Státní podnik DIAMO, který provádí především zahlazování následků hornické činnosti, získal pro letošní rok ze státního rozpočtu dotaci 4,1 miliardu korun. Pro příští rok nejsou ještě dotace udělené. Na začátku roku DIAMO zfúzovalo s dalším státním podnikem – Palivovým kombinátem Ústí, který přešel do jeho struktury. V současné době se odštěpný závod DIAMO – Palivový kombinát Ústí zabývá sanací, rekultivací a revitalizací krajiny poškozené těžbou. Pomáhá vytvářet a oživovat novou podobu krajiny, spravuje zájmová území jezer Milada a Most.
Ekonomický deník se rozhodl zmapovat náplň práce a hospodaření státních podniků, které nejsou veřejnosti příliš známé. Mezi první patří státní podnik DIAMO se sídlem ve Stráži pod Ralskem.
„V letošním roce jsme zatím ze státního rozpočtu obdrželi dotace ve výši 4,1 miliardu korun. Dotace na příští rok dosud nemáme přidělené,“ začala odpovědi na otázky Ekonomického deníku jeho mluvčí Lenka Rychtaříková.
Státní podnik DIAMO se k 1. lednu sloučil fúzí se státním podnikem Palivový kombinát Ústí, který přešel do struktur státního podniku DIAMO jako jeho nový odštěpný závod PKÚ. Z toho důvodu společnost uvedla hospodářský výsledek k 31. 12. 2021 zvlášť pro DIAMO a pro (dnes již bývalý státní podnik) Palivový kombinát Ústí.
Hospodářský výsledek za letošní rok nyní podle státního podniku nelze predikovat.
Státní podnik DIAMO provádí především zahlazování následků hornické činnosti, které zahrnuje likvidační, sanační a rekultivační práce v areálech provozů a zařízení spojených s těžbou a úpravou nerostů a jinou průmyslovou činností, zmírnění ekologických škod způsobených touto činností a správu a údržbu břemen s tím spojených na území České republiky.
Mohlo by vás zajímat
Další významnou činností jsou sociální opatření spočívající ve správě a výplatě obligatorních sociálně zdravotních dávek jak současným, tak bývalým zaměstnancům státního podniku DIAMO včetně všech organizací, pro něž se stal státní podnik nástupnickou organizací, a výplata příspěvků ke zmírnění sociálních dopadů souvisejících s restrukturalizací a útlumem činnosti právnických osob v insolvenci zabývajících se těžbou černého uhlí dle nařízení vlády č. 167/2016 Sb., ve znění nařízení vlády č. 415/2020 Sb. a právnických osob zabývajících se těžbou uhlí nebo uranu dle nařízení vlády č. 342/2016 Sb., ve znění nařízení vlády č. 491/2020 Sb. a nařízení vlády č. 368/2021 Sb.
DIAMO také pro stát zajišťuje hodnocení využitelnosti stávajících zásob strategických nerostných surovin, viz např. text Ekonomického deníku ZDE.
Další důležitou činností DIAMO je zajištění báňské záchranné služby či zajištění monitoringu složek životního prostředí vč. radiační ochrany, protimetanové ochrany apod., dále provádíme likvidaci a zajišťování starých a opuštěných důlních děl.
„Naše činnost probíhá v souladu s účelem, pro který byl státní podnik DIAMO založen zakládací listinou v návaznosti na zákon o státním podniku a za účelem, který je zde popsán. Strategický význam a důležitost specifických odborných činností mimo jiné vyplývá také z dalších právních předpisů, například horního zákona, zákona o nakládání s těžebním odpadem atd., nebo také z usnesení, která k naší činnosti schvaluje vláda a kterými nám ukládá úkoly důležité pro stát,“ uvádí dále Lenka Rychtaříková z DIAMO.
K loňskému poslednímu prosinci pracovalo v DIAMO 3 152 zaměstnanců a v podniku Palivový kombinát Ústí 396 zaměstnanců.
Stav zaměstnanců za celé DIAMO k letošnímu poslednímu říjnu činí 3 521 osob.
Převážně vlastními silami
Státní podnik DIAMO se snaží zajišťovat práce převážně vlastními silami.
„Disponujeme moderními technologiemi, vybavením, know-how a odborníky ve všech oblastech naší činnosti, takže v rámci naší celorepublikové působnosti jsme schopni naše potřeby téměř zcela pokrýt. Oblastmi, které outsourcujeme, jsou například bourací práce či částečně hlídací služba,“ doplňuje Lenka Rychtaříková.
Hlavní objem představují práce a činnosti nutné z důvodu ochrany životního prostředí, související zejména s čerpáním a čištěním kontaminovaných vod z likvidovaných dolů a areálů, provoz a údržba odkališť, čištění odkalištních vod a dále likvidační, sanační a rekultivační práce na všech našich lokalitách. Tyto práce a projekty jsou důležité také pro další rozvoj průmyslových lokalit a regionů a často mají dlouhodobý charakter.
Mezi nejvýznamnější akce patří:
Zahlazování následků těžby na utlumovaných dolech v jižní části a v karvinské části Ostravsko-karvinského revíru.
V jižní části se jedná o utlumované lokality Paskov (areály Sviadnov, Chlebovice, Staříč) a Frenštát. V karvinské části se jedná o utlumované lokality Lazy, ČSA a Darkov. Mezi činnostmi, které zde DIAMO provádí, jsou:
- Zajištění dolů – souhrn činností zajišťujících důlní díla po ukončení těžby do zahájení likvidace (větrání, degazace, odvodnění, a další).
- Technická likvidace dolů – likvidace hlavních důlních děl včetně příslušných objektů (likvidace v dole, na povrchu).
- Likvidace areálů – demolice a odstraňování budov a infrastruktury nesouvisející s hlavními důlními díly včetně vyvolaných investic.
- Sanace a rekultivace – uvedení krajiny do stanoveného stavu včetně realizace vyvolaných investic.
- Čerpání a degazace: nutné dlouhodobé odvádění důlních vod a důlních plynů včetně vyvolaných investic po likvidaci hlavních důlních děl.
Sanace následků po chemické těžbě uranu v oblasti Stráž pod Ralskem.
„Práce provádíme z důvodu nutnosti zabezpečení sanace horninového prostředí (cenoman, turon) po chemické těžbě uranu, cílem je vyvádění kontaminantů v podobě rozpuštěných látek. Pro zajištění využíváme soubor moderních technologií, a to chemické stanice, stanici likvidace kyselých roztoků, neutralizační a dekontaminační stanice NDS ML, NDS 10 a NDS 6. Spadá sem i vlastní provoz na vyluhovacích polích, provozování hydrobariér a další činnosti nezbytné k zajištění úspěšné sanace,“ popisuje Lenka Rychtaříková.
Rekultivace odkališť v oblasti Mydlovary.
Odkaliště po bývalé úpravně U-rud MAPE Mydlovary patří mezi nejvýznamnější enviromentální zátěže v České republice, za jejichž řešení odpovídá stát.
V letech 1962-1991 bylo v této úpravně přepracováno technologiemi kyselých a karbonátových procesů téměř 17 mil. tun uranových rud s průměrným obsahem 0,184 procent uranu a vyrobeno celkem 28 525 tun uranu ve formě koncentrátu, diuranátu amonného. Vyloužená ruda byla ve formě silně zvodnělého kalu hydraulicky ukládána v odkalištích. Rekultivace odkališť spočívá v jejich překrytí vhodnými sanačními materiály, kdy vrchní konečná vrstva je zatravněna nebo osázena vegetací.
DIAMO dále řeší:
- Zajištění provozuschopnosti podzemního výzkumného pracoviště Bukov pro Správu úložišť radioaktivních odpadů v bývalém uranovém dole Rožná na Vysočině.
- Revitalizaci území po těžbě hnědého uhlí a významné hydrické rekultivace území v Ústeckém kraji.
Nedílnou součástí zahlazování následků hornické činnosti je i výplata sociálně zdravotních dávek jak současným, tak bývalým zaměstnancům státního podniku DIAMO a také bývalým zaměstnancům rušených, privatizovaných nebo jinak reorganizací dotčených hornických podniků, pro které je DIAMO, státní podnik, nástupnickou organizací.
Konkurence pro komerční firmy
Klíčovými partnery DIAMO jsou hlavně státní správa, tedy ministerstva a úřady, a samospráva, či například vysoké školy. Spolupráce probíhá i s externími subjekty.
„V případě, že pro nás zajišťují vybrané práce, vzejdou tyto subjekty z výběrových řízení,“ vysvětluje dále zástupkyně DIAMO.
Kdo je v privátním sektoru největším konkurentem státní hornické společnosti, existuje-li?
„Naše činnost je specifická v tom, že plníme úkoly zadané státem a stát našim prostřednictvím plní strategické úkoly, zlepšuje životní prostředí a navrací zdevastované nebo průmyslovou činností poničené lokality do přirozeného stavu. Jak již bylo řečeno, většinu našich prací si zajišťujeme sami, další kapacity na zajištění služeb a prací pro externí subjekty tak poskytujeme v omezené míře u vybraných odborných činností. A právě díky specifickému zaměření a odbornosti (např. radiační ochrana, hornická činnost, geologické práce a další) v řadě oblastí a oborů nemáme přímou konkurenci,“ pokračuje Lenka Rychtaříková.
Je státem zřízená firma schopna konkurovat privátu? Podle DIAMO ano.
„Každý státní podnik byl založen pro splnění nějakého účelu a pro zajišťování činností, které stát potřebuje. Plní společenskou a strategickou úlohu pro stát. Díky rozvoji té které odbornosti tak může být konkurentem i pro komerční firmy. Navíc státní podnik vůči státu účtuje na úrovni pouze prokazatelně vynaložených a zúčtovaných hraditelných nákladů bez nároku na zisk při zachování zásady účelnosti, hospodárnosti a efektivity. Není tak vyvíjen tlak na maximalizaci zisku na úkor kvality provedených prací. Současně je činnost podniku i kvalita provedených prací pod dohledem veřejnosprávních kontrol, Nejvyššího kontrolního úřadu nebo např. supervizních organizací najatých státem.
Zřizovatel je spokojen
Jak hodnotí hospodářské výsledky státního podniku DIAMO jeho zřizovatel – ministerstvo průmyslu a obchodu?
„Výsledky, kterých DIAMO za poslední roky dosahuje, ministerstvo hodnotí kladně, a to jak z hlediska ekonomických ukazatelů, tak z hlediska velkého objemu zajišťovaných činností na celém území České republiky a efektivnosti využití finančních prostředků,“ uvedl za resort David Hluštík.
Výsledky hospodaření za poslední tři uzavřená účetní období podle něj vypovídají o dobře nastaveném systému řízení podniku, systému hospodaření a využívání zdrojů, které DIAMO pro svou činnost dostává ze státního rozpočtu. Výsledek hospodaření po zdanění (+zisk/-ztráta) za rok 2019 činil +11 729 tisíc korun, za rok 2020 činil +177 838 tisíc korun a za rok 2021 byl ve výši +472 020 tisíc korun.
Jaké úkoly v poslední době ministerstvo DIAMO zadalo a jak je podnik plní?
„Hlavním úkolem státního podniku DIAMO je zahlazování následků hornické činnosti, které zahrnuje řešení potřeb státu v oblasti hornictví, průzkumu, těžby, sanací, rekultivací nebo správy opuštěných důlních děl, popřípadě odstraňování důlních škod. Dalším úkolem podniku je hodnocení využitelnosti stávajících zásob strategických nerostných surovin, či zajištění výplaty sociálně zdravotních dávek. Obecně lze říci, že DIAMO naplňuje jednotlivá usnesení vlády ČR při zahlazování následků hornické činnosti,“ pokračuje David Hluštík.
Podotýká, že dlouhodobě zajišťuje DIAMO sanaci území po chemické těžbě uranu ve Stráži pod Ralskem, která je zaměřena na vyčištění podzemí od roztoků, které byly v minulosti využity k získávání uranu, provádí sanační a rekultivační práce na odkalištích, provozuje řadu čistíren důlních vod, správu a zajištění starých důlních děl, činnosti spojené s radiační a protimetanovou ochranou.
„Od ledna 2021 prošlo DIAMO organizačními změnami, kdy kromě stávajících činností zvládlo zajistit převzetí utlumovaných dolů na Karvinsku od OKD, a to k 1. 1. 2021 dolů Lazy, Dukla, Staříč a Frenštát a k 1. 3. 2021 dolů Darkov a ČSA vč. dobývacích prostorů, a to za splnění náročných bezpečnostních a technických požadavků, a zároveň dokázalo bez sociálních nepokojů zvládnout i ukončení pracovního poměru více než 1700 zaměstnanců z utlumovaných dolů. Činnost na Karvinsku zajišťuje DIAMO prostřednictvím svého závodu DARKOV,“ uvedl dále zástupce ministerstva.
Neméně významných úkolem bylo podle Davida Hluštíka pro DIAMO začlenění ostravské Hlavní báňské záchranné služby do struktury podniku. Stát tak získal kontrolu nad báňským záchranářstvím plně v souladu s koncepcí zajištění báňské záchranné služby státem.
„Dalším náročným úkolem bylo sloučení státních podniků DIAMO a Palivového kombinátu Ústí fúzí k 1. 1. 2022 a začlenění činností PKÚ v oblastech po těžbě hnědého a černého uhlí a ropy v severozápadních Čech, Trutnova, Kladna a Hodonína do struktury DIAMO pod nový odštěpný závod PKÚ. Všechny výše uvedené úkoly DIAMO splnilo a plní a postupně pokračuje ve svém rozvoji a zefektivnění své činnosti,“ konstatuje David Hluštík.
Státní podnik DIAMO patří mezi 36 podniků s účastí státu, které jsou zařazeny mezi strategické, nezbytné pro zajištění fungování státu. Prostřednictvím takových podniků zajišťuje stát činnost v oborech podnikání, které nemůže efektivně zajistit trh nebo se jedná o jasný strategický zájem, např. energetická a surovinová bezpečnost nebo také řešení následků hornické i jiné průmyslové činnosti
„Státní podnik DIAMO bude i nadále pro stát zajišťovat zahlazování následků průmyslové činnosti včetně opětovného využití surovin, chránit zájmy státu v oblasti strategických surovin i radioaktivních materiálů a pomáhat zlepšovat životní prostředí v průmyslem zasažených regionech,“ uzavírá David Hluštík.
Jan Hrbáček