INZERCE

Přípravy na zasypání zakonzervovaného Dolu Frenštát. Foto: DIAMO

Definitivní konec Dolu Frenštát. DIAMO přivezlo materiál a v srpnu zasype nevyužívané šachty

Státní podnik DIAMO dokončil s tříměsíčním předstihem návoz zásypového materiálu do areálu černouhelného Dolu Frenštát. Samotné zasypání dolu se uskuteční v srpnu po vyřízení všech náležitostí. Nikdy nevyužívaný důl bude zasypán zhruba 200 tisíci tun hlušiny, jak uvedlo DIAMO v tiskové zprávě.

„Příprava likvidace nevyužívaného Dolu Frenštát, po které tamní obce dlouho volají, pokračuje podle plánu. Díky úpravě přepravních parametrů, snížení počtu aut a příznivému počasí proběh návoz zásypového materiálu rychleji a s menším dopadem na životní prostředí. Následovat budou další kroky směřující k zásypu jam, demolicím povrchových objektů a následnému novému využití areálu,“ uvedl ředitel státního podniku DIAMO Ludvík Kašpar.

Přípravu likvidace Dolu Frenštát, který je od roku 1991 v zakonzervovaném stavu, zahájila ještě před převodem na DIAMO společnost OKD. Doprava zásypového materiálu do areálu dolu na úpatí Beskyd probíhala v souladu s rozhodnutím ministerstva životního prostředí a závěry zjišťovacího řízení, ve kterém byly zahrnuty připomínky a požadavky dotčených obcí a úřadů. Kvůli minimalizaci hluku a emisí z dopravy probíhal návoz postupně. V průměru zde projelo 38 nákladních aut denně, které přivážely hlušinu z odvalu v Paskově.

Starosta Trojanovic Jiří Novotný k tomu dodal: „Jsme rádi, že náš cíl, kterým je zasypání dolu a nové využití léto lokality, se blíží. Spolupracujeme se státním podnikem DIAMO na přípravě převodu nemovitostí a intenzivně pracujeme na přípravě rozvojového projektu CÉRKA, který postupně celý areál promění v nadčasové místo. Areál Dolu Frenštát, který jsme dlouhodobě vnímali jako hrozbu, se tak v budoucnu stane místem, které bude mít nejen pro Frenštátsko velký přínos.“

Divoká historie Dolu Frenštát

Výstavba Dolu Frenštát začala v roce 1981, ale těžilo se zde jen dočasně ve zkušebním režimu. Od roku 1991 se nacházel v zakonzervovaném stavu. Nešťastně umístěný důl v podhůří Beskyd vadil místním obyvatelům, kteří upozorňovali na hrozící škody na životním prostředí a znehodnocení krajinného rázu. V prosinci roku 2002 vydalo ministerstvo průmyslu a obchodu rozhodnutí o odpisu zásob výhradního ložiska černého uhlí u Frenštátu pod Radhoštěm. Zásoby uhlí odhadované na 1,37 miliardy tun byly převedeny do nebilančních zásob.

Přesto se ještě jeden pokus o oživení Dolu Frenštát odehrál. V září 2011 se tehdejší vedení OKD nechalo nalákat vysokými cenami černého uhlí na světovém trhu a oznámilo záměr obnovit průzkumné práce. Pokud by průzkum vyšel dobře, chtěla OKD investovat do zprovoznění dolu. Reakce v regionu byla jednoznačně odmítavá. Stavební úřad ve Frenštátě využil faktu, že objekty v dole měly prošlé povolení a prohlásil je za černé stavby. Těžaře vyzval k jejich odstranění.

O likvidaci areálu dolu nakonec rozhodlo vedení OKD až v červnu 2020, tedy poté, co se podnik po bankrotu mateřské skupiny NWR vrátil pod kontrolu státu. V září roku 2021 nabylo právní moci rozhodnutí Báňského úřadu o povolení likvidace jam.

Tomáš Rovný