Po dvouleté přestávce zaviněné protiepidemickými opatřeními se
na české koleje vrací Preventivní vlak bezpečné železnice. Během května ho čekají čtyři zastávky v českých a moravských městech. Cílem projektu je seznámit žáky a studenty jak se chovat v blízkosti kolejí a tratí, jak nebezpečné je zasažení elektrickým proudem z trolejí. Obzvlášť výmluvné jsou pak skutečné události, které jsou žákům ve vlaku promítány.
Žáci a studenti procházejí v rámci programu Preventivního vlaku třemi stanovišti. Tím prvním je speciální vůz, kde bude probíhat projekce třetího dílu hraného dokumentu s názvem To nedáš! Ten vychází z reálných mimořádných událostí, které se skutečně staly, a varuje před jejich následky.
„Starší děti a mládež mají někdy nebezpečné nápady, pokoušejí štěstí a mají pocit, že se jim nemůže nic stát. Jenže opak je pravdou, alespoň pokud jde o železnici. Například expres rozjetý na 160 km/h ujede každou minutu přes 2,5 kilometru a nezastavíte ho tak snadno jako auto. Nejen na to upozorňuje právě Preventivní vlak,“ poznamenává Michal Krapinec, předseda představenstva a generální ředitel Českých drah.
Druhý, konferenční vůz, je připraven pro diskuzi žáků a studentů s odborníky, kteří šetří nehody na železnici. Vyšetřovatelé s nimi budou rozebírat jednotlivé nebezpečné situace, v krátkých spotech se zde představí Pravidla bezpečné železnice. Po jejich promítnutí bude vždy následovat diskuse o tom, co udělali figuranti špatně, jaké pravidlo porušili a jaké to mělo následky.
„Správa železnic dlouhodobě podporuje prevenci a osvětu v oblasti bezpečnosti na železnici. V komunikaci s mladými lidmi apelujeme zejména na maximální pozornost a respektování všech pravidel bezpečného pohybu v blízkosti železničních tratí či na přejezdech a přechodech,“ říká generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.
Na třetím stanovišti pak bude probíhat nácvik život zachraňujících úkonů. Záchranáři uvedou žáky a studenty do situace, kdy narazí na nehybného člověka a mají jen sekundy na rozhodnutí, jak se zachovat. Seznámí se s tím, jak mají správně diagnostikovat stav tohoto člověka a jak mají postupovat v záchraně jeho zdraví, či dokonce života.
Kde vlak zastavuje?
Hlavní nádraží v Olomouci (17. a 18. 5.)
Brno-Královo Pole (19. a 20. 5.)
Praha – Dejvice (24. a 25. 5.)
Hlavním plzeňské nádraží (26. a 27. 5.).
Preventivní vlak bezpečné železnice je společným projektem Správy železnic, Českých drah a ČD Cargo.
Jana Bartošová