Slovenská policie má nového svědka ve známé kauze diskreditace exprezidenta Andreje Kisky. Ozvala se další důležitá osoba: přítel kontroverzních slovenských podnikatelů Mariana Kočnera a Norberta Bödöra – Tomáš Rajecký. Jeho svědectví souvisí s čerstvým obviněním slovenského expremiéra Roberta Fica a bývalého ministra vnitra Roberta Kaliňáka.

Podle aktuálního policejního obvinění měli expremiér a lídr Smeru-SD Robert Fico a bývalý ministr vnitra Robert Kaliňák patřit do nejvyšších pater mafie v ozbrojených složkách.

Zahájení jejich stíhání přímo souvisí se známým případem policejní chobotnice Očistec.

Policejní vyšetřovatel slovenské Národní kriminální agentury se obává, že zadržený a obviněný exministr vnitra Robert Kaliňák bude ovlivňovat svědky, znalce, spoluobviněné nebo jinak mařit objasňování skutečností závažných pro trestní stíhání. Vazbu chce i pro Roberta Fica.

Policie stíhá Roberta Fica jako šéfa zločinecké skupiny. Včera také zadržela bývalého ministra vnitra Roberta Kaliňáka a právníka Marka Paru. Fica však zatím zadržet nemohli, protože k tomu je třeba souhlasu Národní rady.

Mohlo by vás zajímat

„Teprve včera, 20. dubna, zaslal vyšetřovatel Národní kriminální agentury spisový materiál ke zpracování návrhu na podání návrhu na vazební stíhání obviněného R. F.,“ uvedla policie ve čtvrtek odpoledne.

„Dnes 21. dubna zpracoval vyšetřovatel Národní kriminální agentury podnět k podání návrhu na vzetí obviněného R. K. do vazby z důvodu důvodné obavy, že bude ovlivňovat svědky, znalce, spoluobviněné nebo jinak mařit objasňování skutečností závažných pro trestní stíhání,“ dodali muži zákona.

Vyšetřovatel Národní kriminální agentury přiřadil dvojici politiků na vrchol pyramidy s oligarchou Norbertem Bödörem a bývalým policejním prezidentem Tiborem Gašparem, uvedl server Aktuality.sk.

O fungování údajné zločinecké skupiny pod taktovkou předsedy Směru-SD promluvil také Tomáš Rajecký – muž, který je známý z takzvaných mafiánských seznamů, mimo jiné dlouholetý přítel Mariana Kočnera, podezřelého ze zosnování novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové, a byznysmena v sektoru bezpečnostních agentur Norberta Bödöra.

„Rajecký je už více než půl roku je ve vyšetřovací vazbě. A přestože původně přišel s jinou verzí, nakonec mlčení prolomil a policii vypověděl, jak byl údajně zneužit k diskreditaci tehdejšího exprezidenta a politického oponenta bývalé vlády Andreje Kisky,“ napsal server Aktuality.sk.

Svědek z takzvaných mafiánských seznamů Tomáš Rajecký. Foto: Policejní sbor Slovenské republiky

Rajecký nyní čelí obvinění z ohrožení daňového tajemství v souvislosti s Kiskovou společností KTAG. Nyní policii sdělil, kdo a proč ho přesvědčil, aby rozeslal médiím a dalším institucím daňové informace exprezidentovy společnosti.

Rajecký alias Yegor

Na podzim roku 2017 byl médiím i slovenským úřadům zaslán e-mail ze speciální adresy [email protected] s podrobnostmi o Kiskově případu a kopiemi dokumentů z finančního úřadu.

Odkud je Rajecký vzal? Dnes vypovídá, že mu je v obálce přinesl stíhaný podnikatel Norbert Bödör. Nitranský oligarcha mu měl za odměnu slíbit, že policie se těmito aktivitami nebude zabývat a vše se bude řešit ve vyšších patrech.

„Bylo mu zcela jasné, že vzhledem k vývoji politické situace a eskalujícímu napětí, kdy Andrej Kiska z pozice prezidenta útočil na tehdejší vládní koalici, bylo cílem této akce diskreditovat prezidenta poukazem na to, že je daňový podvodník,“ zmiňuje výňatek z výpovědi Tomáše Rajeckého.

Obává se o život

Bödörův přítel podle svých slov očekával, že „tito lidé budou na oplátku zavázáni jemu“.

„Ale ukázalo se, že to byl omyl, a později pochopil, že ho k tomu jen využívají,“ parafrázoval vyšetřovatel jeho výpověď v usnesení,“ které citují Aktuality.sk.

Na závěr své výpovědi Rajecký uvedl, že se rozhodl říci pravdu dobrovolně, po dlouhém pobytu ve vazbě, přemýšlení a zvažování svého dosavadního i budoucího života.

„Dosud jednal jinak, protože měl co do činění s velmi vlivnou a mocnou osobou a také se obával o svůj život, budoucnost a bezpečnost svých blízkých,“ uvádí se dále v dokumentu.

Rajecký podrobně popsal, jak se dokumenty z Bödörovy obálky dostaly do e-mailových schránek několika médií a úřadů. Protože sám nebyl technicky zdatný, požádal jiného muže, aby mu pomohl rozmnožit dokumenty o Kiskově případu a odeslat je.

Nervózní Kaliňák

Podle Rajeckého však první pokus nevyšel podle očekávání.

„Po několika dnech přišel Noro znovu s další várkou dokumentů, že se to nějak moc nepovedlo, že Robert Kaliňák je nervózní a je třeba poslat další část dokumentů,“ popsal.

Dodal, že nitranský oligarcha na něj následně tlačil, aby nové dokumenty odeslal co nejdříve, protože existoval jakýsi „harmonogram“.

Rajecký vzpomínal, jak si Bödör před ním zavolal Kaliňáka, informoval ho o situaci a řekl mu, že to nějak vyřeší, jen to chce čas. Po nějaké době měl tehdejší ministr vnitra volat znovu, „celý nervózní, co s tím, jestli to udělají, nebo ne“.

Dále popsal, že technické problémy byly vyřešeny a anonymní e-mail byl zaplacen v bitcoinech.

Mezitím se policii přiznal i Michal Ch., který Rajeckému pomohl založit anonymní e-mailovou adresu.

Podle informací serveru Aktuality.sk chtějí oba obžalovaní – Rajecký a Michal Ch. – uzavřít se státním zástupcem dohodu o vině a trestu. V praxi by to znamenalo, že se oba k činům přiznají.

Kdo je Rajecký

Obviněný Tomáš Rajecký je stále ve vazbě kvůli jinému případu, který s Kiskou ani KTAG nesouvisí.

Spolu se známým slovenským insolvenčním správcem a oligarchou Zoroslavem Kollárem se měl podílet na krytí údajných výrobců falešných cigaret.

Rajecký je dlouholetým přítelem Mariana Kočnera a po vraždě Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové spolu psali o nutnosti zajistit si pobyt na lodi v mezinárodních vodách.

Soudy se obávají, že by se Rajecký mohl pokusit o útěk. Na Slovensko musel být převezen ze Španělska, kde pobýval na falešné doklady.

Rajeckého jméno se v minulosti objevilo na takzvaných mafiánských seznamech. Nejznámější je jeho fotografie z dovolené se současným předsedou parlamentu Borisem Kollárem a dnes již odsouzeným mafiánem Jurajem Ondrejčákem.

Diskreditace Kisky

Loni server Aktuality.sk informoval o tom, že nejméně tři svědci hovořili o nestandardních schůzkách na policii a úřadu vlády, kde se měli tehdejší vládní politici a vedoucí úřadů zabývat daňovou kauzou prezidenta Andreje Kisky.

Podklady tehdy poskytl tehdejší ředitel finanční správy František Imrecze, analýzu případu poskytl šéf daňové kriminálky Ľudovít Makó.

„Fico se s nimi hned začal žoviálně bavit, jako by už probírali Kisku, jeho firmu, co má být ve spise, jestli to má reálný základ, protože je to podle něj daňový podvodník,“ cituje usnesení o obvinění Makóova slova.

„Robert Kaliňák ho zavolal na zmíněnou schůzku a požádal ho, aby na ni vzal Ľudovíta Makó. Robert Fico na tomto jednání pověřil ministra Kažimíra vypracováním zprávy ministerstva financí o nesrovnalostech ve financování prezidentské kampaně osoby Andreje Kisky. Ke konci této schůzky měl obviněný (Imrecze, pozn. red.) ještě jeden krátký rozhovor s Norbertem Bödörem, při kterém poznamenal, že informace o daňovém deliktu KTAG jsou již poměrně podrobné v anonymních dopisech od Jegortrutnova, a Bödör na tuto poznámku reagoval slovy, že je to také těžké a drahé zařídit,“ stojí zase v obžalobě v kauze Očistec, která cituje Imrecze.

Schůzka se měla konat přímo ve Ficově kanceláři. Kaliňák i Fico schůzku popírají, stejně jako bývalý ministr a nyní guvernér Národní banky Slovenska Peter Kažimír.

Bývalý prezident Kiska byl obviněn v souvislosti s případem KTAG.

Případ byl nedávno uzavřen a státní zástupce podal soudu obžalobu.

Případ Matovič

Bývalý šéf finanční správy Imrecze zmínil i další příběh o diskreditaci politického protivníka.

V roce 2016 ho měl oslovit přímo Erik Tomáš, tehdejší mluvčí strany Smer-SD a pravá ruka Roberta Fica.

„Erik Tomáš ho požádal o vypracování analýzy tohoto daňového deliktu Igora Matoviče s cílem získat konkrétní informace, které by mohly být použity v médiích k jeho diskreditaci,“ cituje vyšetřovatel v usnesení Imreczeho výpověď.

Analýzu údajně nakonec vypracoval Daniel Čech, generální ředitel sekce daňových podvodů finanční správy, který ji předal Imreczeovi a ten ji údajně předal Ficovu mluvčímu Tomášovi.

Během předvolební kampaně v roce 2016 Fico opakovaně vystupoval proti Matovićovi.

Erik Tomáš (Hlas) pro Aktuality.sk uvedl, že ze strany Františka Imreczeho jde o prokazatelnou a podlou lež. Tvrdí, že část informací o Igorovi Matovičovi přinesla nejprve média.

„Nevím, zda pan Imrecze o údajné analýze či schůzkách lže vědomě či nevědomě, v každém případě tímto způsobem překrucuje podstatu tématu, kterým bylo podezření z nekalých obchodních vztahů Igora Matoviče,“ reagoval současný poslanec strany Hlas-SD.

O diskreditaci Matoviče hovořil také Ľudovít Makó. Z databází finanční správy vypracovali „schéma jednotlivých pochybení Matoviče, resp. jeho společnosti“.

Makó popsal schůzku na ministerstvu vnitra, kde se údajně sešli on, Robert Kaliňák, Bödör a policejní prezident Gašpar. Tehdejší šéf daňové kriminálky „podrobně vysvětlil schéma i skutkové podstaty trestných činů, které z něj vyplývaly“.

Podle Makóova svědectví se podobné schůzky na téma Matovič konaly i na policejním prezidiu a také v 6. patře budovy Transpetrolu, kde se s nitranským oligarchou setkávaly i policejní špičky.

Usnesení o obvinění Fica a spol. zmiňuje také svědectví bývalého policejního úředníka Bernarda Slobodníka.

„Za vlády strany Směru byla celá státní správa prorostlá vybranými nominanty, kteří měli plnit potřebné úkoly nejen v politice, ale i ve skrytém státním byznysu,“ tvrdí.

Nejnovější usnesení o obvinění Fica a spol. zmiňuje i aktuální tiskové jednání předsedy Směru-SD, kterého se zúčastnili Robert Kaliňák či Tibor Gašpar s právníkem Markem Parou. Kritizují vyšetřování skandálů, ale také soudce a státní zástupce, dodává server Aktuality.sk.

Jan Hrbáček