Digitální a informační agentura (DIA) začala hledat v zadávacím řízení se soutěžním dialogem poskytovatele takzvané digitální peněženky. Do aplikace by mělo být možné nahrát doklad totožnosti, cestovní pas ale například i řidičské osvědčení. „Evropská peněženka digitální identity (EUDIW) umožní občanům EU snadno a bezpečně prokazovat svou identitu a další údaje on-line i off-line napříč celou EU,“ uvedl k tomu mluvčí DIA Jakub Palata.
Virtuální peněženka má podle Palaty umožnit také přístup k vybraným digitálním službám, například při založení bankovního účtu, podepisování dokumentů, nebo při cestování. „Navíc budou občané EU moci používat evropskou peněženku digitální identity pro elektronické podpisy a ověřování identity, což usnadní mnoho každodenních úkonů a sníží potřebu mít potřebné fyzické doklady stále při sobě,“ dodal mluvčí.
Přiblížil, že v EUDIW budou vydávána takzvaná elektronická potvrzení atributů. Tím může být například dosažené vzdělání a zároveň i řidičské oprávnění. Přímo řidičský průkaz, tak jak to nyní funguje například u občanského průkazu v českých eDokladech, ale zřejmě v digitální peněžence podle Palaty nebude.
„Nicméně zatím to nelze stoprocentně potvrdit. EUDIW jako takový, tedy samotná aplikace pro uživatele, toto bude umožňovat a služby (atributy) se budou postupně rozrůstat,“ dodal mluvčí DIA.
Mohlo by vás zajímat
Na tom, že by se měl digitální peněženku „vystavět“ a provozovat soukromník v rámci koncese, se shodla v minulém týdnu vláda. Palata citoval usnesení, podle kterého koncesní model představuje formu veřejně-soukromé spolupráce, kde stát pověří soukromou firmu vývojem a provozem digitální peněženky EUDIW výměnou za právo spravovat systém po dohodnutou dobu a realizovat komerční příjmy ze souvisejících činností.
„Stát si ponechává kontrolu nad právními, bezpečnostními a legislativními aspekty, zatímco soukromý poskytovatel nese náklady na vývoj, technickou správu, inovace a denní provoz,“ informoval Palata. Lhůtu pro podání žádostí o účast v soutěžním dialogu DIA stanovila na 2. května.
Zadávací dokumentace uvádí, že mezi květnem a srpnem by mělo dojít k jednání mezi zadavatelem a účastníky soutěžního dialogu, jeho ukončení a výzva k podání nabídek se předpokládá v září nebo říjnu letošního roku. Vyhodnocení nabídek, výběr dodavatele a uzavření smlouvy s vítězem je naplánováno mezi listopadem a prosincem.
Datum začátku trvání smlouvy je stanoveno v zadání k tendru na 1. prosince 2025. Uvedení digitální peněženky do provozu má v plánu DIA do 24. prosince 2026. Koncesionář by jí měl mít na starosti následujících pět let. Předpokládanou hodnotu tendru DIA nespecifikovala, pouze zveřejnila, že bude „nadlimitní“.
Digitální a informační agentura také podle mluvčího Jakuba Palaty připravuje zákon, který implementuje evropskou peněženku digitální identity do českého právního řádu a zohlední v rámci něj i některé další aspekty nařízení eIDAS 2. „Práce na návrhu zákona nyní akcelerovaly po přijetí usnesení vlády k preferované variantě výběru provozovatele evropské peněženky digitální identity. V průběhu května bychom měli mít návrh připravený,“ uvedl Palata.