Malé modulární reaktory měly být budoucností energetiky, ale přicházejí první signály, že přehnaná očekávání se nenaplní. Konkrétně první elektrárna s reaktory NuScale v americkém Idahu měla zajistit levnou a bezemisní elektřinu, podle posledních informací to však vypadá, že příslib levné elektřiny nebude dodržen.
Kritický pohled na první elektrárnu s reaktory NuScale sepsal David Schlissel, hlavní energetický analytik amerického Institutu pro ekonomiku energetiky a finanční analýzu (IEEFA). Zákazníci ze státu Utah, kteří měli slíbenou elektřinu za 58 dolarů za megawatthodinu, dostali při nedávné prezentaci jinou nabídku – v rozmezí 90 až 100 dolarů za MWh. Pokud by část investičních nákladů neuhradila dotace od federální vlády USA, tak by náklady byly ještě o 30 dolarů vyšší.
Nejedná se přitom o první problém, který projekt první jaderné elektrárny s malými reaktory NuScale doprovází. Již v létě loňského roku musel investor Utah Associated Municipal Power Systems (UAMPS) zmenšit rozsah elektrárny z dvanácti na šest reaktorů kvůli nízkému zájmu odběratelů elektřiny. Ukazuje se, že podobně jako u velkých jaderných bloků vzniká propastný rozdíl mezi teoretickou cenou v případě, že by elektrárnu někdo postavil zázrakem přes noc (overnight costs) a reálnými náklady, které zahrnují nemalé náklady na financování a budoucí inflaci.
Zatímco v Evropě by se potenciální odběratelé o elektřinu za zhruba 90 eur za MWh nejspíš poprali, ve Spojených státech amerických je situace odlišná. Zemní plyn zde zůstává poměrně levný a elektřinu z něj lze vyrobit výhodněji. Ekonomicky lépe vychází také investice do solárních a větrných elektráren včetně potřebné akumulace energie.
Aby těch špatných zpráv nebylo málo. UAMPS v současné době předpokládá, že výstavba jaderné elektrárny v Idaho Falls nebude zahájena dříve než koncem roku 2025. Dokončena má být v roce 2030. Jedná se o několikátý posun v plánovaném harmonogramu. Například ještě v červnu roku 2018 účastníci počítali se spuštěním elektrárny v roce 2026.
Technologický startup NuScale Power se sídlem v Portlandu v Oregonu vyvinul malý modulární reaktor. Původně měl mít elektrický výkon 60 megawattů, což později firma zvýšila na 77 MW. Mezi jeho výhody patří to, že jednotlivé díly (moduly) lze snadno převést na místo určení po silnici nebo po železnici. Tyto malé reaktory lze sdružit do celků o čtyřech, šesti či dvanácti jednotkách. NuScale Power celkem hladce získal od amerického regulátora NRC licenci pro design reaktoru.
Mohlo by vás zajímat
Nová technologie vyvolala vlnu zájmu ve světě. Mezi nejvážnější zájemce patří polský těžební koncern KGHM Polska Miedź, který letos v únoru podepsal smlouvu o dodávce nejméně čtyř reaktorů NuScale. Současně NuScale patří mezi sedm dodavatelů technologií modulárních reaktorů, se kterými ČEZ podepsal nezávazná memoranda o spolupráci.
ČEZ začíná hledat dodavatele prvního modulárního reaktoru, který by už v roce 2032 mohl zahájit provoz v areálu Jaderné elektrárny Temelín. Podle informací Ekonomického deníku je však pro české poměry vhodnější reaktor středního výkonu, jaký má nabídnout britský Rolls-Royce či americko-japonské sdružení GE Hitachi. NuScale s malými 77megawattovými reaktory mezi favority zřejmě nepatří.
David Tramba