INZERCE

Státní a vojenské lesy si vyměnily právo na hospodaření s nemovitostmi. Foto: Lesy České republiky

Definitivní konec velké lesní rošády. Státní a vojenské lesy si vracejí právo na hospodaření s nemovitostmi za víc než 3 miliardy

V registru smluv se objevila smlouva o vzájemném převodu práva hospodařit s nemovitými věcmi ve vlastnictví České republiky mezi Lesy České republiky a Vojenskými lesy a statky. Touto smlouvou se vojenským lesům vrací právo na hospodaření s majetkem v účetní hodnotě 1 318 653 028 korun. Lesy ČR naopak dostávají zpět právo na hospodaření s majetkem v hodnotě 1 774 273 547 korun. Kontroverzní převod z loňského léta se de iure tak vrací do původního stavu.

Převod práv na hospodaření vyvolal velké emoce na sklonku roku, po nástupu vlády Petra Fialy. Dokument o převodu práv na hospodaření z Lesů ČR na Vojenské lesy a statky naplňuje slova ministryně obrany Jany Černochové a ministra zemědělství Zdeňka Nekuly.

Dokument je ke shlédnutí ZDE, příloha s konkrétními nemovitostmi pak ZDE.

Lesy České republiky uzavřely loni s Vojenskými lesy a statky smlouvu o vzájemném převodu práva hospodařit s nemovitými věcmi ve vlastnictví České republiky. Smlouva zahrnovala lesní pozemky i vodní plochy.

Obě instituce si tak v podstatě de facto i de iure prohodily užívací práva v různých regionech republiky. Účetní hodnota majetku přesahovala 3 miliardy korun.

Lesy České republiky podepsaly 30. června s Vojenskými lesy a statky smlouvu o vzájemném převodu práva hospodařit s nemovitými věcmi ve vlastnictví České republiky. Součástí smlouvy je naopak i převod užívání nemovitostí z vojenských lesů na Lesy České republiky. Účetní hodnota majetku činí 1 774 972 762 korun.

Smlouvu podepsali ředitelé Josef Vojáček a Petr Král a platila ihned. Převod byl bezúplatný.

Lesy České republiky převedly ke dni účinnosti smlouvy právo hospodařit s pozemky, nebo se spoluvlastnickými podíly k pozemkům, a stavbami evidovanými v katastru nemovitostí, v Jihočeském, Středočeském, Karlovarském, Jihomoravském, Zlínském kraji a kraji Vysočina.

Vojenské lesy a statky naopak převedly na Lesy České republiky právo na užívání majetku v Jihočeském, Jihomoravském, Karlovarském, Královéhradeckém, Libereckém, Moravskoslezském, Olomouckém, Plzeňském, Středočeském, Ústeckém kraji a na Vysočině. Účetní hodnota majetku činí 1 318 694 713 korun.

Transakce vyvolala velkou bouři a v jejím důsledku na ni doplatili šéfové obou lesních podniků. O funkci přišli krátce po sobě generální ředitel Lesů České republiky Josef Vojáček i šéf Vojenských lesů a statků (VLS) Petr Král. Náročná operace byla proto pozastavena.

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula a ministryně obrany Jana Černochová se nakonec v březnu rozhodli úpravu majetkoprávních vztahů mezi státními podniky Lesy České republiky a Vojenskými lesy a statky vrátit do výchozího stavu. Důvodem jsou provozní a obranné důvody.

„O této směně, která byla připravena minulou vládou, jsem měl velké pochybnosti. Šlo o účelovou záležitost, která vyvolala u odborné veřejnosti řadu otazníků. Vzhledem k mnoha možným nežádoucím dopadům jsme se rozhodli vrátit veškerou směnu pozemků do výchozího stavu,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula.

„Nápad bývalých ministrů obrany a zemědělství na obří směnu neměl žádné odborné opodstatnění, prošel vládou narychlo z důvodů, o kterých raději nechci spekulovat. Nejčistší je návrat do původního stavu,“ uvedla ministryně obrany Jana Černochová s tím, že oba rezorty zároveň jednají o převodu areálu Chotěboř-Bílek ve prospěch armády.

Pro návrat do výchozího stavu existují prý jak provozní, tak obranné, důvody.

Z provozních jsou to především hospodářský aspekt, tedy vliv na ekonomiku LČR a VLS.

Dále pak narušení uceleného souboru nemovitých věcí bez návazného řešení přístupu k majetku obou podniků.

K obranným důvodům patří ponechání nakládání s pozemky vojenského újezdu Ralsko v gesci ministerstva obrany. Jde o území, na kterém se konají vojenská cvičení armády ČR i NATO.

Dalšími důvody jsou nedostatečná pyrotechnická očista území, výcvik bezpečnostních a obranných složek.
Změna majetkoprávních vztahů mezi státními podniky bude po ukončení zkráceného a zúženého meziresortního připomínkového řízení předložena vládě ke schválení.

Lesy České republiky měly získat právo hospodařit k pozemkům o rozloze 32 495,43 hektarů (včetně staveb), které se nacházejí na území celé republiky, převážně ve zrušených vojenských výcvikových prostorech Ralsko a Mladá. Pozemky dosud patří Vojenským lesům a statkům ČR.

Vojenské lesy a statky měly recipročně získat souvislé části lesních majetků o rozloze 41 009,92 hektarů, na kterých lze hospodařit a zároveň plnit úkoly při zajišťování obrany České republiky.

Jan Hrbáček