INZERCE

Dluhopisoví medvědi řádí dál. Co na to ostatní trhy?

Řecko sice údajně podalo platební příkazy na zaplacení splátky MMF (750 miliónu euro), avšak jinak se tato Achillova pata eurozóny ani trochu nezhojila. 

Další klíčová schůzka ministrů financí v Bruselu tedy nepřinesla vůbec nic, tedy snad kromě poměrně překvapivého výroku německého ministra financí Wolfganga Schäubleho o tom, že by to byl vcelku dobrý nápad, zeptat se řeckých voličů v referendu co vlastně chtějí. Tedy zda nižší starobní důchody a méně státních úředníků anebo státní bankrot s jízdenkou mimo eurozónu? O to tady totiž konkrétně jde. Mimo to však také bohužel z MMF a bruselských úředníků vylézá, že Řekové budou potřebovat dalších 30 až 50 miliard euro, neboť jejich rozpočet je po čtyřech měsících hospodaření v katastrofálním stavu.

Globálně vzato nám tedy týden nezačal příliš dobře a proto je s podivem, že po krátké pauze, způsobené americkými statistikami z trhu práce, se znovu rozjel výprodej bezpečných aktiv – tedy vládních dluhopisů. Fakt, že se úrokové sazby tlačily výše i včera je přitom o to podivnější, že rizikovým aktivům jako akciím či komoditám (včetně ropy) se spíše nedařilo.Jeden z argumentů, který začínají dnes dluhopisoví medvědi vytahovat a vysvětlovat současný výprodej, je pak ten, že se z dlouhodobých bezpečných dluhopisů jako například těch amerických a německých v minulých letech hojnosti zcela vytratila riziková prémie (term-premium). Ta se přitom do těchto aktiv, s tím jak inflace dosáhla dna, nyní vrací a výsledkem je, že výnosy (do splatnosti) rostou.

No uvidíme, jak se nakonec vše vyvine, neboť ex post výše uvedená teorie vypadá logicky a konzistentně, avšak sama o sobě stojí na heroických předpokladech: za prvé víme, že globální inflace se odrazila ode dna a za druhé umíme měřit “rizikovou prémii” v dluhopisech s delší splatností.

Na druhou stranu, pokud výše uvedený argument byl opravdu platný a v důsledku něho by se dlouhodobé úrokové sazby bezrizikových dluhopisů usadily výše, pak to nebude povzbudivá zpráva ani pro další třídy finančních aktiv.

Jan Čermák, ČSOB