INZERCE

Velká fotovoltaická elektrárna, ilustrační snímek. Foto: ČEZ

Distributoři získají možnost omezit výkon fotovoltaik v době, kdy bude elektřiny příliš

Start komunitní energetiky a sdílení elektřiny, vznik datového centra EDC, přechod na 15minutové intervaly při obchodování s elektřinou či instalace moderních průběhových elektroměrů u části zákazníků. Letošní rok je mimořádně bohatý na změny v oboru elektroenergetiky. Jednou z nich je připojování nových elektráren v režimu negarantovaného výkonu.

Například na webu společnosti ČEZ Distribuce, která pokrývá více než polovinu českého území, vyšlo oznámení, že od 3. června platí nová pravidla pro připojování elektráren o výkonu přes 100 kilowattů. Netýkají se tedy zájemců o pořízení střešní fotovoltaiky na střechu domu, ale větších zdrojů. Provozovatel distribuční soustavy nově získá právo omezit výkon nově připojeného zdroje, a to až do výše 5 procent roční výroby elektřiny.

Na první pohled to vypadá jako restriktivní opatření, řadě investorů do fotovoltaiky však může pomoci. Vrchní ředitel sekce energetiky na ministerstvu průmyslu a obchodu René Neděla upozornil, že podmínečné připojení se nebude uplatňovat automaticky, ale pouze tam, kde je dnes problém s připojováním nových elektráren. „Díky tomuto opatření bude možné připojit do sítě až o 37 procent více fotovoltaik,“ zmínil René Neděla.

Další výhoda je, že investoři mohou znovu požádat o připojení těch plánovaných elektráren, které jim distributoři dříve zamítli. Do třetice lze zmínit snížení vynucených investic do posilování rozvodné sítě, což by mělo zmírnit růst regulované složky ceny elektřiny pro malé a střední odběratele.

Jak připojit tisíce solárních megawattů

Zájem o připojování solárních a větrných elektráren je v posledních letech mimořádně vysoký. Místopředseda představenstva ČEPS Svatopluk Vnouček v úterý na 23. energetickém kongresu v Praze uvedl, že smlouvu na připojení k síti již mají nové zdroje o výkonu 18 614 megawattů a dalších 6783 MW je ve fázi posuzování. Část zájemců tvoří spekulanti nebo investoři, kteří nezískají potřebná povolení. Přesto lze podle Vnoučka očekávat, že do roku 2030 přibude 8000 MW nového výkonu ve fotovoltaice a 1500 MW výkonu větrných elektráren.

Sdílení elektrické energie v souladu s loňskou novelou energetického zákona by podle zástupců ministerstva průmyslu a obchodu, EDC a Energetického regulačního úřadu (ERÚ) mohlo začít už v letních měsících. Jmenované instituce nesdílejí pesimismus Unie komunitní energetiky, která na počátku dubna varovala, že místo slibovaného července si začnou první zákazníci přeprodávat zelenou elektřinu zřejmě až v listopadu.

Nutnou podmínkou pro úspěšný start sdílení elektřiny v rámci komunit či mezi aktivními zákazníky je zahájení provozu Elektroenergetického datového centra (EDC). Jak na včerejší tiskové konferenci uvedl předseda představenstva EDC Petr Kusý, prvním milníkem je nedávné získání licence od ERÚ. V květnu má být hotový Řád EDC, který po schválení regulačním úřadem nastaví praktické podmínky fungování datového centra.

Další podmínkou úspěchu je instalace moderních elektroměrů u zákazníků, kteří o sdílení elektřiny projeví zájem. Nezávisle na tom jsou distribuční společnosti povinny začít od července osazovat všechna odběrná místa se spotřebou nad 6 MWh ročně chytrým měřidlem. Běžných domácností v bytech se základní sazbou D02 se to tedy většinou netýká. Domácnosti s vyšší spotřebou, které využívají elektrické vytápění, tepelné čerpadlo či dobíjení elektromobilu, se moderního elektroměru dočkají do poloviny roku 2027.

Zájem o sdílení v domě roste

Sdílení elektřiny, typicky ze střešních solárních panelů, je dnes možné jen v rámci jednoho bytového domu či vícegeneračního rodinného domu. A to díky změně vyhlášky o pravidlech trhu s elektřinou, kterou ERÚ novelizoval s účinností od počátku loňského roku. Po pomalém rozjezdu zájem začal narůstat. Ředitel odboru technické regulace elektroenergetiky a plynárenství na ERÚ Alexandr Černý odhadl, že do takového sdílení se zapojily již stovky zákazníků (jeden z konkrétních příkladů je popsán ve zprávě zde).

Další změnu běžní zákazníci z řad maloodběratelů příliš nepoznají, ovlivní však zásadně fungování trhu s elektřinou. Na počátku července nastane přechod z hodinové zúčtovací periody na čtvrthodinovou. S přechodem na 15minutovou periodu souvisí i změna podoby obchodování na velkoobchodním trhu s elektřinou; na krátkodobém neboli spotovém trhu nahradí čtvrthodinová pásma ta současná, hodinová.

David Tramba