INZERCE

Přístav pro vývoz zkapalněného plynu Arctic LNG-2 ve výstavbě, stav v roce 2021. Foto: Novatek (fotogalerie pro média)

Další ruská prohra. Megaprojekt na zkapalňování plynu je po odchodu zahraničních partnerů u ledu

Rusové chtěli rozjet ve velkém výrobu a export zkapalněného zemního plynu (LNG), avšak teď jsou jejich plány v troskách. Zahraniční investoři z Francie, Japonska a Číny se stáhli z megaprojektu Arctic LNG-2, který měl produkovat skoro 20 milionů tun LNG ročně, a tím jej fakticky ochromili. Informaci přinesl ruský deník Kommersant, od kterého jej převzala další světová média.

Ruský plán byl logický – vynahradit si ztrátu potrubních dodávek plynu do zemí Evropské unie expanzí na trhu se zkapalněným plynem. Dnes ovládají okolo 8 procent trhu s LNG, do roku 2030 chtěli svůj podíl navýšit na 20 procent. Hlavně díky otevření nových ložisek u pobřeží Jamalo-Něnecké autonomní oblasti, která se nachází na severozápadě Sibiře. Zatímco Gazprom se zaměřuje na potrubní trasy, projekty zaměřené na vývoz LNG rozvíjel hlavně konkurenční koncern Novatek.

Složení budoucích odběratelů plynu lze tipnout podle složení investorů, kteří se do projektu Arctic LNG-2 zapojili (zmíněný Novatek si ponechal 60procentní podíl). Po 10 procentech zde měl francouzský koncern TotalEnergies, japonský Mitsui a čínské těžařské koncerny CNOOC a China National Petroleum Corp. (CNPC). Všechny jmenované společnosti s ohledem na „zásah vyšší moci“ (tj. mezinárodní sankce na Rusko) oznámily, že ruší dohodnutou účast na financování projektu i kontrakty na odběr plynu.

Jednalo se o velmi ambiciózní projekt, který počítal se třemi jednotkami pro zkapalňování zemního plynu o celkové kapacitě 19,6 milionu tun LNG za rok (27 miliard m3 v plynném stavu). První jednotka s kapacitou 6,6 milionu tun už byla téměř dokončena. Deník Kommersant dále upozornil, že po ztrátě dlouhodobých odběratelů může Novateku hrozit bankrot. Je totiž zatížen dluhem ve výši 9,5 miliardy eur a ten bude bez zajištěného odběru plynu jen těžko splácet.

V provozu naopak dál zůstává nedaleký přístav Jamal LNG, spuštěný do provozu v prosinci roku 2017. Vlastní jej Novatek společně s TotalEnergies (podíl 20 %) a CNPC (20 %) a produkuje až 16,5 milionu tun LNG ročně. Většina plynu odsud směřuje na evropský trh, jmenovitě do Španělska, Francie a Belgie. I když se podobné úvahy občas objevují, Evropská unie zatím dovoz ruského LNG nezakázala ani neomezila.

(dtr)