Světové ekonomické fórum zveřejnilo žebříček zemí, které nejméně věří svým politikům. Česko tomuto nelichotivému pořadí vévodí.

Světové ekonomické fórum nepublikuje pouze výsledky výzkumu světové konkurenceschopnosti jednotlivých ekonomik. Tentokráte se zaměřilo na to, jak jednotlivé národy zemí OECD věří svým politikům. Byla při tom použita otázka „jak ve své zemi hodnotíte etické standardy vašich politiků?“ Respondenti mohli udělovat body od 1 do 7, přičemž hodnota 1 znamenala nejnižší úroveň důvěry, hodnota 7 naopak důvěru nejvyšší.

Žádná z hodnocených zemí nezískala výslednou známku 7. Nejblíže této hodnotě byl Singapur se skóre 6,2 a je tak nejlépe hodnocenou zemí v rámci tohoto žebříčku. Velká Británie získala známku 4,5, Spojené státy pak 3,4. V rámci zemí OECD je pak smutným vítězem Česko se známkou 1,7 spolu s Itálií.

10 – Jižní Korea a Polsko, hodnocení 2,4

Jihokorejci nevěří své vládě především kvůli jejím korupčním skandálům. Letos v dubnu již bývalý premiér Lee Wan-Koo odstoupil z funkce a o dva měsíce později byl obviněn z korupce.

Polská vláda udělala během posledních let mnoho kroků k potlačení korupce. Díky kombinaci legislativních opatření a politické vůle je Polsko dnes lepším místem pro byznys. Nicméně podle zjištění Eurobarometru si přibližně čtvrtina obyvatel myslí, že korupce ovlivňuje jejich každodenní život.

8 – Řecko, hodnocení 2,3

Syriza pod vedením Alexise Tsiprase sice v září obhájila vítězství ve volbách, lidé si však nejsou příliš jistit, zda jsou schopni politici vyjednat lepší dohodu s věřiteli pro dluhy sužovanou zemi.

7 – Maďarsko, Mexiko, Španělsko, hodnocení 2,2

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán a jeho strana ztratili celkem výrazně důvěru poté, co Evropská unie pozastavila Maďarsku platby z eurofondů kvůli podezřelým smlouvám. Letošní duben byl pak ve znamení protivládních protestů tisíců Maďarů v 50 městech.

Mexikem vloni otřásl skandál zmizení 43 studentů v noci na 26. září 2015. Vláda přiznala, že byli uneseni na příkaz José Luise Abarcy Velázqueze, starosty Igualy, jelikož prý představovali bezpečnostní riziko pro jednu akci ve městě.

Vláda španělského premiéra Rajoye je zapletena do skandálu kolem korupční sítě s podezřelými smlouvami v hodnotě 250 milionů eur. V roce 2014 bylo zatčeno na 51 lidí a vláda pak musela těžce bojovat o ztracenou důvěru.

4 – Slovensko, hodnocení 2,1

Uplácení je něco, co je na Slovensku stále běžně spojováno s vládou a posouvá to Slovensko mezi země s nejhorším hodnocením. Britská vláda například neustále varuje potenciální investory, aby své peníze umisťovali do země, kde se korupce vyskytuje u státních zakázek, zdravotnictví, vzdělání a vymáhání práva.

3 – Slovinsko, hodnocení 1,9

Slovinsko stále zápasí se svou společenskou transformací, která proběhla před 20 lety. Zhoršení managementu veřejných zakázek a lidmi vnímaná korupce je něco, co velmi poškozuje pracovní trh a monetární svobodu.

1 – Česká republika a Itálie, hodnocení 1,7

Obyvatelé České republiky ztratili podstatnou část své důvěry v souvislosti s bojem proti korupci pánů Ištvána a Šlachty. Jejich monstrakce v roce 2013 nakonec vedla k pádu Nečasovy vlády a obnovení důvěry v ústavní instituce bude zřejmě ještě běh na dlouhou trať.

To Itálie je jiná káva. Korupční a sexuální skandály tamní politickou scénu provázejí již mnoho dekád. Korunu tomu však nasadil Silvio Berlusconi, který byl premiérem hned tři krát. Berlusconi je kromě „bunga bunga večírků“ znám svými úskoky v byznysu. To samozřejmě také nijak nepřispělo k obnovení důvěry lidí v politiku.

-usi-