INZERCE

Předseda ÚOHS Petr Mlsna je ve funkci od prosince 2020. Foto: ÚOHS

Distributor značek Moulinex, Rowenta a Tefal dostal vysokou pokutu od ÚOHS. Kvůli určování cen

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil společnosti Groupe SEB ČR pokutu ve výši 72 333 000 korun. O co jde? Úřad firmu usvědčil ze zakázané dohody o určování maloobchodních cen, čímž omezovala odběratelům možnost svobodně si nastavit ceny prodávaného zboží. Rozhodnutí je dle oznámení ÚOHS pravomocné, protože společnost Groupe SEB ČR se k nepovolenému jednání přiznala a proti rozhodnutí nepodala rozklad.

Společnost Groupe SEB je česká dceřiná společnost patřící do francouzské skupiny Groupe SEB, která je celosvětovým výrobcem zaměřeným na malé domácí spotřebiče, kuchyňské spotřebiče a kuchyňské potřeby. Společnost Groupe SEB vyrábí a distribuuje výrobky značek Moulinex, Rowenta, Tefal, Krups a WMF. Uvedené zboží prodává na území České republiky zejména na velkoobchodní úrovni prodejcům, kteří je pak prodávají koncovým zákazníkům.

Soutěžitel Groupe SEB se dopustil porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže i unijních soutěžních pravidel tím, že odběratelům stanovoval pro prodej konečným spotřebitelům minimální maloobchodní ceny malých domácích spotřebičů a kuchyňských potřeb. Dodržování těchto cen následně kontroloval, například prostřednictvím srovnávače Heureka.cz. Prodejce, jejichž ceny byly příliš nízké, vyzýval k jejich navýšení na stanovenou úroveň, a to i pod hrozbou sankcí, které také několikrát uplatnil.

Podle zjištění ÚOHS firma Groupe SEB prokazatelně v období od dubna 2015 do dubna 2022 uzavřela s více než dvěma desítkami odběratelů zakázané cenové dohody s cílem narušit hospodářskou soutěž. Uložená pokuta ve výši přes 72 milionů korun odráží silné postavení firmy Groupe SEB na trhu s elektrospotřebiči i délku deliktního jednání.

Na druhé straně antimonopolní úřad pozitivně zohlednil fakt, že soutěžitel Groupe SEB při vyšetřování aktivně spolupracoval, protisoutěžní jednání dobrovolně ukončil a také informoval své odběratele, že mohou ceny stanovovat zcela svobodně. Ke snížení pokuty přispělo také posílení a rozšíření stávajícího compliance programu a splnění podmínek pro narovnání.

Jedná se již o třetí odhalený a potrestaný vertikální kartel v segmentu domácích elektrospotřebičů na českém trhu. Společnosti FAST ČR byla za toto protisoutěžní jednání uložena pravomocná pokuta ve výši 30,2 milionu korun a společnosti Electrolux sankce ve výši 125,4 milionu korun. „Nejedná se o žádná bagatelní pochybení, ale o opakující se typové jednání, které pokrývá značnou část trhu a má reálné negativní dopady na peněženky českých spotřebitelů,“ uvedl ÚOHS v tiskové zprávě.

(rov)