INZERCE

Stožár s vedení 400 kV. Foto: ČEPS (fotogalerie pro média)

Další rok navíc. Stát znovu prodloužil půjčku společnosti ČEPS ve výši až 15 miliard korun

Ministerstvo financí prodloužilo o další rok půjčku státem vlastněné společnosti ČEPS ve výši 15 miliard korun. Jedná se o peníze, které byly původně určeny na pokrytí zvýšených nákladů na služby výkonové rovnováhy. Loni přibyl další důvod – odkup společností Gas Storage CZ a NET4GAS, které se tímto krokem dostaly pod kontrolu státu.

Informace o prodloužení půjčky se objevila ve smlouvě mezi ministerstvem financí a společností ČEPS, zveřejněné v Registru smluv. Půjčka bude úročena sazbou, která odpovídá dvoutýdenní repo sazbě ČNB navýšené o 0,5 procentního bodu. „Peněžní prostředky budou Ministerstvem poskytnuty ČEPS výhradně k zajištění systémových služeb pro přenosovou soustavu podle Energetického zákona, zejména k průběžnému financování nákladů na nákup podpůrných služeb, a zajištění dalších činností,“ uvádí se dále ve smlouvě.

Nová smlouva o další rok, tedy do 31. července 2025, prodlužuje původní půjčku z léta 2022, o níž Ekonomický deník informoval jako první. Celkem 6 miliard korun stát půjčil provozovateli přenosové soustavy již v srpnu 2022, dalších 9 miliard vyplatil na účet ČEPS u České národní banky v lednu 2023. Podle původní smlouvy měla být půjčka splatná loni ke konci července, avšak se souhlasem obou stran ji bylo možné prodloužit. Přesně to se také stalo.

Původní půjčka souvisela s energetickou krizí, tedy se skokovým růstem cen elektřiny a zemního plynu v roce 2022. Kromě tržní ceny elektrické energie tehdy vylétly nahoru také náklady na udržování rovnováhy v síti. Náklady společnosti ČEPS na nákup těchto služeb, které se dříve pohybovaly od 6 do 7 miliard korun, skokově vzrostly na 18 miliard.

Celkové náklady společnosti ČEPS v roce 2022 vylétly o 135 procent na 32,5 miliardy korun a dopředu stanovené regulované výnosy je nedokázaly zcela pokrýt. ČEPS proto loni vykázal ztrátu 3,3 miliardy korun, zatímco o rok dříve měl čistý zisk převyšující 3 miliardy korun. Zvýšené náklady se promítly do regulovaných cen elektřiny pro koncové spotřebitele elektřiny – tedy domácnosti, firmy a další – od ledna letošního roku.

Loňské hospodaření společnosti ČEPS zatím nelze posoudit, protože stále ještě není zveřejněna její výroční zpráva nebo účetní závěrka za rok 2023. V minulých letech přitom ČEPS tyto dokumenty zveřejňoval v průběhu května nebo června.

David Tramba