Podle slovenského Nejvyššího soudu byli zatím neznámí úplatkáři pravděpodobně jen pěšáky nebo provozovateli údajně nelegálních továren na cigarety. Zřejmě nevěděli, kdo přesně jim poskytuje krytí. Přítel kontroverzního slovenského podnikatele Mariana Kočnera Tomáš Rajecký a slovenský oligarcha a konkurzní právník Zoroslav Kollár čelí obvinění, že byli součástí korupčního řetězce, který měl fungovat za účelem krytí nelegálních výroben cigaret. Píše to slovenský server Aktuality.sk.
Zoroslav Kollár a Tomáš Rajecký jsou obviněni z účasti na přijetí úplatku bývalým ředitelem Kriminálního úřadu finanční správy Ľudovítem Makóem, aby ho ochránili před odhalením nelegálních výroben cigaret.
Slovenský právník a byznysmen Zoroslav Kollár, kterého tamní policie podezírá z uplácení šéfa tajné služby Vladimíra Pčolinského, působil i v České republice. Jak napsal Ekonomický deník, vyjma holdingu HTC, který ovládá brněnský Zetor, z něhož před časem vystoupil, vlastní Kollár stále firmu Submar Investments, která má jako předmět činnosti nakládání s bezpečnostním materiálem.
Oligarcha Kollár je zároveň konkurzním právníkem, Marian Kočner ho ve zprávách v šifrovací aplikaci Threema zmiňoval jako nejvlivnějšího „zařizovače“ na bratislavských soudech.
Tomáše Rajeckého hledali strážci zákona na základě mezinárodního zatykače. V minulosti se jeho jméno objevilo na takzvaných mafiánských seznamech. Je znám také z fotografií z dovolené Kuby se současným předsedou slovenského parlamentu Borisem Kollárem.
Mohlo by vás zajímat
Statisícové úplatky v eurech měly proudit mezi tajemnou dvojicí mužů stojících za nelegálními tabákovými továrnami na jedné straně a bývalým šéfem slovenské daňové kriminálky Ludovítem Makó na straně druhé. A právě skutečnost, že údajní poskytovatelé obřích úplatků nebyli dodnes vypátráni, využívá obviněný přítel podnikatele Mariana Kočnera Tomáš Rajecký ke své obhajobě.
Za více než rok vyšetřování se nepotvrdila existence neznámých úplatkářů Vasila a Jegora, o nichž tvrdí, že vůbec neexistují – tvrdil to i před senátem Specializovaného trestního soudu, který rozhodoval o jeho žádosti o propuštění z vazby.
Rajeckého advokát Adrián Kucek tvrdí, že nejde jen o domněnku jeho klienta.
„Tato okolnost již byla z velké části ověřena samotným vyšetřováním. Proběhlo rozsáhlé mezinárodní vyšetřování a spolupráce s národními ústřednami Interpolu, ale tyto osoby se jednoduše nepodařilo identifikovat. V současné fázi trestního stíhání tak můžeme konstatovat, že máme příjemce úplatků, ale nikoliv ty, kteří je měli poskytnout,“ uvedl právník pro Aktuality.sk.
Interpol měl po obou nepolapitelných, ale bohatých, mužích pátrat na základě informací poskytnutých spolupracujícím svědkem Miroslavem Janebou.
„On je ‚identifikoval‘, ale žádná taková osoba v databázích neexistuje,“ tvrdí Kucek.
Nejvyšší soud podle něj již také řekl, že identifikace osob úplatkářů bude úkolem orgánů činných v trestním řízení nebo soudu.
Soudce Igor Kralik zamítl Rajeckého žádost o propuštění z vazby. V rozhodnutí, které Aktuality.sk získaly na základě žádosti o poskytování informací, uvedl, že jeho obvinění je odůvodněné, stejně jako útěková vazba. Vzhledem k tomu, že Rajecký podal proti jeho rozhodnutí stížnost, bude mít poslední slovo Nejvyšší soud. Kralik se také ohradil proti Rajeckého zpochybňování existence dvojice Vasil a Jegor.
Připomněl, že Nejvyšší soud se již zabýval otázkou dosud nezjištěné totožnosti obou dotyčných mužů.
„Konkrétně v této fázi řízení nepovažoval tuto námitku za relevantní, a to zejména s ohledem na objektivně zjištěnou skutečnost, že tyto osoby byly zřejmě pouze pěšáky či provozovateli údajně nelegálních výroben cigaret, kteří z povahy věci neměli povědomí o tom, kdo konkrétně a jakým způsobem jim poskytuje ´krytí´.“
Popírají vinu
Podnikatel Miroslav Janeba z Galanty čelí od roku 2019 řadě závažných obvinění. Dnes již spolupracuje s policií a vyšetřovatelům vypověděl, jak měl v roce 2019 přijít za Rajeským, známým z takzvaných mafiánských seznamů, s žádostí o pomoc pro Vasila a Jegora – dva nelegální výrobce cigaret. Podle jeho slov po něm podnikatelé v tabáku chtěli, aby jim zajistil kontrolami nerušenou výrobu u finančních úřadů.
Podle obžaloby měl Rajecký zajišťovat komunikaci směrem k tehdejšímu šéfovi daňové kriminálky Ľudovítovi Makóovi, který rovněž spolupracuje s policií a v případu vystupuje jako svědek. Rajecký a Kollár vinu popírají a naopak ukazují prstem na Janebu a Makó.
„Podle názoru obhajoby si pan Janeba upravuje některé skutečnosti, aby si mohl s orgány činnými v trestním řízení vyjednat určité výhody a zbavit se tak vlastní trestní odpovědnosti. Je obviněn z úkladné vraždy, nedovoleného ozbrojování a ublížení na zdraví, takže mu hrozí doživotí,“ tvrdí obhájce Rajeckého Kucek.
Podle právníka je situace podobná i v případě Ľudovíta Makó.
„Oba svědci mají na svědomí jinou, mnohem závažnější trestnou činnost, kterou si chtějí pořešit,“ říká.
Obžaloba v tomto případě ale tvrdí, že není důvod, aby si spolupracující svědci vymýšleli, protože si přiznáním k jiné trestné činnosti ztěžují situaci.
„Jak si může přitěžovat, když čin, ke kterému se přiznává, je méně závažný než x skutků, které měl předtím? Svou pozici si mohu vylepšit jen tím, že budu mluvit o korupci, což je nyní trend,“ říká právník.
Janebovo svědectví vnímá jeho klient jako pomstu, řekl to i u soudu v Pezinku. Ve skutečnosti se v minulosti dostali do sporu kvůli finančním záležitostem, které právník neupřesnil. Konečné slovo bude mít zřejmě soud. V několika případech již uvěřili svědectví takzvaných kajícníků, tedy trestně stíhaných svědků, kteří usilují o status spolupracujícího obviněného.
Další Jegor ve hře
Rajecký čelí i dalšímu obvinění, a to v souvislosti s vyzrazením daňového tajemství firem bývalého slovenského prezidenta Andreje Kisky.
Podle zjištění portálu investigace.cz se měl Rajecký podílet na diskreditaci bývalého prezidenta. Španělský soud ve svém rozhodnutí o vydání Rajeckého na Slovensko uvedl, že muž spojený s mafií se podílel na zasílání daňových dokladů Kiskovy společnosti.
„V roce 2017 obdržel, naskenoval a rozeslal z anonymních e-mailových účtů dokumenty soukromé povahy týkající se společnosti KTAG, která patří slovenskému prezidentovi Andreji Kiskovi, od neznámé osoby,“ cituje portál z rozhodnutí tamního soudu.
Média tehdy získala údaje od Kiskovy společnosti z e-mailu [email protected]. Podle advokáta Kucka je shoda jmen v této kauze čistě náhodná a nijak nesouvisí s Jégrem z korupční kauzy, kde jeho klient rovněž čelí obvinění.
Zpanikařil, a proto se neukázal?
Když Rajeckého – známého z šifrovací aplikace Threema Mariana Kočnera (kontrvoverzního podnikatele, podezřelého z objednávky vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové – pozn. red) – loni kontaktoval policejní vyšetřovatel, slíbil, že se vrátí ze Španělska domů. Nakonec z toho však nic nebylo, Rajecký zůstal ve Španělsku, kde pobýval díky falešným dokladům. Na Slovensko se dostal až po zadržení španělskou policií.
Dnes tvrdí, že zpanikařil. Soudu řekl, že svého zkratu lituje a že se měl loni na Slovensko vrátit.
Soudce Králik poukázal na to, že vrátiti výslech samotného obviněného potvrdil podezření, že se záměrně a dokonce úmyslně vyhýbal pobytu ve své vlasti“.
Podle něj si byl Rajecký vědom vyšetřování své trestní věci a hrozby invazivních zásahů proti své osobě.
„Tento závěr umožnilo i zjištění soudu, že obviněný v zásadě nevysvětlil potřebu opatřit si falešné doklady, ani skutečnost, proč dobrovolně a iniciativně nereagoval na výzvy a předvolání orgánů činných v trestním řízení po dobu pěti měsíců,“ vysvětlil soudce.
Kočner a loď v mezinárodních vodách
Dlouholetý přítel Mariana Kočnera, s nímž si po vraždě Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové dopisoval o potřebě zajistit loď v mezinárodních vodách, se tak podle soudce dopustil přímo útěku.
„Případné propuštění obviněného na svobodu spolu s hrozbou vysokého trestu odnětí svobody by vyvolalo důvodnou obavu, že by obviněný jako občan Slovenské republiky mohl opět opustit Slovenskou republiku a vycestovat do některého z členských států Evropské unie nebo i do vzdálenějších, nejen evropských, zemí, což by vedlo k jeho dalšímu útěku nebo skrývání se před trestním stíháním a hrozbou vysokého trestu,“ zdůraznil Králik.
Tomáš Rajecký spolu se známým konkurzním právníkem Zoroslavem Kollárem čelí obvinění z pokračujícího zvlášť závažného zločinu přijímání úplatku.
V tomto případě byla dokonce u soudu podána obžaloba, ale zákonný soudce ji vrátil do přípravného řízení, protože byla porušena práva Zoroslava Kollára. Nejvyšší soud ho následně propustil z vyšetřovací vazby. V té době ponechal Rajeckého ve vazbě a očekává se, že v nadcházejících dnech rozhodne znovu.
Podle zjištění serveru Aktuality.sk byl Rajecký v minulosti častým návštěvníkem Národní kriminální agentury. Měl mít blízko například k tehdejšímu šéfovi národní protikorupční jednotky Róbertu Krajmerovi. Což dosvědčuje i jeden ze svědků v korupční kauze.
Rajeckého jméno se objevovalo v mafiánských seznamech a z telefonu Mariana Kočnera je známo, že byl dobrým přítelem nejen jeho, ale i dalšího stíhaného slovenského oligarchy Norberta Bödöra. Známý je však především z fotografie z dovolené, na níž je společně s odsouzeným mafiánským bossem Jurajem Ondrejčákem alias Pitěm a šéfem parlamentu Borisem Kollárem.
Jan Hrbáček