Zástupci energeticky náročných průmyslových odvětví zaslali předsedovi vlády Petru Fialovi otevřený dopis, v němž žádají o rychlý zásah proti extrémním cenám energií, které stále víc drtí český průmysl. Doporučují vládě šest konkrétních opatření, která by pomohla řešit příčiny nebo tlumit následky současných cen elektřiny a plynu.
Pod dopisem je podepsáno 932 společností, některé z nich hromadně prostřednictvím byznysových asociací. Ze známých jmen zde nalezneme třeba Agrofert a jeho dceřiné podniky, BASF, Cement Hranice, ČEPRO, Českomoravský cement, Kavalierglass, Liberty Ostrava, Orlen Unipetrol, Safinu, Spolchemii, Synthos Kralupy, Třinecké železárny či Vítkovice Steel.
Průmyslníci varují, že současné ceny elektrické energie a zemního plynu jsou v dlouhodobějším horizontu likvidační, v případě plynu navíc hrozí přerušení či omezování dodávek. Do největší tísně se logicky dostávají energeticky náročná odvětví, tedy chemičky, ocelárny, cementárny, vápenky, cihlárny, papírny, sklárny a keramičky.
„Hrozí krach mnoha firem a masivní propouštění, ale vláda reaguje bohužel velmi pomalu. Skutečně účinné zásahy na trhu s plynem a elektřinou včetně zastropování ceny začala diskutovat až na konci srpna, což je pozdě,“ říká Petr Mazzolini z AGC Flat Glass Czech, podniku zaměřeného na výrobu plochého skla pro automobily.
„Chceme, aby vláda hledala domácí řešení energetické krize. Zároveň s napětím čekáme na výsledky jednání energetických ministrů, které se koná 9. září. Určitě musíme být aktivní i na evropské úrovni a podporovat rozumnou a postupnou cestu k nízkoemisní ekonomice,“ dodává předseda představenstva Ocelářské unie Daniel Urban.
Co by tedy průmyslníci vládě doporučili? Dopis premiérovi obsahuje šest návrhů:
- Co nejrychlejší zastropování ceny energií.
- Zavedení motivačního prvku pro velké spotřebitele k úsporám zemního plynu tak, že bude formou aukcí nabízet finanční kompenzaci za dobrovolné snížení spotřeby.
- Zahájení evropské debaty o pozastavení či změnu systému obchodování s emisními povolenkami, jejichž rekordní cena dál navyšuje náklady již tak těžce zkoušených průmyslových podniků.
- Schválení programu pomoci firmám podle dočasného rámce státní podpory EU.
- Předběžná aktivace kurzarbeitu pro případ, že dojde k propouštění třeba při náhlém přerušení dodávek zemního plynu.
- Zintenzivnění podpory technologické a klimatické transformace českého průmyslu včetně přechodu na alternativní paliva.
Zástupci energeticky náročných odvětví průmyslu nejsou první, kdo podobnou výzvu vládě odeslal. Jen o pár dnů dříve stejně postupovali šéfové Svazu průmyslu a dopravy ČR a Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR. Také podle jejich názoru se ceny energií dostaly mimo reálné možnosti průmyslových odběratelů, což si vyžaduje mimořádné zásahy do stávajícího nastavení cenotvorby elektřiny a plynu.
Nervozitu na energetickém trhu opět zvýšilo rozhodnutí ruského režimu, že neobnoví po „třídenní“ odstávce provoz plynovodu Nord Stream 1. Cena plynu pro příští rok na nizozemské burze TTF vylétla z pátečních 182 eur na 235 eur, elektřina na rok 2023 na německé burze EEX vzrostla z 510 na 635 eur za megawatthodinu.
dtr