Díky maskám zapůjčeným od hasičů budou potravináři a zaměstnanci čistíren odpadních vod chráněni

Potravináři a zaměstnanci čistíren odpadních vod budou moci kvůli bezpečí v době pandemie koronaviru nově pracovat v maskách. Repro. ED

Hasičský záchranný sbor dnes bezplatně zapůjčil 3 tisíce celoobličejových masek pro potravináře a zaměstnance čistíren odpadních vod. V obou profesích je důležitá ochrana před koronavirem, jde o strategická a přitom i exponovaná zaměstnání. Ministerstvo zemědělství proto zápůjčku od hasičů urychleně zprostředkovalo.

Ministerstvo zemědělství oznámilo, že díky dohodě s Hasičským záchranným sborem vyjednalo zápůjčku tří tisíc masek, ze kterých využijí jeden tisíc potravináři a dva tisíce zaměstnanci čistíren odpadních vod.

„Děkuji hasičům za jejich rychlou reakci a zapůjčení tří tisíc masek. Díky nim budou moci zaměstnanci čistíren odpadních vod a potravináři bezpečně pokračovat ve své práci, která našim obyvatelům zajišťuje pitnou vodu, potraviny a čištění odpadních vod,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Potravinářská komora ČR bude masky distribuovat do podniků, které je nejvíce potřebují, například výrobcům kojeneckých výživ. V těchto firmách je klíčová co nejdůslednější hygiena. „Velice si vážím každé pomoci, ať už tady od hasičů nebo od tisíců lidí, kteří doma ušité roušky v posledních dnech nosili do obchodů prodavačkám,“ řekl Ekonomickému deníku prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. „Zdá se, že současné problémy probouzejí ve většině z nás spíše to dobré,“ dodal.

Hasiči zapůjčí masky ze svých skladů potřebným profesím. Repro: ED

Zaměstnanci čistíren odpadních vod ochranné pomůcky naléhavě potřebují, protože se pohybují v rizikovém prostředí. V čističkách totiž mohou zůstávat zbytky viru, který je obsažený v moči i stolici, po dlouhou dobu. Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK) přitom už vlastní ochranné pomůcky v některých místech docházejí.

Masky bude SOVAK zítra distribuovat po celé republice nejexponovanějším zaměstnancům. Také Potravinářská komora chce masky mezi vybrané podniky rozdělovat už zítra. HZS masky zdarma zapůjčí až na dobu 60 dní.

-chl-