Státní podnik Diamo se chystá na likvidaci bývalého závodu na zpracování uranu u Dolní Rožínky na Vysočině. Předložil Ministerstvu životního prostředí v rámci řízení EIA záměr, který počítá s odstraněním 14 staveb bývalé chemické úpravny uranové rudy. Financování bude zajištěno formou dotací ze státního rozpočtu.
Závod chemická úpravna byl v provozu v letech 1968 až 2017 a sloužil hlavně pro zpracování uranové rudy těžené na ložiscích Rožná a Olší-Drahonín. Likvidace jednotlivých objektů bude probíhat postupně. Předcházet jí bude demontáž technologického zařízení, potrubních rozvodu a elektroinstalace. Většina nevyužitelných objektů byla odstraněna již v letech 2018 a 2019 během první etapy rekultivace uranového závodu.
Pokud Diamo získá včas všechna potřebná povolení, začne s demolicí objektů již v lednu příštího roku. Ukončení prací je plánováno na prosinec roku 2026. Vzhledem ke kontaminaci radioaktivními prvky nebude možné velkou část odpadu uložit na běžné skládky. Naopak se počítá s recyklací získaného železného šrotu, hliníku a mědi.
Těžba uranové rudy v okolí obcí Rožná a Dolní Rožínka na Žďársku byla zahájena v roce 1957. V prvních letech se ruda odvážela ke zpracování do Jáchymova a Příbrami, od roku 1968 byla v provozu chemická úpravna a dvě odkaliště. Do roku 2017 zde bylo vytěženo podle podniku Diamo celkem 20 220 tun uranu.
Hloubka dobývání se od roku 2005 pohybovala v intervalu 950 až 1200 metrů pod povrchem, což zvyšovalo nákladnost těžby. Dostupné zásoby uranové rudy navíc docházely. Diamo proto těžbu v dubnu roku 2017 ukončilo. Jednalo se v té době o poslední fungující uranový důl ve střední Evropě. Dnes se již uran netěží nikde v Evropské unii, otevření nového dolu nicméně chystají těžaři ve Finsku.
Mohlo by vás zajímat
David Tramba