INZERCE

Ruský plyn stále proudí do střední Evropy. Někdy přeteče i do Česka. Foto: Pixabay

Do Česka se valí z východu plyn ruského původu. Jedná se o dočasný jev, který jsme zažili i před rokem

Dodavatelé na českém trhu od října znovu nakupují ruský plyn. Tato zpráva, kterou potvrdil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela, se stala o víkendu hitem sociálních sítí. Vláda sklidila vlnu kritiky i posměchu od představitelů opozice a samozvaných „odborníků na všechno“. Když se na téma podíváme věcně a bez emocí, zjistíme, že je realita okolo dovozu „ruského“ plynu do Česka poněkud složitější, a ne tak skandální.

„Ruský plyn do Česka dovážet nepotřebujeme a zásoby na letošní zimu jsme si bez problémů vytvořili bez něj. Tento týden jsme z měsíčních dat ERÚ zjistili, že od října k nám přesto začali někteří obchodníci plyn z Ruska dovážet. Celkem do konce října představuje plyn z Ruska 1,2 procenta celkových dodávek za rok 2023,“ uvedl na síti X (dříve Twitter) ministr Síkela. Jenže v listopadu objem dodávek z východu skokově vzrostl.

Podle údajů na webu provozovatele české páteřní sítě plynovodů, společnosti NET4GAS, se objevuje dovoz ze Slovenska od počátku října. Nejprve se jednalo o menší množství, od konce října jde o vyšší objemy v rozsahu 50 až 80 gigawatthodin (4,5 až 7,3 milionu m3) denně. V jednotlivých dnech tedy import ze Slovenska představoval 25 až 40 procent celkového dovozu. Většinu dál tvoří norský plyn a dodávky z LNG terminálů v západní Evropě, přicházející do Česka přes německou plynovodní síť.

Plné zásobníky a cenová arbitráž

Jenže odkud tedy přichází plyn z východu? Převážně se jedná o původem ruský plyn určený pro Slovensko, Rakousko či Maďarsko. Vzhledem ke stabilním dodávkám z Ruska přes ukrajinské území na Slovensko v rozsahu 37 až 39 milionů m3, vysokým podzimním teplotám (až donedávna) a zcela naplněným zásobníků se ve třech jmenovaných zemích vytváří přebytek plynu. Ten není kam uskladnit, proto směřuje na český trh a nahrazuje část dovozu z Německa.

Ekonomický deník oslovil dva odborníky na obchodování s plynem, kteří pod podmínkou anonymity popsali, co se teď v oboru děje. Fakticky se jedná o cenovou arbitráž, kdy se plyn přelévá ze zemí s nižší cenou do zemí s vyšší cenou. Něco podobného se mimochodem stalo už na konci loňského roku, historie se tedy opakuje. Loni se jednalo se o dočasný jev, který trval od 15. listopadu do 30. prosince. Před a po tomto datu naopak plyn směřoval z Česka na Slovensko.

Značnou roli zde hraje fakt, že dodavatelé plynu koncovým zákazníkům v Česku nemají dlouhodobé smlouvy přímo s těžaři. Jsou tak závislí na nákupu plynu od velkoobchodníků, mezi něž patří třeba německé společnosti RWE a SEFE nebo maďarské MVM. Tito velkoobchodníci moc neřeší geopolitiku a plyn nakupují čistě oportunisticky – tam, kde to vychází nejvýhodněji.

Mapa plynovodů v majetku společnosti NET4GAS. Zdroj: NET4GAS

Nezdá se, že by na změně toku plynu Rusko příliš vydělalo. Podle zpráv ruských a ukrajinských médií je tok plynu z Ruska přes ukrajinskou síť stabilní, od ledna se pohybuje okolo 40 milionů metrů krychlových za den. Nic se na tom nezměnilo ani v listopadu. Totéž platí o toku plynu z Ukrajiny na Slovensko, ten se během podzimu dle informací slovenského eustreamu pohyboval mezi 37 a 39 miliony m3 denně.

Slovenská spotřeba je přitom výrazně nižší, v listopadu kolísala mezi 10 a 15 miliony m3 denně. Většina plynu (přes 20 milionů m3 denně) směřuje dál do Rakouska, menší část do Česka. Za pikantní lze označit fakt, že v posledním týdnu část původem ruského plynu v množství okolo 5 milionů m3 směřovala ze Slovenska do Polska; tyto země od letošního srpna spojuje nový plynovod přes Karpaty.

Příznivý vývoj zásob i cen

Dodávka části přebytků ze Slovenska do Česka má jednu výhodu – šetří se tím plyn v podzemních zásobnících. Podle dat mezinárodní asociace Gas Infrastructure Europe (GIE) byly v sobotu 25. listopadu české zásobníky naplněny na 97,24 procenta. Od 15. listopadu, kdy byly české zásobníky zaplněny na 99,3 procenta kapacity, je tedy úbytek rezerv jen malý – dva procentní body za deset dní.

Příznivě se vyvíjí také cena plynu na energetických burzách. Třeba plyn s dodáním v prosinci se na konci října na pražské PXE obchodoval na zhruba 55 eur/MWh, na konci minulého týdne se cena pohybovala okolo 48,50 eura/MWh. Celoroční pásmo na rok 2024 za poslední měsíc zlevnilo z 56,50 na 50,50 eura/MWh.

David Tramba