INZERCE

Jaderná elektrárna Dukovany. Foto: ČEZ

Dlouhé jednání, ale jednoznačný výsledek. Senát s malou změnou podpořil Lex Dukovany

Projednávání čtyři a půl hodiny, mnozí senátoři zákon zvaný Lex Dukovany cupovali ze všech stran a výsledek? Zákon o opatřeních k přechodu České republiky k nízkouhlíkové energetice nakonec v horní komoře hladce prošel 61 hlasy proti dvěma odpůrcům. Vzhledem k dílčím úpravám se zákon vrací do sněmovny, která o něm bude muset hlasovat ještě jednou.

Navzdory pověsti senátu jako klidného místa došlo na několik emotivních výroků. Například Marek Hilšer označil plánovaný jaderný blok za „mastodonta“ a „hladovou zeď na přání dodavatelských firem“. Mikuláš Bek kritizoval vládní „dogma energetické soběstačnosti.“ Pozadu nezůstal ani nezávislý senátor Václav Láska. „Nikdy tady žádný nový jaderný blok nebude, je to blbost. Utratíme spoustu peněz za něco, co tu nikdy nebude – tak jako kanál Dunaj-Odra-Labe,“ řekl Václav Láska.

Naopak senátorka za Třebíčsko Hana Žáková (STAN) hájila výstavbu nového bloku v Dukovanech se silným (a značně pochybným) tvrzením, že temelínské a dukovanské reaktory v únoru a březnu zachránily střední Evropu před blackoutem. Roli hlavního obhájce zákona se však ujal ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. „Je to finální, možná i psychologické potvrzení, že bude vše připraveno, aby stavba dukovanského bloku mohla být zahájena,“ řekl mimo jiné Havlíček.

Skupina senátorů v čele s Lukášem Wagenknechtem (Piráti) navrhla tři pozměňující návrhy. Ty měly stanovit limit výkupní ceny elektřiny z nového bloku v závislosti na délce cenové garance, odstranění limitu 100 megawattů a také upravit platby spotřebitelů v závislosti na velikosti jističů. Ani jeden z těchto návrhů nakonec nezískal dostačnou podporu. Prošly pouze úpravy, které posilují roli bezpečnostních složek a parlamentu při výběru dodavatele nových jaderných bloků.

Poslanecká sněmovna schválila vládní návrh zákona o opatřeních k přechodu České republiky k nízkouhlíkové energetice v polovině června. Pro zákon ve třetím čtení zvedlo ruku 133 ze 170 přítomných poslanců. Proti zákonu vedle 11 Pirátů a tří komunistů hlasoval ještě poslanec Jan Čižinský z KDU-ČSL. „To, co bylo přijato, je netržní, neekonomické, nebezpečné, není to v souladu s nejnovějším vědeckým poznáním a zdraží to všem elektřinu,“ tvrdí Jan Čižinský.

Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ poté 21. června rozeslala dopis a zahájila tak bezpečnostní posouzení tři potencionálních uchazečů o stavbu nového jaderného bloku. Oslovena byla francouzská společnost EdF, americký Westinghouse a jihokorejská KHNP. Do konce listopadu uchazeči předloží ČEZ požadované informace. Vláda poté rozhodne, kteří uchazeči budou přizváni do samotného tendru.

David Tramba