Rozvoj elektromobility způsobí zánik ropného kartelu OPEC, dolar ztratí kvůli politice Donalda Trumpa pozici hlavní světové měny a datová centra ve Spojených státech vyvolají skokový růst cen elektřiny a její nedostatek. Tým analytiků dánské banky Saxo připravil tradiční přehled nepravděpodobných a šokujících predikcí, co by se mohlo stát během následujícího roku.
Hlavní komoditní stratég Saxo Bank Ole Hansen připomíná, že během pouhých několika let se Číně podařil obdivuhodný pokrok ve výrobě a zavádění elektromobilů do praxe. Například v září bylo více než 45 procent nových vozů prodaných v Číně elektrických. Ceny baterií dál klesají, zřejmě už v následujících 12 měsících se elektromobily cenově vyrovnají vozům se spalovacím motorem (tedy aspoň v Číně).
Dvě třetiny vytěžené ropy dnes skončí jako benzín či nafta motorech osobních a nákladních aut. Hlavním poraženým tak bude kartel zemí produkujících ropu neboli OPEC. Jeho vliv v příštím roce klesne a jeho produkční limity na těžbu ropy už nebude brát nikdo vážně. Výsledkem budou hádky a vnitřní třenice mezi členy kartelu, který končí na smetišti dějin. Bývalí členové navýší produkci, aby si zajistili větší podíl na trhu, a ceny ropy půjdou rychle dolů.
Vedle ropy může ztratit na hodnotě také americký dolar. John J. Hardy, vedoucí oddělení Forex strategií v Saxo Bank, upozorňuje na vysoká cla, která chce na veškerý dovoz uvalit Trumpova nová administrativa. Tento krok radikálně sníží deficit obchodní bilance USA. To se podepíše na celosvětovém obchodu, který bude odříznut od přísunu dolarů.
Mohlo by vás zajímat
Jaké to může mít dopady? Čína a další země BRICS+ mohou začít provádět transakce v digitální měně kryté zlatem a možná také v novém, zlatem krytém čínském jüanu pro zahraniční trhy. Vzroste také význam eura jako světové měny. Hardy předpovídá, že v takovém případě se americký dolar se propadne proti hlavním měnám o 20 procent a proti zlatu o 30 procent.
Ole Hansen zmiňuje ještě jeden problém, který může nastat v příštím roce ve Spojených státech. Boom umělé inteligence a datových center vyžaduje obrovské dodávky elektřiny, a té může být brzy nedostatek. Plánovaná výstavba nových jaderných reaktorů pro pohon center si vyžádá mnoho let. Již v nadcházejícím roce se ceny elektřiny v některých hustě obydlených oblastech Spojených států vyšplhají do dosud nevídaných výšin, protože technologické koncerny budou o energii soupeřit s tradičními odběrateli.
Růst cen elektřiny vyvolá všeobecnou nespokojenost mezi Američany. Rostoucí ceny elektřiny se projeví jako inflační impuls, což rozsah problému dále zvětší. V reakci na to se místní orgány v mnoha lokalitách pokusí chránit své voliče a uvalí na největší datová centra extrémní daně a pokuty, z nichž budou chtít dotovat cenu elektřiny pro domácnosti.
Jaké další neočekávané události by se mohly podle analytiků Saxo Bank v příštím roce odehrát?
- Čína nasadí pro oživení ekonomiky stimuly v hodnotě 50 bilionů yüanů
- Britská libra se vůči euru znovu vrátí na hladinu před brexitem
- Technologický gigant Nvidia, vyzbrojený revolučními AI čipy, dosáhne dvojnásobku hodnoty koncernu Apple
- Přírodní katastrofa, která udeří roku 2025 ve Spojených státech, způsobí poprvé v historii bankrot velké pojišťovny
- První lidské srdce z biotiskárny se stane příslibem delšího života pro miliony lidí