Společnost Elektrárna Dukovany II, dceřiná společnost Skupiny ČEZ, obdržela od ministerstva průmyslu a obchodu územní rozhodnutí pro nový jaderný zdroj v Dukovanech na Třebíčsku. ČEZ to uvedl v tiskové zprávě, v níž udělení tohoto rozhodnutí označil za další klíčový milník v přípravě výstavby nových jaderných bloků na českém území.

Žádost o vydání územního rozhodnutí v lokalitě Dukovany Skupina ČEZ podala v červnu 2021. Od začátku je připravováno a řešeno pro dva jaderné bloky o výkonu 1000 až 1200 megawattů. „Tímto krokem jsme úspěšně splnili další z milníků harmonogramu příprav. Současně je to i jasný signál pro všechny uchazeče v rámci probíhajícího tendru na výstavbu nových jaderných zdrojů, že povolovací proces je naplňován,“ zdůraznil generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Žádost o vydání územního rozhodnutí pro nové reaktory v lokalitě Dukovany podala společnost Elektrárna Dukovany II na odbor výstavby Městského úřadu v Třebíči. Po změně stavebního zákona bylo v červenci letošního roku správní řízení převedeno na ministerstvo průmyslu a obchodu. „Hned po převzetí dokumentace jsme se intenzivně věnovali prostudování všech podkladů a příloh. K řešení žádosti jsme využili maximální možné kapacity našich odborníků, abychom mohli rozhodnutí v rozumném termínu vydat,“ uvedl ministr průmyslu Jozef Síkela.

„Vydání aktuálního rozhodnutí je dalším významným krokem celého projektu. Již dříve jsme obdrželi souhlasné stanovisko k posouzení vlivu na životní prostředí i povolení k umístění jaderného zařízení od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a autorizaci na výstavbu jaderné elektrárny od ministerstva průmyslu a obchodu,“ doplnil Tomáš Pleskač, ředitel divize nová energetika ve společnosti ČEZ.

Mohlo by vás zajímat

Termín podání nabídek? Už zítra!

Souběžně s povolovacími procesy běží také výběr dodavatele stavby nových jaderných bloků, jež vyjdou na stovky miliard korun. Shodou okolností je termín podání závazných nabídek zítra – v úterý 31. října. Zájem podat nabídky potvrdili všichni tři uchazeči, tedy americko-kanadský Westinghouse, francouzská EDF a jihokorejská KHNP. Ve hře je výstavba až čtyř jaderných bloků, dva budou umístěny v Dukovanech a další dva Temelíně.

Tendr na nový jaderný blok v Dukovanech byl oficiálně zahájen v březnu 2022. Předběžné nabídky podali tři uchazeči – americko-kanadský Westinghouse, francouzská EDF a jihokorejská KHNP – loni v listopadu. Všichni nabízejí reaktor třetí generace o výkonu 1000 až 1200 megawattů. Vítěz tendru by následně mohl stavět také druhý blok Elektrárny Dukovany II a třetí a čtvrtý blok v Temelíně.

Během léta situaci zdramatizoval Westinghouse, který dočasně působil dojmem, že o účast v českém jaderném tendru ztrácí zájem a že nabídku možná vůbec nepodá. Až po odkladu podání nabídek, které na přání Westinghouse oznámil ČEZ v polovině září, se situace vyjasnila. Ředitel českého zastoupení Westinghouse Petr Brzezina následně různým médiím poskytl rozhovory, ve kterých zájem o účast v tendru potvrdil.

Pokud vše půjde podle plánu, jméno vítěze jaderného tendru bychom mohli znát na konci prosince. ČEZ počítá s následujícím harmonogramem:

  • 31. říjen 2023: soutěžící podají upravené nabídky
  • listopad až prosinec 2023: vyhodnocení nabídek, výsledkem bude pořadí uchazečů
  • leden až březen 2024: vláda posoudí a schválí výsledek dukovanského tendru
  • duben až říjen 2024: jednání o podmínkách smlouvy s vítězem tendru
  • prosinec 2024: podpis závazné smlouvy s vítězem soutěže

Další postup bude záviset na dohodě obsažené ve smlouvě mezi Skupinou ČEZ a vítězem tendru. Cílem je nicméně odstartovat dvouletý zkušební provoz nového bloku v roce 2036.

David Tramba