INZERCE

Město vybralo pro pořádání akce Den včel 2023 - hmyzí opylovatelé společnost, se kterou už nějaký čas spolupracuje, přestože firma nabídla nižší nabídkovou cenu, než požadovanou. Foto: rajská střediska ekologické výchovy Středočeského kraje

Den včel 2023 vyšel Prahu a Středočeský kraj na 800 tisíc. Účast nebyla valná, na Facebooku má akce pár lajků. Dodavatel má s městem více zakázek

Na sklonku května proběhla v centru Prahy akce s názvem Den včel 2023 – hmyzí opylovatelé. Hlavní město a Středočeský kraj zaplatily za event téměř 800 tisíc korun. Účast nebyla hojně navštívená a ani na sociálních sítích nesklidila velký ohlas. Město vybralo pro pořádání akce společnost Envipor, se kterou už nějaký čas spolupracuje, přestože firma nabídla nižší nabídkovou cenu, než požadovanou. Společnost pro hlavní město dodává na klíč další akce, například Strategii podpory chovu včel v Praze, zajistila technickou produkci a program veřejné osvětové akce Oslava zdravé dopravy v roce 2021 nebo stánek na veletrhu For Bikes 2022. Jednatel firmy Lukáš Eršil pak pro hlavní město v roce 2019 lákal pivem řidiče, aby nechali auto doma v rámci akce Čistou stopou Prahou nebo za téměř 800 tisíc korun poskytoval konzultace a odborné služby v oblasti informování veřejnosti o udržitelné dopravě, jak vyplývá z Hlídače státu.

„Praha své včely a další opylující hmyz potřebuje. Pokud chceme městskou zeleň udržet zdravou, neobejdeme se bez nich. Zároveň je potřeba včelám nabídnout takové prostředí, kde mohou prosperovat, například květné louky, mozaikovou seč v parcích. Jsou to spojené nádoby. Proto se zaměřujeme na rozšiřování zelených i vodních ploch, péči o stromy a další zkvalitňování městské přírody. Zavázali jsme se životní prostředí chránit. Všechny vzdělávací aktivity, navíc zábavnou formou, jsou vítány. Je skvělé, že i děti z města poznají celý příběh začínající květem a končící medem. Doufám, že se s včelami budou v pražských parcích setkávat co nejčastěji,“ řekla před časem náměstkyně pro životní prostředí a klimatický plán Jana Komrsková (Piráti).

Nejspíš v tomto duchu se nesla 25. května v parku u Lannovy ulice Den včel 2023 – hmyzí opylovatelé. Akci zajišťovala společnost Envipor, pro kterou to není pro hlavní město jediný kontrakt. Na Facebooku měla akce v době tvorby textu 23 lajků a na poděkování a otázku organizátorů, jak se akce návštěvníkům líbila, zareagovali tři lidé.

Na sociálních sítích akce za 800 tisíc korun příliš zájmu nevzbudila. Foto: Jan Hrbáček

„Po celý den jsme dětem a dospělým přibližovali svět včel a ostatních opylovatelů. Den se náramně vyvedl, počasí přálo a ze zpětné vazby, která dorazila od některých návštěvníků lze usuzovat, že to stálo za to!
´Mami, necháme kus zahrady včelkám, jooo.´ ´Super akce:-), naše děcka nám říkají, co a jak máme na zahradě dělat :-)´ ´Byla jsem opravdu příjemně překvapená, jak hezký zážitek to pro děti byl – moc se mi líbila náplň jednotlivých stanovišť, děti se dozvěděly spoustu nových a zajímavých informací,“ zhodnotil akci z ohlasů návštěvníků web Krajských středisek ekologické výchovy Středočeského kraje. Z přiložených fotografií je vidno, že celodenní akce příliš diváků nepřilákala.

Takto vypadal den včel v Praze na konci května. Foto: Krajská střediska ekologické výchovy Středočeského kraje
Fotografie největšího počtu návštěvníků Dne včel 2023 v Praze. Foto: Krajská střediska ekologické výchovy Středočeského kraje

Spolupráce s metropolí i krajem

Hlavní město za akci zaplatilo 736 412 korun s DPH, Středočeský kraj pak podle Hlídače státu přihodil 72 600 korun s DPH.

S hlavním městem dosud pořádající společnost Envipor uzavřela podle Hlídače státu smlouvy za podobné akce za cca 3 miliony korun. Ve vztahu k metropoli je také jednatel Enviporu – podnikatel z Malé Skály Lukáš Eršil, od roku 2017 pro město uspořádal podle Hlídače státu akce taktéž přibližně za 3 miliony korun. V roce 2017 pro hlavní město koordinoval projekt Čistou stopou Prahou za 602 58 korun, o dva roky později koordinoval opět Čistou stopu za 987 500 korun, v roce 2020 si u něj Praha objednala konzultace a odborné služby v oblasti informování veřejnosti o udržitelné dopravě, o rok později metropole Eršilovi zaplatila 120 096 korun za kompletní organizační zajištění a koordinace osvětové akce Oslava zdravé dopravy, za kterou inkasovala i jím spoluvlastněná firma Envipor 493 680 korun.

Společníky Enviporu z České Lípy jsou Lukáš Eršil, českolipské firmy VZK Group a Everesta a v březnu nahradil společníka Jiřího Lehejčku předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek. Ten je mimo jiné společníkem VZK Group od loňského června předsedou dozorčí rady této firmy, Bábek je i společníkem Everesty, kde také donedávna působil v dozorčí radě. Bábek v Enviporu působil jako jednatel v začátcích podnikání firmy. Společnost v posledních letech zveřejňuje hospodaření jen prostřednictvím rozvahy.

Hlavní město společnost Envipor pro realizaci vybralo, přestože nevyhovělo jedné z podmínek výběrového řízení – podskočila vykakulovanou cenu za tuto akci.

„Předmětem veřejné zakázky malého rozsahu je příprava a realizace vzdělávací akce tematicky zaměřené na téma hmyzích opylovatelů v Praze. Podrobné požadavky zadavatele jsou uvedeny v přílohách této výzvy. Předpokládaná maximální nepřekročitelná hodnota veřejné zakázky malého rozsahu činí
799 205,- Kč bez DPH. Zadavatel upozorňuje, že nabídková cena účastníků nižší než 650 000,- Kč bez DPH bude považována za mimořádně nízkou nabídkovou cenu (dále jen „MNNC“) a z tohoto hlediska bude posouzena. Zadavatel tak může od účastníků vyžadovat vysvětlení stanovení MNNC. Účastník, který MNNC řádně nevysvětlí, může být vyloučen ze zadávacího řízení,“ stojí v dokumentech z Tender Arény.

Envipor nabídl částku 608 605 korun, druhý uchazeč v pořadí – společnost Kristián – nabídla cenu 650 tisíc korun a a třetí Agentura Orange nabídla cenu 772 400 korun.

Podle Hlídače státu pak společnost Envipor získala zakázky od municipalit, ale i Agentury ochrany přírody zakázky v celkové hodnotě cca 11 milionů korun. Vyjma eventových akcí poskytuje ornitologický či dendrologický průzkum, za studii vlivu ponechání nesečených pásů inkasovala od Agentury ochrany přírody v roce 2020 2 286 900 korun, za zajištění péče o maloplošné zvláště chráněné území Zadní hrádek od Středočeského kraje 1 732 977 korun, respektive za zajištění péče o evropsky významnou lokalitu Libické luhy, biotopy modrásků, 1 722 406 korun.

Ekonomický deník proto oslovil pražský magistrát.

Otázky Ekonomického deníku, na které nepadly odpovědi. Foto: Jan Hrbáček

„Dodavatel akce Den včel byl vybrán na základě otevřené výzvy k podávání cenových nabídek, která byla zveřejněna v Tender areně. Cena byla stanovena na základě zakázek obdobného charakteru z let předchozích. Cena za realizaci této akce byla výrazně nižší než u jiných akcí obdobného charakteru v letech minulých,“ zareagoval na otázky Ekonomického deníku mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Na otázku, zda může magistrát poskytnout informace „o dalších zakázkách města, či jemu podřízených, složek v podobě: název, akce, cena, rok, jak vysoutěženo, se společností Envipor s.r.o. a Mgr. Lukášem Eršilem?“ Hofman odvětil: „Toto jsou veřejně dohledatelné informace v registru smluv.“

Standardně jsme to vysoutěžili

„Akce byla standardně vysoutěžena, naše firma se letos hlásila na Magistrát hlavního města Prahy do 3 soutěží nad 500 tisíc korun, vyhrála jednu. Dále pro MHMP realizujeme Administraci a technické zajištění jednání Poradní skupiny EVVO v Praze což je zakázka pod 500 tisíc. Stanovení ceny proběhlo tak, aby zakázka byla realizovatelná a zároveň konkurenceschopná, jelikož se soutěžilo na cenu. K akci se v době příprav připojil Středočeský kraj a finančně ji podpořil (došlo k rozšíření akce). Nerealizovali jsme tedy dvě akce, ale jednu,“ zareagoval na otázky Ekonomického deníku Lukáš Eršil.

Všechny zakázky, které jeho firma realizuje pro veřejný sektor jsou podle něj dohledatelné na internetu.

„Stejně tak jsou dohledatelné zakázky, které jsem realizoval na svůj živnostenský list v minulosti. V době studií jsem měl brigádu u senátora za ČSSD, kde bylo interním pravidlem dát straně finanční dar. Jednalo se o období, kdy byl v ČSSD spoluzakladatel společnosti pro kterou pracujete… (tak 2008 nebo 2009) To je jediný ´vztah´ s jakýmkoliv politickým subjektem. Se zakázkami na MHMP ale ta před 14 lety zaslaná tisícovka bude těžko souviset,“ uvedl dále Lukáš Eršil.

„Děkuji za Váš zájem o akci Den včel a ochranu biodiverzity. Kdyby Vás zajímalo více informací jak Vaši čtenáři mohou přispět k zastavení vymírání hmyzu koukněte na www.vlastnimpudu.cz Z otázek ale nabývám dojmu, že Vám jde spíše o naleznutí nějaké ´kauzy´. Každopádně pokud byste měl nějaké další otázky na ochranu biodiverzity či zdraví neváhejte se na mne obrátit. Témat do novin, které se na rozdíl od západu u nás neřeší mám dost,“ dodal Lukáš Eršil ze společnosti Envipor.

Jan Hrbáček