INZERCE

David Procházka z Projektového a exportního financování České spořitelny. Foto: Radek Čepelák

David Procházka z České spořitelny: Splácení investic z úspor, to je geniální myšlenka

Téma EPC projektů (Energy Performance Contracting), kdy zákazník splácí až z vygenerovaných úspor, zaujalo i Českou spořitelnu. „Je to geniální myšlenka,“ uvedl na sympoziu Ekonomického deníku na téma „Investice, úvěry a financování projektů energetických úspor“ David Procházka z Projektového a exportního financování České spořitelny. A dodal, že ve chvíli, kdy zákazník nedosáhne úspory, kterou mu dodavatel garantoval, dochází k adekvátnímu ponížení splátky investice.

„Je zde vysoký kopec spotřeby energie a ten by se neměl zvyšovat, naopak je potřeba jej nejdříve snížit a současně investovat do ekologicky šetrných zdrojů výroby,“ poznamenal David Procházka s tím, že v úsporách spotřeby energie je obrovský potenciál. Nejlevnější energie je ta, kterou nemusím vyrobit, protože ji nepotřebuji, podotkl také.

David Procházka z Projektového a exportního financování České spořitelny zároveň na sympoziu přiblížil, jak EPC projekty fungují. Spolu s ním jsou na snímku vrchní ředitel ministerstva průmyslu a obchodu René Neděla, vedoucí týmu implementace politik energetické účinnosti DG Energy Evropské komise Radoš Horáček, redaktor Ekonomického deníku David Tramba, předseda Asociace poskytovatelů energetických služeb Miroslav Marada, advokátka Michaela Machálková z Císař, Česka, Smutný, advokátní kancelář a jednatel D-energy Eduard Paulík. Foto: Radek Čepelák

David Procházka zároveň na sympoziu přiblížil, jak EPC projekty fungují – investiční náklady na energeticky úsporná opatření hradí dodavatel a investici splácí zákazník několik let z dosažených úspor. Jeden dodavatel, ESCO společnost (Energy Services Company), pak pokrývá většinu finančních a technických rizik. Ručí také za dosažení dopředu stanovených úspor spotřeby energie. Cílem je dlouhodobé dosahování snížení spotřeb energií.

A o co vše se starají dodavatelé? Realizují kompletně projekt od zpracování projektové dokumentace, instalace navržených opatření, poskytnutí dodavatelského financování, zajištění dlouhodobého energetického managementu a garance dosažení úspor ve výši splátek investice. Jak David Procházka uvedl ve své prezentaci, doba životnosti investice je zpravidla dvojnásobek doby splácení.

David Procházka z Projektového a exportního financování České spořitelny (vlevo) a vrchní ředitel sekce energetiky a jaderné energetiky na ministerstvu průmyslu a obchodu René Neděla (vpravo) na sympoziu Ekonomického deníku na téma „Investice, úvěry a financování projektů energetických úspor“. Foto: Radek Čepelák

Pokud by řešení dodavatele nefungovalo, byl by krácený na své odměně. Zákazník chce zase ušetřit, podotkl David Procházka. Výhodou je například podle něj i to, že řešení realizuje „na klíč“ jeden generální dodavatel a odpadá tak potenciální dohadování mezi případnými více dodavateli, kdo udělal chybu, pokud technické řešení nefunguje.

Snaha snížit provozní náklady

Rozhodnutí přípravy energeticky úsporného projektu musí vycházet podle Davida Procházky z určité motivace. Zákazníci vychází zpravidla z toho, že mají vysoké náklady na energie, se kterými chtějí něco dělat. Motivací může být jak zlepšení účinnosti energetického hospodářství, tak snížení vysokých provozních nákladů, rekonstrukce zastaralého technologického energetického zařízení, renovace objektu, automatizace řízení spotřeby energie nebo snížení negativního vlivu na životní prostředí.

Diskuze během přestávky sympozia. Zleva vrchní ředitel ministerstva průmyslu a obchodu René Neděla, obchodní ředitel Veolia Energie ČR Jakub Tobola, vydavatel Ekonomického deníku Ivo Hartmann a vedoucí týmu implementace politik energetické účinnosti DG Energy Evropské komise Radoš Horáček. Foto: Radek Čepelák

David Procházka v souvislosti s EPC projekty vyzdvihl Asociaci poskytovatelů energetických služeb (APES). „Jsou to odborníci, vlastně jsem se nesetkal s tím, že by nějaký projekt nefungoval. Že bychom měli klienta nebo projekt, kde by úspory nebyly takové, jaké jsme čekali,“ sdělil David Procházka.

Obchodní ředitel společnosti Veolia Energie ČR Jakub Tobola během vystoupení na sympoziu Ekonomického deníku o energetických úsporách. Foto: Radek Čepelák

Projekty je podle něj možné financovat za pomoci vlastních prostředků, investičním úvěrem poskytnutým bankou zákazníkovi nebo formou dodavatelského financování poskytnutou zhotovitelem (formou EPC). Pokud si projekt zafinancuje zadavatel podle Davida Procházky sám, má dvě možnosti, buď vlastní prostředky, anebo zmiňovaný úvěr. „Říká se ale, že vlastní peníze, jsou nejdražší peníze,“ glosoval David Procházka. Pokud využije jako zdroj investiční úvěr s dlouhodobou splatností musí počítat s tím, že mu to zvýší dluhovou službu a míru zadlužení.

Možný je i dodavatelský úvěr

Další možností je pak dodavatelský úvěr, a to ve formě odložené splatnosti nebo splátkového kalendáře poskytnutého dodavatelem zadavateli. Podle Davida Procházky je poskytnut za fixní úrok a splátky jsou v pevné výši beze změny po celou dobu trvání smluvního vztahu. Výhoda je podle Davida Procházky v tom, že z pohledu banky nezvyšuje dluhovou službu a zadlužení zadavatele, neboť se jedná stále o závazek z obchodního styku.

Zaplněný sál sympozia Ekonomického deníku na téma „Investice, úvěry a financování projektů energetických úspor“. Foto: Radek Čepelák

David Procházka také uvedl, že standardně dodavatel nechce čekat řadu let na splacení pohledávky z EPC kontraktu a pohledávku z něj prodává bance. „Zadavateli stále nevzniká bankovní zadlužení, neboť stále hradí smluvně stanovené splátky, ale nově na účet bance a ne na účet dodavatele,“ zmínil David Procházka. Záruky za úspory podle něj stále garantuje dodavatel.

David Procházka z Projektového a exportního financování České spořitelny (vlevo) a vrchní ředitel sekce energetiky a jaderné energetiky na ministerstvu průmyslu a obchodu René Neděla (vpravo). Foto: Radek Čepelák

Tereza Čapková