Pokud výrazně nezvýšíme energetickou efektivitu mobilních sítí, povede stále rostoucí objem přenášených dat k dramatickému zvyšování energetické náročnosti mobilní komunikace. Přechod na 5G přitom představuje dokonalou příležitost stávající sítě modernizovat. Analytici společnosti Ericsson odhadují, že energetické náklady na roční provoz mobilních sítí činí celosvětově více než 600 miliard korun.
Vzhledem k stále rostoucím objemům přenesených dat je zjevné, že pokud by byla technologie 5G nasazována stejným způsobem jako předchozí generace, energetická spotřeba mobilních sítí by se v blízké budoucnosti radikálně zvýšila.
Například podle údajů z poslední zprávy Ericsson Mobility Report narostl mezi 1. čtvrtletím 2021 a 1. čtvrtletím 2022 objem mobilních přenosů dat o 40 procent, a oproti 1. kvartálu 2020 se letos dokonce zdvojnásobil. Počet chytrých telefonů mezi lety 2011 a 2021 narostl o 5,6 miliard a objem přenesených dat se zvýšil 300krát.
Pokud bude poptávka po mobilní konektivitě dál růst stejným tempem, není zásadní proměna našich mobilních sítí jen možnost, ale naprostá nutnost.
Vysokých úspor lze dosáhnout nasazením nejnovějších technologických řešení, použitím softwaru šetřícího energii a optimalizací provozování infrastruktury.
Mohlo by vás zajímat
„Modernizace sítě nasazením nejnovějších technologií nejenže otevírá nové obchodní příležitosti, ale také dokáže zajistit významné energetické úspory. Místo toho, abychom 5G nasazovali tak, že ke stávajícímu síťovému vybavení prostě přidáme další, jako se to dělalo u předchozích generací sítí, je nutné řešit všechny různé části sítě holisticky. Variabilita síťových řešení Ericsson umožňuje poskytovatelům služeb začít šetřit energie v libovolné oblasti, čímž ušetří náklady a získají cenné informace, které pak mohou využít při další modernizaci sítě,“ uvádí ředitel společnosti Ericsson Cveto Gašperut.
Klíčem k energetickým úsporám jsou také softwarové funkce, které vybavení automaticky vypínají a zapínají v souladu s tím, jak se v čase mění objem přenášených dat.
Pro efektivní nasazení těchto řešení je ale zásadní důkladně proměřit energetickou spotřebu a porovnat ji s ostatními aspekty výkonu sítě.
Aby mohly tyto funkce pracovat autonomně, používá se strojové učení. Významnou roli ale stále hraje správa jednotlivých základnových stanic.
Některá inovativní řešení jako umožňují například automaticky sbírat a analyzovat data z jednotlivých základnových stanic s pomocí umělé inteligence, čímž se drasticky snižují náklady v celém životním cyklu. Základnové stanice není nutné tak často navštěvovat, spotřebovávají méně energie, a přitom se zlepší kvalita sítě.
(ede)