek obdržely včera a dnes nevyžádané reklamní sdělení. Odesílatelé tak zneužili situace, kdy je po dobu nouzového stavu rozesílání poštovních datových správ zdarma. Odbor eGovernmentu ministerstva vnitra situaci řeší a odesílatele se snaží zablokovat. Pravděpodobně je čeká, stejně jako na jaře, milionová pokuta.

Necelé dvě tisícovky uživatelů Informačního systému datových schránek byly včera a dnes „spamováni“ nevyžádanou reklamou na investování v době krize, či cestování. Podle ředitele odboru eGovernmentu ministerstva vnitra Romana Vrby byli mezi adresáty i jeho kolegové. „Díky tomu jsme se o spamech dozvěděli relativně rychle a mohli jsme to začít řešit,“ řekl Ekonomickému deníku Vrba.

Uživatelé datových schránek by v případě, že spam objeví, by ji měli přeposlat správci systému – ministerstvu vnitra. „Můžeme to řešit, až když se o nějakém problému dozvíme. Současné rozesílání spamu má na svědomí stejná skupina podnikatelů, jako na jaře. Pohybují se na hraně zákona, navíc struktura na sebe navázaných firem, které zprávy rozesílají je velice složitá, takže přijít na to, komu máme dát pokutu může trvat velmi dlouho,“ dodal Vrba.

V případě rozesílání nevyžádaných obchodních sdělení je za posílání nevyžádaných obchodních sdělení  podle zákona pokuta v případě „nepodnikající fyzické osoby“ do 10.000 Kč“, zatímco u podnikající fyzické osoby či právnické osoby je to podstatně více, „až do
10.000.000 Kč“. Právě proto se tým ministerstva vnitra snaží dopátrat toho, kdo za útoky skutečně stojí, aby mohli udělit citelnou pokutu.

Případem se – stejně jako na jaře – zabývá i Úřad pro ochranu osobních údajů. „Zprávy odeslané prostřednictvím datových schránek mají sloužit pro standardní písemnou korespondenci. Jakékoli zneužívání datových schránek, které jsou především určeny pro bezpečnou a lze říci i privilegovanou komunikaci uvnitř orgánů veřejné moci a mezi soukromými osobami a orgány veřejné moci navzájem, ke spamu (pod záminkou doplňkové služby komunikace mezi soukromými osobami) je špatné, ale v době nouzového stavu jde při zneužití výjimečné bezplatnosti této služby o nepřípustný hyenismus,“ uvedl předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů Jiří Kaucký s tím, že případným viníkům hrozí citelné pokuty.

-chl-

 

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter