Evropský parlament by měl zvážit restart konverzace o umělé inteligenci, myslí si kandidát do Evropského parlamentu za Piráty David František Wagner. Akt o umělé inteligenci byl podle něj stavěn na jinou situaci, než panuje dnes. Mladý politik působil v uplynulém volebním období jako asistent europoslance Mikuláše Peksy. Na otázky odpovídal v e-mailovém rozhovoru.
Jaká budou podle vás tři nejvýznamnější témata předvolební kampaně do Evropského parlamentu v České republice?
Migrace, pomoc Ukrajině a ekonomická krize.
Které tři největší úkoly se rýsují před nově zvoleným Evropským parlamentem? Kterým agendám by se měl prioritně věnovat a přinést celoevropské řešení?
Pomoc Ukrajině, systematická korupce a úpadek právního státu a podpora moderní evropské ekonomiky.
Na které tři prioritní otázky by se měla zaměřit nová Komise a s jakými návrhy by měla přijít?
I v kontextu amerických prezidentských voleb potřebujeme výrazně probudit a zefektivnit evropskou strategickou autonomii a obranyschopnost. Nutně musíme také rozhýbat evropskou ekonomiku skrze větší podporu hospodářské soutěže a výrazná omezení toho, co může a má být dotováno, a naposled potřebujeme hlavně akceschopnou Evropu. Pokud se máme třeba zbavit daňových rájů, tak se musíme bavit o reformě rozhodování v Evropské unii.
Kterou evropskou legislativu, schválenou v průběhu současného funkčního období EP, považujete za nejpřínosnější a proč?
Dobrým směrem určitě jde „uhlíkové clo“ (CBAM), byť na jeho efekty si ještě počkáme. Za klíčovou považuji Směrnici o energetické náročnosti budov: to je za mě skvělý případ, kde se dobře potkává nutná snaha snižovat emise a jasné ekonomické benefity pro všechny.
A sdílené třetí a čtvrté místo bych rád předal Digitální provozní odolnosti (DORA) a Podpoře výroby munice (ASAP), které mají jak krásné názvy, tak myslím klíčové, i když ne tak nápadné účely.
DORA slaďuje pravidla digitální odolnosti bank po Evropě, což brání vícenákladům z toho, že by banky musely v každé zemi následovat jiná pravidla a zároveň, myslím, rozumně balancuje mezi bezpečností a rozumnými náklady. Do budoucna pak má ještě širší přísliby společné spolupráce a reportování mezi bankami, což se vyplatí všem.
ASAP podporuje evropskou výrobu a dodávky munice pro Ukrajinu a, i když jeho rozsah není dostatečný, je podpora dlouhodobé výroby to teď bohužel potřebujeme.
Mohlo by vás zajímat
Kterou stěžejní legislativu by měl současný Evropský parlament a členské státy v tomto funkčním období dotáhnout ještě do konce a proč?
Měl by se výrazně předělat a pak dotáhnout návrh evropské digitální identity. Je to nutný základní kámen evropských digitálních veřejných služeb, ale je plný děr, nedostatečně chrání soukromí a Komise v něm dala příliš málo záruk.
Hrozí, že nebude dotažen do konce některý ze zásadních aktuálně projednávaných legislativních návrhů a bude se jim muset zabývat nový parlament? Který a proč?
Návrh AIFMD II, který je klíčový pro společná harmonizovaná pravidla pro různé investiční fondy má být schválen na únorovém zasedání parlamentu. Už teď se protáhl o více než rok na technických jednáních a občas se budím hrůzou, že se odloží dále. Při tom se jedná o důležitý krok k snadnějšímu investování napříč Evropou.
Bude se muset s některým tématem začít s novou Komisí a novým parlamentem od nuly?
Myslím, že bychom měli zvážit restart konverzace o umělé inteligenci. Současná podoba AI Act byla stavěna na trochu jinou situaci než dnes. A debata by měla být hodně o tom, jak nám může umělá inteligence co nejvíc prospět.
Je šance, že se stihne projednat a schválit farmaceutický balíček? EHDS? Považujete tato témata za důležitá?
Přiznaně jsou tato témata spíš mimo centrum mého zájmu. U EHDS pak máme řadu výhrad k zpracování dat, ale neznám téma dopodrobna.
Jakou důležitost přikládáte otázce unijní úpravy délky ochrany patentových práv u léčiv, podporující investice do farmaceutického výzkumu, a tlaku na inovativní farmaceutické firmy, aby dodávaly léčiva také do středně velkých/menších zemí EU, které nepatří k nejbohatším členským zemím?
Otázka příliš silných patentů je jedno z klíčových pirátských témat, ale zatím se tímto směrem příliš nekoukám. Co bych ale považoval za dlouhodobě zásadní a něco co by mělo pomoci s dostupností, je jednotná evropská registrace léčiv. Věřím, že škodlivost či prospěšnost léku stačí vyhodnotit pro všechny státy najednou a nemusí se na ně dívat 27 státních úřadů.
David František Wagner se narodil 14. listopadu 1988 v Písku, kde také vystudoval osmileté gymnázium. Následně vystudoval Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy, kde po titulu bakaláře získal i titul magistra.
S Piráty nastoupil v roce 2017 do Sněmovny jako tajemník poslaneckého klubu, po půl roce přešel na pozici asistenta poslance.
V současnosti pracuje jako vedoucí poslanecké kanceláře a poradce europoslance Mikuláše Peksy. Dva roky vedl Zahraniční odbor, v letech 2021 až 2023 sloužil v republikovém výboru strany. Zabývá se převážně evropskými, mezinárodními, ekologickými a ekonomickými tématy.
Eva Paseková