INZERCE

Robotický pes může i do prostor pro člověka nebezpečných. Foto: Petr Vrabec

Dášenka může nahradit záchranáře a hledat lidi ve zničených budovách

Na veletrh e-Salon s přehlídkou elektromobilů, hybridů, elektrokol či nabíjecích stanic dorazilo o minulém víkendu do pražských Letňan přes dvacet tisíc návštěvníků. Skoro se chce napsat, navzdory obecné atmosféře namířené právě proti elektromobilitě. Ve stánku České asociace pro elektromobilitu předváděl Kryštof Hájek Dášenku. Robotického psa.

Jak se tady Dášenka objevila?

Jedním z členů asociace je i Alza.cz, která nám na výstavu vypůjčila robota od Boston Dynamics. Konkrétně se jedná o model Spot, který si interně v Alze nazvali Dášenka. A já ho mám na starosti.

K čemu všemu se dá právě tento ten robot použít?

Robot byl vyvíjen za účelem využití do náročných prostor, prostředí. Využití tak může najít při záchranných akcích, kde by to pro člověka bylo nebezpečné. Například do poničených budov, prostor naplněných plyny atd. Díky příslušenství jako je přídavná ruka pak dokáže projít i dveřmi a pomocí termokamer dohledávat pohřešované. S robotem se může také provádět mapování prostor, hledání tepelných úniků atd. Záleží na požadované aplikaci.

A to ho ovládáte jen takhle jako se ovládá třeba dron?

Robot se dá ovládat ovladačem, který byl využit i na výstavě. Dále se dá naprogramovat přímo z ovladače a nebo také napsat přímo program pro požadovanou činnost.

Brzy bude běžná domácí nabíjecí stanice pro elektromobil či elektrokola. Foto: Petr Vrabec
Česká asociace pro elektromobilitu je co za sdružení?

Asociace sdružuje všechny možné firmy a jednotlivce, kteří se snaží ukázat a pomoci okolí pochopit důvody přechodu k čistým řešením v oblasti mobility a s tím spojenými řešením energetiky. Na stánku tak bylo krom elektromobilů a motocyklu k vidění řešení pro energetickou soběstačnost popřípadě doplnění o malou solární elektrárnu, bateriové uložiště, těžká technika, nabíječky a nová technologie v podobě robota.

Ačkoliv to vypadá nepředstavitelně, už jsou i e-buldozery. A jeden si prý pořídil i Brad Pitt. Foto: Petr Vrabec
Takže patříte k těmto nadšencům, co ale děláte v běžném životě?

Co se týče mně, pracuji v Siemensu jako programátor na projektu nového PLC. Na výstavu jsem kromě robota dovezl také vůz Peugeot E-208 GT, se kterým jsme se společně s mojí ženou účastnili letošního 1. ročníku  poháru v regularity eco rallye. Díky dalším členům týmu Peugeot jsme pro tuto značku vybojovali celkové 2. místo. Samotná soutěž spočívá na rozdíl od běžné rallye, kde se závodníci snaží jet co nejrychleji, v dodržování předepsaných průměrných rychlostí. V průběhu měřených úseků posléze dostáváme trestné body za odchýlení se od ideálního času. Posádka s nejmenším počtem bodů vyhrává.

Petr Vrabec