INZERCE

Pražská plynárenská expanduje i mimo hlavní město. Foto: Pražská plynárenská

Další velký dodavatel sníží ceny energií pod strop: od května ušetří zákazníci Pražské plynárenské

Pražská plynárenská se přidala do skupiny velkých dodavatelů, kteří sníží prodejní ceny zemního plynu a elektrické energie pod vládou stanovené stopy. Stane se tak s účinností od 1. května, tedy fakticky až na konci současné topné sezóny. Zlevnění se bude týkat základních ceníků i ročních smluv s fixací.

Jak Pražská plynárenská oznámila na svém webu (a jak následně potvrdil mluvčí firmy Miroslav Vránek), v rámci základního ceníku Standard sníží cenu plynu na 2 904 Kč/MWh včetně DPH. Vládou stanovený cenový strop dosahuje 3025 Kč/MWh (včetně daně). Zákazníci Pražské plynárenské mohou dále od května využít nové fixované ceny zemního plynu i elektřiny. Cena bude zafixována na jeden rok, a to pod úrovní vládou stanoveného cenového stropu.

V případě zemního plynu nabídne Pražská plynárenská fixovanou cenu 2 752,75 Kč/MWh včetně DPH. Ve srovnání s vládou stanoveným cenovým stropem ušetří tak průměrná domácnost využívající zemní plyn v bytě k vaření, ohřevu vody a topení s ročním odběrem 11 MWh cca 3000 korun ročně.

V případě elektřiny bude fixovaná cena na úrovni 5 777,75 Kč/MWh vč. DPH (strop dosahuje 6050 Kč/MWh včetně DPH). Ve srovnání s vládou stanoveným cenovým stropem ušetří tak průměrná domácnost v bytě s distribuční sazbou D02 a spotřebou 2,8 MWh/rok zhruba 750 korun ročně.

Jako první strop prorazil E.ON

Ještě v lednu přitom platilo, že všichni hlavní hráči na trhu s elektřinou a plynem měli cenu nad vládním stropem. Zákazníci platili stropovou cenu a zbytek doplácel stát z rozpočtu. Jako první spustila příslovečnou cenovou válku společnost E.ON Energie, která na počátku února oznámila snížení standardních ceníků pod úroveň stropu. Podobně zareagoval Centropol a v případě zemního plynu také innogy Energie.

Jak Ekonomický deník uvedl v polovině února, nabídky pod úrovní vládou stanoveného cenového stropu zatím představilo šest dodavatelů, nepočítáme-li nabídky vázané na spotovou cenu. Až na dvě čestné výjimky, kterými jsou E.ON Energie a Fonergy, je však podstropová nabídka vázána na podpis nové smlouvy mezi zákazníkem a dodavatelem (a někdy též fixaci ceny na více let).

Zajímavěji se rozvíjí konkurenční boj o zákazníka na trhu se zemním plynem. Již v polovině února bylo možné napočítat 12 dodavatelů, kteří šli s cenou pod úroveň stropu. Jejich zájem se nicméně soustředí na zákazníky s vyšší spotřebou – tedy na domácnosti, které plynem topí a ohřívají vodu. Konkurence v případě zákazníků, kteří používají plyn pouze k vaření, je slabší.

Určitým zklamáním je postup největšího dodavatele elektřiny – společnosti ČEZ Prodej. Ta oznámila, že si zlevnění pod úroveň stropu letos nemůže dovolit. Nabízí zatím jen „smlouvy o slevě budoucí“, u kterých se výhodnější ceny projeví až v letech 2024 a 2025.

David Tramba