Traktory a kombajny, používané v zemědělství, v současné době stále jezdí na naftu. A nejspíš ještě hodně dlouhou dobu budou. Solární energie, vodík, metan a biopaliva jsou teoreticky možnosti, které jsou proveditelné nanejvýš pro malé traktory, řekl německému rozhlasu Deutschlandfunk elektroinženýr Michael Sterner.
Alternativy k zemědělským strojům založeným na fosilních palivech jsou vzácné a v praktických testech často zaostávají za svými emisně náročnými protějšky, uvedl elektroinženýr Michael Sterner v rozhovoru pro německý veřejnoprávní rozhlas Deutschlandfunk.
Traktory a kombajny v Německu i jinde často jezdí na naftu a alternativní pohonné systémy založené na vodíku a biopalivech, metan nebo baterie jsou zatím praktické pouze pro menší vozidla, tvrdí Sterner.
„Vysokozdvižné vozíky nebo malotraktory lze v zemědělství snadno ovládat elektricky,“ řekl výzkumník z Technické univerzity v Regensburgu.
Těžší kombajny by však elektrické motory dostaly na jejich současné technické limity. Baterie schopné nést náklad pro energeticky náročné úkoly velkých vozidel v zemědělství by musely být několikanásobně těžší než samotné vozidlo.
„Baterie dnes v těchto výkonnostních třídách prostě nejsou praktické,“ konstatoval expert.
Ani jiné způsoby elektrického pohonu, například s kabelovým bubnem připojeným k solárnímu poli, zatím nepřesvědčily uživatele ve zkušebním provozu.
Alternativou by podle Sternera mohly být motory na vodíkové bázi, i i ty se potýkají s technickými problémy ohledně velikosti nádrže a dalších parametrů.
„E-paliva, biopaliva a metan jsou v současné době nejslibnějšími řešeními pro větší stroje, ale zatím nejsou snadno dostupné,“ řekl dále Sterner.
Podotkl ale, že obnovitelné a dekarbonizované zdroje energie přesto nabízejí mnoho příležitostí k úsporám a dokonce i výdělkům díky zařízením na jejich pozemcích a synergiím mezi zemědělstvím a bioenergií.
Zemědělské podniky po celém Německu v posledních dnech zahájily rozsáhlé protesty proti škrtům v dotacích na naftu, které vyvolala vládní změna rozpočtu na poslední chvíli.
Argumentují tím, že škrty v dotacích a rostoucí ceny uhlíku je zasáhly tvrději než jiné podnikatelské skupiny, a požadují úplné zrušení opatření poté, co vláda minulý týden uvedla, že je zruší nebo odloží jen částečně.
(nik)