Středa, 25. května, 2022

Devatenáctiletý hacker se opakovaně naboural do elektromobilů Tesla. Automobilový svět je v šoku

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Německý hacker David Colombo nepříjemně zaskočil automobilový svět. Dokázal se totiž nabourat do 25 elektrovozů Tesla ve 13 zemích světa.  Ačkoli nebyl schopen převzít plnou kontrolu nad žádným vozidlem, tvrdí, že ovládal některá periferní zařízení jako je hlasitost zvukového systému, okna nebo světla.

„Problém je v nejistém způsobu, jakým software ukládá citlivé informace, které jsou potřebné k propojení automobilů s programem. Ve špatných rukou by tyto informace mohly být ukradeny a znovu použity hackery, kteří by posílali škodlivé příkazy do automobilů, řekl  David Colombo.

Svoje tvrzení pak dokázal, když mu jeden z postižených majitelů dovolil na dálku troubit na klakson svého auta.

Hacker od deseti

Colombo, který sám sebe popisuje jako fanouška Tesly, začal kódovat když mu bylo 10 let. Jeho otec mu pomohl požádat německé úřady, aby ho nechaly chodit do školy dva dny v týdnu a zbytek času mohl trávit rozšiřováním svých dovedností v oblasti kybernetické bezpečnosti.

„Jen nepřipojujte kritické věci k internetu,“ řekl. „Je to velmi jednoduché. A pokud musíte, ujistěte se, že je nastaven bezpečně.“

Twitterový účet mladého hackera, na kterém oznámil svoji akci. Zdroj: Twitter Davida Colomba

Stejně jako mnoho technologických společností má i Tesla se sídlem v USA program „bug bounty“, kam mohou výzkumníci v oblasti kybernetické bezpečnosti hlásit mezery v produktech. David Colombo byl s nimi v kontaktu. Jeho cílem není poškodit, ale ukázat na zranitelnost jeho oblíbené značky.

Jana Bartošová

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter