Modernizační fond spravovaný Státním fondem životního prostředí přidělil v závěru loňského roku další dotace na velké projekty v teplárenství. Největší z nich se týká výstavby zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO) v Písku, fond proplatí část investičních nákladů ve výši 1,31 miliardy korun. Vyplývá to z přehledu přidělených dotací na webu Modernizačního fondu.
Jen o něco dříve, v polovině října, Modernizační fond podpořil z programu HEAT částkou 3,6 miliardy korun jiný projekt na energetické využití odpadu v jižních Čechách. Jedná se o zařízení ZEVO Vráto, které bude stavět městem vlastněná Teplárna České Budějovice. Další podobné projekty získaly dotaci již v předchozích letech, a to včetně největšího chystaného nového ZEVO na českém území. To má vybudovat Skupina ČEZ v areálu Elektrárny Mělník.
Další nově podpořené projekty se týkají kotlů na biomasu, které ve výrobě tepla nahradí část uhelných zdrojů. Tady uspěla hned třikrát Skupina ČEZ, která z Modernizačního fondu získá příspěvek téměř 750 milionů korun na 32MWt kotel na biomasu v Teplárně Trmice na Ústecku, přes 723 milionů korun na nový teplárenský zdroj v Prunéřově na Chomutovsku a 111 milionů korun na menší zdroj na biomasu v areálu Elektrárny Dětmarovice poblíž Ostravy.
Vedle teplárenských projektů podpořili správci Modernizačního fondu také jeden větší projekt na modernizaci průmyslu (program ENERG ETS). Sokolovská chemička Synthomer dostane téměř 180 milionů korun na rekonstrukce stávající technologie zpracování odpadních proudů z výroby monomerů.
Mohlo by vás zajímat
Dotaci z Modernizačního fondu získaly během listopadu a prosince také desítky projektů na malé fotovoltaiky, u kterých se výše dotace zpravidla pohybuje v řádu jednotek milionů korun. Příjemci jsou hlavně města a obce, část z těchto podpořených projektů spadá do kategorie komunitní energetiky.
Balík 380 miliard korun k rozdělení
Modernizační fond má přispět k rychlejšímu odklonu od spalování uhlí a ke snížení emisí skleníkových plynů v České republice. Financován je z výnosu z prodeje emisních povolenek. Odhad Ministerstva životního prostředí z loňského října je, že průměrná cena povolenky dosáhne 80 eur a stát tak do Modernizačního fondu vybere okolo 380 miliard korun. Ty pak rozdělí mezi úspěšné žadatele o investiční dotace.
Nejvíc peněz je určeno na projekty v oblasti využití obnovitelných zdrojů energie (20 procent), náhradu uhlí v teplárenství (20 procent) a ekologizaci a modernizaci průmyslových podniků (16 procent). Celkem 14 procent je určeno pro domácnosti v rámci programu Nová Zelená úsporám. Další miliardy korun jsou vyhrazeny na snižování energetické náročnosti budov, ekologickou dopravu, ekologická plynná paliva, moderní sítě a komunitní energetiku.