V Brně funguje poradní sbor, který se zabývá podněty od lidí ve formě zpráv nebo fotografií. Podle náměstka primátorky Petra Hladíka reaguje hlavně na požadavky lidí s pohybovým, sluchovým nebo zrakovým handicapem. Na bezbariérové úpravy komunikací tak vedení Brna pro letošní rok vyčlenilo deset milionů korun. Peníze půjdou hlavně do zastávek MHD, přechodů a chodníků.
Plně bezbariérová je po úpravách zastávka městské hromadné dopravy Hrnčířská na tramvajové lince z centra do Králova Pole. Na nástupních ostrůvcích i přilehlých chodnících jsou nově také prvky pro nevidomé a slabozraké.
Vodící linie i nové obrubníky
„Museli jsme vyřešit úpravu části ploch přiléhajících bezprostředně k nástupištím zastávek,“ uvádí Petr Hladík. Povrch doplňují na zastávce a jejím okolí nové obrubníky.
Změny čekají také zastávku Tábor v Žabovřeskách ve směru z centra na Komín. Podle náměstka jde o důležitou přestupní stanici, kde se kříží autobusové a tramvajové linky.
Komplikovaný přestupní uzel s vlakovou, autobusovou a tramvajovou dopravou je také nádraží v Králově Poli, kde přibyly vodící linie pro nevidomé. Tři hlavní projekty doplňují drobné opravy a úpravy, především nové přechody pro chodce.
Úpravy mimo centrum
„Snažíme se pojmout celé město, nezabývat se jen jeho středem. V ulici Majdalenky chyběl přechod celá léta,“ uvádí Petr Hladík. Centra Brna se týká například oprava chodníků v Pellicově ulici, kde mají problém vozíčkáři a maminky s kočárky.
Vedení města Brna se zabývá i podněty pro další roky. Jeden z nich se týká nového přechodu pro chodce v ulici Terezy Novákové v Řečkovicích a odstranění schodů, které vedou z ulice do zastavěné části.
Mohlo by vás zajímat
čtk