INZERCE

Informační a komunikační technologie - ICT (z anglického Information and Communication Technologies). Ilustrační snímek. Foto: Unsplash

Do aféry na generální inspekci se vložili poslanci z kontrolní komise. Pozvou si na kobereček ředitele

Takové podněty bereme velmi vážně, zní od poslanců z kontrolní komise pro činnost Generální inspekce bezpečnostních sborů. Reagovali tak na anonymní dopis, který tvrdí, že šéf inspekce Radim Dragoun pokryl nezákonné jednání svého vlivného podřízeného. List dostali také premiér Andrej Babiš, Úřad vlády, nejvyšší státní zástupce a ministryně spravedlnosti. Informace z něj potvrzují personální kroky v inspekci, jak Ekonomický deník informoval minulý týden.

Členové poslanecké kontrolní komise pro činnost Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) chtějí svolat v březnu jednání komise kvůli průšvihu, který se měl na GIBS odehrát v loňském roce.

Nejen poslanci, ale i žalobci, premiér a ministryně spravedlnosti obdrželi v lednu anonymní dopis, podle kterého ředitel GIBS Radim Dragoun pokryl nezákonné jednání vlivného podřízeného. Ten měl v čase covidových opatření nutit svého podřízeného k práci na jeho rekreačním objektu.

Místo toho, aby bylo jeho konání řádně vyšetřeno, ale odešel vysoký důstojník inspekce do civilu s výsluhou. Případ je o to citlivější, že oním důstojníkem byl šéf odboru vnitřní kontroly, tedy jakési inspekce v inspekci. Jmenuje se Vladimír Zavřel a v minulosti působil v protikorupční policii. Informace z dopisu potvrzují personální kroky v inspekci, na konci roku bylo vypsáno výběrové řízení na obsazení Zavřelova postu.

Ekonomický deník o kauze informoval zde.

„Dopis jsme obdrželi 19. ledna, byl jsem v té době nemocen s covidem, přesto jsem po propuštění z nemocnice na začátku února ihned připravil dopis řediteli GIBS Dragounovi, který byl odeslán z Poslanecké sněmovny 10. února. Řediteli GIBS byly zaslány konkrétní dotazy. Komise bude předmětnou věc řešit, jakmile nám bude doručena odpověď ředitele. Svolání schůze komise předpokládám v průběhu března. Ke dnešnímu dni žádné informace nejsou k dispozici,“ odpověděl na sklonku týdne předseda kontrolní komise, poslanec hnutí ANO, Jan Mašek.

„Ano, podnět naše komise dostala, byl dotázán ředitel, čekáme na odpověď. Budeme to řešit jako samostatný bod a určitě s tím budeme ředitele GIBS osobně konfrontovat. Bereme tyto podněty velmi vážně,“ zareagoval další z členů, poslanec ODS Pavel Žáček.

Ostatní oslovení buďto nezareagovali nebo se odpovědím vyhnuli. „Pan poslanec Pavel Bělobrádek se nebude k tématu vyjadřovat,“ zaslal tuto reakci Bělobrádkův asistent Roman Málek.

Naprosto konkrétní informace

Anonymní dopis, který doputoval i reportérovi Ekonomického deníku je do detailu konkrétní. „Pane řediteli. Zaznamenala jsem, že několika příslušníkům GIBS, ale i jiným osobám, je známa informace, že jeden z vašich vedoucích pracovníků, kterého jste k 31. 1. 2021 uvolnil ze služebního poměru, měl zneužít svoji pravomoc vedoucího pracovníka a úřední osoby tím, že měl nutit svého přímého podřízeného Miroslava Sedláčka, aby prováděl stavební práce na svém rekreačním objektu, který si díky vašim štědrým odměnám koupil za svého působení na GIBS. K tomuto účelu mu na cestu ještě dával služební vozidlo a za tyto stavební práce i nejvyšší odměny. Tato informace je nejméně od prosince 2020 známa i vám. Předpokládám, že jste dodržel své slovo, s nímž jste nastupoval do své funkce, tedy že jste zajistil správné fungování nejen oddělení vnitřní kontroly a uvedenou věc jste nechal řádně prošetřit,“ stojí v anonymním dopisu, se kterým se reportér Ekonomického deníku seznámil.

GIBS logo Foto: Tomáš Rovný

„Pokud je tato informace správná, tak se nemůže stát, že by tento příslušník odešel do civilu a doživotně pobíral luxusní výsluhu, na kterou jen tak někdo nedosáhne, a smál se všem příslušníkům jiných bezpečnostních složek, kteří byli za obdobnou činnost trestně stiháni a odsouzeni. Tato informace se již šíří všemi bezpečnostními sbory,“ dodává pisatel či pisatelka, označující se za občanku milující spravedlnost.

Ekonomický deník se proto dotázal adresátů, jak s informacemi naložili. „Mohu potvrdit, že Nejvyšší státní zastupitelství obdrželo předmětné podání a toto postoupilo věcně a místně příslušnému státnímu zastupitelství k dalšímu opatření,“ sdělil Ekonomickému deníku mluvčí nejvyšších žalobců Petr Malý.

„Potvrzuji Vám, že ministerstvo spravedlnosti anonymní podání, které zmiňujete, eviduje. Vzhledem k tomu, že GIBS nespadá do působnosti ministerstva, a součástí adresátů jsou orgány činné v trestním řízení, věříme, že podání prověří,“ uvedl mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka. Z Úřadu vlády žádná odpověď nepřišla.

Ekonomický deník položil několik otázek Generální inspekci bezpečnostních sborů. Odpověď nedorazila ani po čtyřech urgencích a pokusech o telefonický kontakt. Ekonomický deník proto otázky bez odpovědí zveřejňuje.

Nezodpovězené otázky na GIBS

Kdy bylo prosím uzavřeno výběrové (nabídkové) řízení na post šéfa odboru vnitřní kontroly GIBS?

Kolik bylo prosím uchazečů?

Proč prosím skončil předchozí šéf odboru vnitřní kontroly? Kdy odchází do civilu?

Odchází prosím s výsluhami, z jaké tabulky, kolik prosím výsluhy činí?

Souvisí prosím konec šéfa odboru vnitřní kontroly se zaměstnáváním podřízeného na rekonstrukci rekreačního objektu?

Vyšetřil prosím ředitel GIBS toto podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby, s jakým závěrem?

Bylo prosím zahájeno prověřování možné trestné činnosti, kárného provinění? Kdy? Kdy bylo ukončeno?

Jaká byla GIBS zjištěná výše odměn pro dotyčného brigádníka?

Kolik černých jízd prosím bylo za účelem této brigády na rekreačním objektu bývalého šéfa OVK pro šéfa odboru vnitřní kontroly?

Jaká škoda prosím GIBS tímto nezákonným jednáním bývalého šéfa OVK vznikla?

Pokud nebylo zahájeno trestní či kázeňské řízení, prosím proč, z jakých důvodů?

Týž den, kdy informace o průšvihu na GIBS vyšla najevo, se v Lidových novinách objevil oslavný článek, kterak inspekce odhalila nezákonné jednání v ochrance prezidenta. „V pondělí 15. února byli Generální inspekcí bezpečnostních sborů přímo na pracovišti zadrženi dva příslušníci Policie ČR – Útvaru pro ochranu prezidenta ČR. Jsou podezřelí z majetkové trestné činnosti,“ sdělil redakci Lidových Ondřej Šťastný, dozorový státní zástupce z Městského státního zastupitelství v Praze.

Úřady nechtěly specifikovat, co je dvojici kladeno za vinu. Podle informací serveru Lidovky.cz ale případ souvisí s prodejem nábojů. Údajně inspekce vyšetřuje v této souvislosti škodu ve výši půl milionu korun, která měla kvůli tomu vzniknout. „Prodávali to lidem na střelnici,“ uvedl pro Lidovky.cz „důvěryhodný“ zdroj. Načasování vydání článku na minulou středu se přitom přesně kryje s informacemi o skandálu v GIBS, vydanými Ekonomickým deníkem ráno v 5:30. V Lidových novinách se informace důvěryhodného zdroje o zásahu v prezidentské ochrance objevily ve 12:23.

Tendr na nového šéfa

Ekonomický deník informace z anonymního dopisu velmi podrobně ověřoval. Navíc se pokusil kontaktovat Vladimíra Zavřela i jeho podřízeného Miroslava Sedláčka, což se bohužel nepovedlo.

Skutečnost, že před krátkým časem došlo ke změně na významném postu v Generální inspekci bezpečnostních sborů, v odboru vnitřní kontroly potvrzuje výběrové řízení na jeho nového šéfa, které Ekonomický deník zachytil.

Nabídkové řízení na nového šéfa odboru vnitřní kontroly GIBS. Foto: Jan Hrbáček

„V souvislosti s obsazením volného služebního místa v rámci Generální inspekce bezpečnostních sborů zveřejňuji následující podmínky a bližší informace k nabízenému služebnímu místu. Přihlásit se mohou všichni příslušníci bezpečnostních sborů s dosaženým vysokoškolským vzděláním v magisterském studijním programu, vyvěsil 27. listopadu ředitel GIBS, vrchní státní rada, brigádní generál, Radim Dragoun.

Trafikanti na GIBS

Na odchod Dragounova předchůdce Michala Murína tlačil v roce 2018 premiér Andrej Babiš. Jedním z argumentů mělo být, že udržoval letitý přátelský kontakt s někdejším detektivem s Igorem Gáboríkem. Na schůzkách premiér Murínovi řekl, že pokud ředitelské místo opustí do konce února, obejde se to „bez skandálu“. Babiš to popřel, ale následně začal Murína veřejně kritizovat a zahájil s ním kázeňské řízení.

Na Murínovo místo následně usedl absolvent plzeňských práv a šéf státních zástupců ze severočeských Loun Radim Dragoun. Dragoun měl být „panem čistým“. Podle svých slov chtěl usilovat o to, aby inspekce působila důvěryhodně vůči státním zástupcům i veřejnosti. „Aby i ty vztahy uvnitř byly korektní, aby si důvěřovali příslušníci GIBS navzájem a věřili svému vedení, aby i vedení věřilo svým příslušníkům a nedocházelo k únikům informací,“ uvedl Dragoun.

Dragounovo jméno se v minulosti objevilo během aféry kolem „rychlostudentů“ plzeňských práv. Dragoun školu totiž dokončil během tří let. Tehdy státní zástupce Dragoun ale odmítl jakékoli pochybnosti, v Plzni mu podle jeho slov uznali řadu zkoušek z Policejní akademie, a on si tak mohl spojit druhý ročník se třetím a také čtvrtý s pátým ročníkem.

Dnes už bývalý šéf odboru vnitřní kontroly GIBS Vladimír Zavřel nastoupil po odchodu Michala Murína v roce 2018. Podle informací Ekonomického deníku měl dostat hned jednu z nejvyšších platových tříd. Nejspíš také proto podle všeho odešel do civilu bez náležitého vyšetřování svých skutků a s „plnotučnou“ výsluhou. Na otázky, zda GIBS Zavřelovy aktivity vyšetřovala a zda odešel do civilu s výsluhou, tato instituce odmítla odpovědět.

Na GIBS v roce 2018 zamířila také kontroverzní detektivka někdejšího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavlína Foglar Marušincová, která se stala náměstkyní pro trestní řízení. Marušincová byla jedním z lidí z blízkosti dřívějšího šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty, která řešila například známou kauzu Nagyová, která u soudů skončila totálním fiaskem. Kvůli reorganizaci policejních složek z léta 2016 se tito lidé schovali na čas „do závětří“, aby pak postupně nastoupili do různých „trafik“ v bezpečnostních složkách nebo justici.

Jan Hrbáček