INZERCE

Plynovod v majetku společnosti eustream. Foto: EPH

Do České republiky opět teče plyn z východu. Pravděpodobně však nejde o „čerstvý“ import z Ruska

V posledním týdnu se v českém plynárenství „něco“ změnilo. Už neplatí, že plyn přes řeku Moravu u Lanžhotu teče od západu k východu. Tok plynu se obrátil a vrátil se k tradici minulých desetiletí – směr toku je ze Slovenska k nám. Příčinou této změny je nejspíš vysoká cena plynu na spotovém trhu v Česku.

Změna se odehrála v úterý 15. listopadu. Cena zemního plynu na spotovém trhu, který v Česku organizuje společnost OTE, vylétla na 117 eur za megawatthodinu (MWh). Tedy na dvojnásobek hodnoty ze začátku měsíce. Od té doby se drží nad hranicí 100 eur. „Česká republika je teď nejdražší v regionu, možná zároveň s Polskem,“ upozornil šéf komerčního dispečinku firmy RWE Supply & Trading CZ Oldřich Dominik.

Dříve platné pořadí zemí podle ceny plynu se najednou přeházelo a tok plynu mezi zeměmi střední Evropy se změnil. Slovensko přestalo vyvážet do Maďarska, naopak od něj v posledním týdnu odebírá 25 až 40 tisíc MWh plynu denně. Tok plynu mezi Českem a Slovenskem vychází na 15 až 30 tisíc MWh ve směru z východu na západ (zdroj: slovenský provozovatel plynovodů eustream). Ještě v první polovině listopadu byly tyto dodávky desetkrát vyšší a směřovaly z Česka na Slovensko.

Mapa plynovodů v majetku společnosti NET4GAS. Zdroj: NET4GAS

Problém je, že molekuly zemního plynu nemají cedulku s údajem odkud pocházejí. V úvahu připadá plyn z podzemních zásobníků (původem nejspíš z Ruska, ale již dříve zaplacený Maďary či Slováky), nebo „čerstvě dovezený“ ruský plyn. Tyto dodávky na Slovensko stále pokračují v rozsahu 300 až 400 tisíc MWh denně, nicméně většina zmíněného ruského plynu směřuje dál přes rakouskou plynovodní síť do Itálie.

Oldřich Dominik zmínil ještě jedno možné vysvětlení. které je sice spekulativní, ale zřejmě celou situaci nejlépe vystihuje. Evropští velkoobchodníci si po zaplnění zásobníků v EU objednali část kapacity málo využitých zásobníků na západě Ukrajině a uložili zde přebytky plynu. Jakmile se ochladilo a spotřeba vylétla nahoru, tak si plyn z ukrajinských skladišť opět vyzvedli a prodali jej na trhu.

Stále však platí, že většina plynu na český trh přichází z Německa. Původem se jedná o norský plyn a také o dodávky z LNG terminálů v Belgii a Nizozemsku. Po naplnění zásobníků v Česku a po růstu spotřeby v západní Evropě kvůli chladnému počasí objem těchto dodávek klesl z původních 400 až 500 tisíc MWh denně na zhruba 250 tisíc MWh denně. Odhad spotřeby plynu v Česku v pondělí 21. listopadu činí 335 tisíc MWh (zdroj: provozovatel tranzitních plynovodů NET4GAS).

David Tramba