INZERCE

Třetí blok elektrárny Vogtle v Georgii s reaktorem AP1000 od Westinghouse. Foto: Georgia Power

Debakl Westinghouse v tendru na Dukovany má ohlas v Polsku. Tam jim totiž dali zakázku bez soutěže

Případná další jaderná elektrárna v Polsku může mít jiného dodavatele. Zatímco tu první mají postavit americké společnosti Westinghouse a Bechtel, druhou by mohla stavět třeba francouzská společnost EDF. Nová vláda premiéra Donalda Tuska dává místo těsné spolupráce s USA důraz hlavně na dobré vztahy se zeměmi západní Evropy. Navíc mezi odbornou veřejností roste skepse, zda je Westinghouse ta nejlepší volba.

Příkladem této skepse může být obsáhlý a zajímavými informacemi nabitý analytický text, který včera vyšel na webu Strefa Inwestorów. Autorem je redaktor zmíněného webu Piotr Maciążek. Ten chválí Českou republiku za to, že nechala tři uchazeče – tedy EDF, Westinghouse a KHNP – soutěžit v tendru s cílem najít nejlepší a nejlevnější nabídku. Ta zahrnuje předem danou cenu, i když s inflační doložkou.

Bývalá polská vláda, ve které dominovala konzervativní strana Právo a spravedlnost, postupovala jinak. Z mezinárodně politických důvodů vybrala amerického partnera, kterému dala zakázku bez soutěže. Investorem je nově založený a státem vlastněný podnik Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ). Ten se podle informací v polském tisku potýká s nedostatkem zkušeností, což může zkomplikovat plánované spuštění prvního jaderného bloku v roce 2033.

Když vás soused pochválí

Piotr Maciążek ve svém textu opakovaně zmiňuje český jaderný tendr a jeho mezivýsledek, podle kterého dál v soutěži pokračují už jen francouzská EDF a korejské KHNP. Westinghouse přišel o možnost pokračování ve chvíli, kdy předložil nezávaznou a celkově nevyhovující nabídku. Podle Deníku N v nabídce Westinghouse chyběly jakékoli garance, co se týká ceny či data dokončení elektrárny Dukovany II.

Maciążek tvrdí, že v Polsku je to podobné a že ani zde Westinghouse (aspoň zatím) žádné garance ceny či data dokončení nedal. Tyto konkrétní parametry nových bloků mají být zveřejněny až při závazném podpisu zakázky v roce 2025.

Polský web Strefa Inwestorów dále upozorňuje na ne úplně šťastné dělení odpovědnosti, kdy za technologickou část stavby odpovídá Westinghouse a za stavební část Bechtel. Může se tak stát, že v případě potíží budou partneři házet vinu jeden na druhého. Výhodou EDF a KHNP je to, že zákazník bude mít jednoho generálního dodavatele, s nímž může řešit všechny případné problémy.

Westinghouse bývá úspěšný tam, kde se lze dohodnout napřímo bez soutěže. Proto uspěl v Polsku a má otevřené dveře k zakázkám v Bulharsku a na Ukrajině. Tam, kde dodavatele vybírají z více uchazečů, se rázem stává outsiderem. Vedle Česka se jedná o Nizozemsko, kde to v tuto chvíli také vypadá na soupeření EDF versus KHNP.

Polsko, ráj jaderné energetiky?

Polské ambice v oblasti jaderné energetiky jsou značné. První z projektů táhne stát a jím ovládaná firma PEJ. V listopadu 2022 polská vláda oznámila, že první elektrárna o výkonu 3750 MW bude postavena v Pomořansku s využitím technologie AP1000 od americké společnosti Westinghouse. Dohodu, která stanoví plán dodávky elektrárny, podepsaly společnosti Westinghouse, Bechtel a PEJ loni v květnu. Teď je projekt ve fázi prvních povolovacích řízení.

Dvě tradiční energetické skupiny, polostátní PGE a soukromá ZE PAK, se rozhodly jít jinou cestou. Uzavřely smlouvu s korejskou KHNP o výstavbě dvou bloků s reaktory APR1400 o celkovém výkonu 2800 MW, mezi zvažované lokality patří dnešní uhelné elektrárny Patnów a Konin ve středním Polsku. Projekt je zatím v méně pokročilé fázi.

Do třetice lze zmínit silný zájem o střední modulární reaktory. Konsorcium, které polská rafinerská a plynárenská skupina Orlen a chemička Synthos, hovoří o stavbě až 79 modulárních jaderných reaktorů v Polsku. Zvolilo si 300megawattové varné reaktory od GE Hitachi. Prvních šest lokalit již oznámila, tři z nich se nacházejí v okolí Krakova. Modulární reaktory mají sloužit jako náhrada uhelných bloků v teplárnách a velkých průmyslových areálech.

Dlouho to vypadalo, že pro uplatnění francouzských reaktorů už nezůstane místo. Po změně vlády a nástupu liberálního kabinetu Donalda Tuska nicméně kontaktů na lince Paříž-Varšava výrazně přibylo. Náměstek ministra pro klima Milosz Motyka agentuře Bloomberg sdělil, že první projekt se státní firmou PEJ by měla podle dohody realizovat americká strana a dodal, že pokud jde o další projekty, tak je otázka dodavatele otevřená.

David Tramba