Noví odběratelé, připojení fotovoltaik i rozvoj elektromobility. To vše zvyšuje nároky na elektrickou síť. Provozovatel sítě na jihu republiky EG.D má letos v plánu investovat více než 7 miliard korun, zatímco v minulých letech si vystačil s částkou od 5 do 6 miliard korun za rok. Podnik EG.D, který náleží do skupiny E.ON, to oznámil v tiskové zprávě.

Za navýšením investic stojí zejména prudce rostoucí zájem o připojování fotovoltaických elektráren. Konkrétně v loňském roce vzrostl počet žádostí o připojení o 430 procent na 37 tisíc. V 85 procentech případů se jedná o malé instalace na rodinných domech s výkonem do 10 kW. „Dále je to rozvoj dobíjecí infrastruktury pro elektromobily a v neposlední řadě větší nároky na stabilitu a kvalitu dodávek ze strany firem i domácností,“ uvedl místopředseda představenstva společnosti EG.D Pavel Čada.

Podle staršího vyjádření zástupců EG.D nastal problém hlavně v Jihomoravském a Zlínském kraji, kde se zájem o připojení nových fotovoltaik pohybuje v řádu tisíců megawattů. Provozovatel zde musel vyhlásit „stop stav“ a připojuje pouze ty solární elektrárny, u kterých nedochází k přetoku přebytečné elektřiny do sítě. Navzdory všem potížích počítá EG.D s tím, že letos připojí okolo 30 tisíc fotovoltaik (loni to bylo 11 531 zařízení).

Cílem je chytrá síť

Stále větší část prostředků jde také na projekty v oblasti chytré sítě (Smart Grid). V síti se tak objevuje stále více chytrých elektroměrů, trafostanic a dalších dálkově ovládaných prvků, které pomáhají síť lépe řídit.

Zhruba 1,6 miliardy korun plánuje letos EG.D investovat do zařízení na hladině velmi vysokého napětí. Více než třetinu této částky vynaloží na rekonstrukci venkovního vedení 110 kV – především na Vysočině, jižní a východní Moravě. „Dále chceme tento rok rekonstruovat a modernizovat rozvodny asi za 550 milionů korun. Mezi nejvýznamnější projekty, které jsme již zahájili, patří přestavba spínací stanice na transformovnu 110/22 kV v Českých Budějovicích. Podobnou přestavbu trafostanice plánujeme letos zahájit i v Brně,“ říká vedoucí investic v EG.D Ladislav Mikuláš.

Nemálo peněz investuje EG.D také do obnovy sítě vysokého a nízkého napětí, letos se má jednat o částku přes čtyři miliardy korun. Trendem je zde kabelizace neboli přesouvání venkovního vedení pod zem. Je to sice nákladné, ale kromě menšího dopadu na krajinný ráz je benefitem větší odolnost vůči extrémním přírodním vlivům.

Mohlo by vás zajímat

Spravují také plynovody

EG.D nepůsobí jen v oblasti elektroenergetiky, provozuje také plynárenskou soustavu na jihu Čech a na Pelhřimovsku. Letos má v plánu na modernizaci plynovodů a související infrastruktury vynaložit přes 350 milionů korun.

„Na jihu Čech a Pelhřimovsku chystáme několik strategických staveb. Jednou z nich je navýšení kapacity vysokotlakého potrubí v oblasti Sezimova Ústí, a to zejména kvůli zajištění dostatečného množství zemního plynu pro teplárnu Tábor. Plánujeme také realizovat důležité přeložky vysokotlakých plynovodů související s výstavbou dálnice D3,“ zmínil Petr Honsa, vedoucí správy zemního plynu EG.D.

EG.D je součástí energetické skupiny E.ON. Jeho sítí v roce 2021 proteklo 14,7 TWh elektrické energie, distribuované množství zemního plynu bylo 3,7 TWh. Podle posledních známých finančních výsledků z roku 2021 vykázalo EG.D tržby 21,4 miliardy korun a čistý zisk téměř 3,8 miliardy korun.

(dtr)