Dodavatel energií innogy ještě před koncem roku zlevní plyn i elektřinu zákazníkům bez fixace. Od počátku prosince cena obou komodit klesne o zhruba 360 korun za MWh. V případě dodávky plynu to představuje zlevnění o 15 procent, cena elektřiny klesne o 7 procent. Jak dále uvedlo innogy v tiskové zprávě, změna se zákazníkům do vyúčtování promítne automaticky.

Nové ceníky se týkají asi 350 tisíc domácností, které od innogy odebírají energie na základě smluv na dobu neurčitou se základním ceníkem Standard. Průměrná domácnost v rodinném domě ušetří meziročně za vytápění asi 5500 korun, pokud má kotel na plyn, nebo 2900 korun v případě vytápění elektřinou. Zákazník, který využívá elektřinu jen na svícení a provoz běžných domácích spotřebičů za rok ušetří zhruba 900 korun.

„Celý letošní rok jsme průběžně promítali klesající nákupní ceny do ceníků pro nové i naše stávající zákazníky, kterým končila fixace. Nyní zlevňujeme také zákazníkům bez fixace. Nové ceníky s nižší cenou jim začnou platit už od 1. prosince, takže se jim výrazně sníží náklady na vytápění v průběhu letošní topné sezóny. Pokud se na energetických trzích přes zimu nestane něco nečekaného, co by vyhnalo ceny na burzách nahoru, dočkají se naši zákazníci další vlny zlevňování v prvním čtvrtletí příštího roku,“ uvedl David Konvalina, ředitel maloobchodního prodeje v innogy.

Největší tuzemský dodavatel elektřiny ČEZ Prodej informoval o snížení cen na začátku září, v praxi se však snížení projeví až od začátku ledna. Elektřina na dobu neurčitou zlevní o téměř 6 procent, plyn na dobu neurčitou přibližně o 10 procent. Snížení cen během léta a podzimu oznámily také další společnosti působící na trhu s elektřinou – E.ON, Pražská energetika, MND a další firmy. Otázkou je, zda tento pokles cen nebude smazán dalším zvýšením regulovaných plateb za energie; jejich nastavení na rok 2025 má oznámit Energetický regulační úřad na konci listopadu.

Mohlo by vás zajímat

Od začátku října innogy rozšířila produktovou nabídku o tříletou fixaci s postupně klesající cenou. Ta je určena pro zákazníky, kteří preferují jistotu a cenovou stabilitu na delší časové období. „Díky pozitivnímu cenovému vývoji na burzách vracíme do nabídky náš historicky nejpopulárnější produkt Optimal, který byl nejčastější volbou našich zákazníků před energetickou krizí,“ dodává Konvalina.

Společnost innogy Energie patří mezi největší dodavatele energií na českém trhu. Loni dodala zákazníkům celkem 22,6 TWh zemního plynu a 5,5 TWh elektrické energie. Celá skupina innogy Česká republika loni vykázala čistý zisk 3,47 miliardy korun. Vlastníkem je od října 2020 maďarská elektrárenská společnost MVM. České innogy si prozatím ponechalo původní název, který mělo pod bývalým německým vlastníkem, koncernem RWE.

(dtr)