Neděle, 9. května, 2021

Daňové ráje opustilo téměř devadesát českých firem. Na špici se stále drží Nizozemí

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Počet českých společností, které mají vlastníka v zemi považované za daňový ráj, kontinuálně klesá od roku 2015. Podle Dun & Bradstreet v prvním kvartálu odešlo z daňově zvýhodněných destinací celkem 88 českých společností. Aktuálně je tak z daňových rájů, často formálně, kontrolováno více než jedenáct tisíc našich firem.

V prvním čtvrtletí letošního roku klesl počet firem s majitelem z daňového ráje o 88 na 11 295. Úbytek se jedná zejména Nizozemí a Kypru. I přesto patří tyto země společně s USA k nejoblíbenějším daňovým rájům. Majitelé z daňových rájů v základním jmění ovládaných subjektů kontrolují necelých 367 miliard korun.

Konec praní špinavých peněz

„Čeští podnikatelé ztrácí zájem o daňové ráje již zhruba pět let. V posledních měsících je významným důvodem pro změnu sídla vlastníků tlak na identifikování skutečných vlastníků pomocí registrů skutečných majitelů firem v jednotlivých zemích Evropské unie, jejichž aplikování vychází ze směrnic EU v rámci zamezení praní špinavých peněz,“ říká analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová.

Mezi státy, které již tyto registry stihly zavést a zpřístupnit je veřejnosti, patří například Slovensko.

Neveřejný rejstřík

V České republice je rejstřík konečných majitelů neveřejný a evidují se v něm skuteční vlastníci právnických osob a svěřeneckých fondů.

Statistika českých firem v daňových rájích. Zdroj: Dun & Bradstreet

Přístup k údajům mají například soudy, orgány činné v trestním řízení, správci daní, finanční analytický úřad a Česká národní banka spolu s dalšími orgány v boji proti terorismu, Nejvyšší kontrolní úřad, banky či poskytovatelé veřejné finanční podpory.

Tichomoří a Atlantik

Na špici se dlouhodobě drží Nizozemí, přestože úbytek český firem je zde zřejmý. Zatímco ještě v roce 2105 zde bylo evidováno téměř 4 200 českých firem, v prvním kvartálu roku 2021 šlo o něco málo přes tři tisíce společností.

Naopak postupný nárůst zaznamenávají třeba tichomořské Marschallovy ostrovy, kde se počet českých firem od roku 2015 zvýšil o čtyřicet. Nejméně českých firem je aktuálně evidováno v Nizozemských Antilách. V prvním čtvrtletí se číslo shodovalo s údajem z konce minulého roku, kdy zde bylo zapsáno sedm českých společností.

pdm

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter