V soutěžích na testy na detekci Covid-19 se objevil další problém. Správa státních hmotných rezerv vyřadila firmu, která nabídla nejnižší cenu. Šlo o dodávku státním institucím. Vyřazená společnost přitom disponuje řadou dokladů o validitě nabízených testů. Jak zjistil Ekonomický deník, dodavatelé testů si stěžují na to, že požadavky správy nejsou dostatečně srozumitelné a transparentní.

V soutěži na dodávku testů pro státní organizace opět vyhrála společnost Masanta. Ta zvítězila v březnovém tendru na dodávku pěti milionů antigenních testů na detekci koronaviru do škol. Masanta ale nenabídla v soutěži nejnižší cenu, která byla jediným hodnotícím kritériem.

„Tato veřejná zakázka na dodávky je zadávána jako veřejná zakázka v nadlimitním režimu
v dynamickém nákupním systému ´20-150 Dynamický nákupní systém pro pořizování osobních ochranných a zdravotnických prostředků,“ lze se dočíst v dokumentech k soutěži.

„Zadavatel upozorňuje, že pro účely pořízení 469 111 kusů testovacích antigenních sad
mají pověřující zadavatelé a centrální zadavatel vyhrazeny k datu zahájení zadávacího
řízení prostředky v souhrnné výši 15 012 000 korun bez DPH,“ stálo ve výzvě k soutěži. Do ní vstoupilo osm firem.

Mohlo by vás zajímat

Nabídkou, která byla vyhodnocena jako ekonomicky nejvýhodnější dle hodnotícího kritéria
nejnižší nabídkové ceny, a která zároveň splňuje požadavky zákona a zadavatele a neobsahuje mimořádně nízkou nabídkovou cenu je nabídka účastníka Masanta,“ oznámila Správa státních hmotných rezerv účastníkům soutěže.

Jaké padly nabídky?

Pořadí soutěžitelů v tendru pro státní organizace, který vypsala Správa státních hmotných rezerv. Foto: Jan Hrbáček

Nejnižší cenu ovšem nabídla společnost Targo Promotion Praha. To šlo do soutěže s cenou 29,55 korun za jeden test. Masanta se umístila jako druhá s cenou 31, 50 korun.

Přestože se Targo Promotion Praha zúčastňuje soutěží na dodávky zdravotnickému materiálu k Covid-19 od počátku, a disponuje řadou dokumentací a validizujících dokumentů, přesto bylo ze soutěže vyřazeno. Targo Promotion Praha bylo jednou z firem, jejichž nabídka byla zajímavá i v první soutěži na testy do škol.

Podle informací bylo důvodem vyřazení nesplnění požadavků na křížové doplnění validačních studií.

„Tak právě je to o dokladech, v tomto případě o požadovaných validačních studiích. Bohužel právě proto, a v souladu s odborným stanoviskem zástupce za ministerstvo zdravotnictví, bylo Targo vyřazeno. Věřte, že kdyby nebyl dán důvod, k vyřazení nejlevnější nabídky by nedošlo,“ sdělil Ekonomickému deníku šéf Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.

Zpráva Státních hmotných rezerv, ve které oznámila, že soutěž na testy pro státní organizace vyhrála společnost Masanta. Foto: Jan Hrbáček

„Hokej“ v podmínkách

Odběrateli testů má být zhruba sedmdesátka státních organizací. „Test musí být výrobcem určen k použití na materiálu odebraném neinvazívním způsobem, kterým se pro tyto účely rozumí odběr vzorku z přední části nosu, ze slin, z přední části dutiny ústní… …Jednotka balení testu musí obsahovat veškerý spotřební materiál k provedení samoodběru i provedení testu. Pokud je součástí testu samostatně balený ředící roztok (pufr), nesmí být velikost jeho balení větší, než kolik odpovídá velikosti balení samotného testu… …Doba od nanesení vzorku do odečtu výsledku nesmí být delší, než 20 minut… …Deklarovaná klinická citlivost testu prokázaná na jedincích s onemocněním nesmí být nižší než 90 %.
Deklarovaná klinická specificita testu nesmí být nižší než 97 %,“ stálo ve výzvě.

Ekonomický deník některé z uchazečů oslovil. Firmy se pod prosbou zachování anonymity shodují na tom, že soutěže Správy státních hmotných rezerv nejsou pro obchodníky se zdravotnickými prostředky dostatečně srozumitelné a transparentní. Firmy se shodují také v tom, že v úřednickém „ptydepe“ je velmi složité se vyznat tak, aby mohly být nabídky správně posouzeny a účastníci nebyli zpochybňováni kvůli marginálním nedostatkům v dodaných podkladech, protože drtivá většina z nich má svůj sortiment doložen nejen výjimkami ministerstva zdravotnictví, ale i notifikací Státního ústavu pro kontrolu léčiv a  dalšími zákonem požadovanými dokumenty.

Problém bude mít Správa státních hmotných rezerv i se soutěží na testy do škol, kterou zrušila. Do tendru se přihlásily pouze čtyři firmy. Ani jedna z nich ale nakonec neuspěla.

„Ani jedna z firem nesplnila zadávací podmínky. A to ani v dodatečném termínu. A tak jsme museli všechny ty firmy vyloučit,“ řekl k tomu šéf Správy hmotných rezerv Pavel Švagr.

„Státní hmotné rezervy musí tu soutěž opakovat. Vzhledem k tomu, jakým způsobem máme zajištěny a rozvezeny testy do škol, to samozřejmě znamená určitou nejistotu v tom, jestli budou antigenní testy dodány po sedmém, respektive 10. květnu,“ uvedl k tomu ministr školství Robert Plaga.

Premiér Andrej Babiš se ke zrušené soutěži vyjádřil po odchodu z návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Lánech. „To se musíte zeptat pana (Pavla) Švagra. Já nejsem člověk, který všechno řeší. Jsou tam ministři, kteří to mají v gesci. Takže to je problém pana (Roberta) Plagy a pana Švagra. Zkrátka, pokud ta soutěž se mu nepovedla, tak musí vypsat soutěž tak, aby byly ty testy k dispozici,“ prohlásil premiér Andrej Babiš.

Šéf Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr namítl, že vývoj soutěže ovlivnila především skutečnost, že Česká republika není v nouzovém stavu. „Postupujeme jednou z metod, kterou nám umožňuje zákon o zadávání veřejných zakázek. Dynamický nákupní systém. V tom se registrovalo 32 firem a 4 firmy podaly nabídku. Samozřejmě, oproti tomu, když jsme byli v nouzovém stavu, tak je to méně. Tehdy jsme oslovili více firem. Problém byl v tom, že ani jedna z těch firem nesplnila parametry. A ty netvořila správa,“ namítá proti Babišovu argumentu k nepovedené soutěži Švagr.

Školáci měli testy z nového tendru používat podle předpokladů od 10. května. Současné zásoby by školám podle odhadů mohly vystačit snad do příštího pátku. Pavel Švagr tvrdí, že jeho správa za nepovedený tendr nemůže. Zadávací parametry nastavilo ministerstvo zdravotnictví a termín dodání pak ministerstvo školství.

„U veřejných zakázek se tyto případy stávají. Je potřeba s těmito riziky počítat. Je to o tom, že ministerstvo má svůj odbor veřejných zakázek, takže ví, o čem to zadávání takových to zakázek je. Předpokládám, že ministerstvo má plán B. My s tím prostě nic nenaděláme, postupujeme striktně podle zákona,“ pokračuje v argumentaci k nepovedenému konci soutěže Pavel Švagr.

Některá ze soutěžících firem podle Švagra nedodala registraci na Státním ústavu pro kontrolu léčiv, další pak nesplnila podmínky ohledně doložení a průkaznosti validačních studií testů. Některé firmy pak prý měly problémy v návodech na použití.

Pavel Švagr na otázku Ekonomického deníku odmítl sdělit, které čtyři společnosti se do tendru na testy do škol přihlásily a co nabídly. „V dohledné době možná vypíšeme další kolo té soutěže, takže nechci žádným prohlášením narušovat tržní prostředí, ať již hlediska cen a firem,“ uzavřel Pavel Švagr.

Ekonomický deník zjistil, že minimálně jeden ze čtyř uchazečů ze zrušené soutěže tendr na dodávky testů do škol napadl.

A to způsobem, na základě kterého se soutěží velmi pravděpodobně bude muset zabývat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Všechny čtyři účastníky totiž například velmi zarazilo jednání Správy státních hmotných rezerv, která je vyzvala k doložení další dokumentace až po ukončení soutěže a to ještě přes víkend.

Jan Hrbáček