Úterý, 30. listopadu, 2021

Další velký dodavatel od ledna zdraží, innogy navyšuje ceny plynu i elektřiny

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Další velký dodavatel energií zdraží od přelomu roku ceníky elektřiny a plynu pro maloodběratele. Společnost innogy Energie přistoupí stejně jako ČEZ ke zdražení datu 31. prosince. Celková roční platba za dodávku plynu pro domácnosti a se u základního produktu zvýší v průměru o 15 procent, u dodávky elektřiny činí nárůst 19 procent.

Důvodem pro úpravu ceníků je dramatický růst cen obou komodit na velkoobchodních trzích v letošním roce. Velké části zákazníků však nové ceny netýkají, innogy ponechává v platnosti smlouvy s fixovanými cenami. V případě elektřiny má podle vyjádření společnosti dlouhodobou fixaci ceny 90 procent zákazníků, u dodávek zemního plynu přes 60 procent.

„Celý letošní rok jsme drželi pro domácnosti stabilní ceny i přesto, že ceny na velkoobchodních trzích u obou komodit narostly několikanásobně. Zákazníci innogy těží z naší zodpovědné nákupní strategie, která nám umožňuje zmírnit dopady dramatických výkyvů na velkoobchodních trzích. I díky tomu platby u základních produktů Standard narostou jen o 15 procent u plynu a 19 procent u elektřiny,“ řekl šéf skupiny innogy ČR Tomáš Varcop.

Pro modelového zákazníka, který na zemním plynu pouze vaří, reprezentuje nový ceník innogy nárůst měsíční platby o 40 korun. Zákazník v bytě si měsíčně připlatí 180 korun a rodině v menším rodinném domě narostou měsíční náklady na ohřev teplé vody a vytápění plynem o 270 korun za měsíc. O 190 korun měsíčně se zvýší měsíční platba za elektřinu zákazníkům s nejčastější distribuční sazbou D02; ta se týká domácností, které na elektřině vaří, svítí a využívají běžné elektrospotřebiče.

Míra zdražení je mírnější než v případě společnosti ČEZ Prodej, která o růstu cen informovala na počátku listopadu. Cena v součtu za dodanou megawatthodinu (samotná elektřina plus distribuce) se u nejběžnějšího tarifu D02 podle propočtu Ekonomického deníku zvýší o 41 procent. V případě domácností s elektrickým vytápěním je přitom zdražení až 75procentní. Celková cena může růst o něco mírněji, beze změny by měla zůstat zákonem zastropovaná výše příplatku na obnovitelné zdroje energie.

Společnost innogy Energie je největším dodavatelem zemního plynu v Česku, v říjnu zásobovala 1,1 milionu vlastních odběrných míst a dalších zhruba 230 tisíc v režimu dodavatele poslední instance. Postupně roste na trhu s elektrickou energií, kde je dnes na čtvrtém místě s počtem 486 tisíc odběrných míst.

David Tramba

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter