Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) se pouští cestou EPC projektů. V pětici svých areálů plánuje zateplení staveb, výměnu oken a osvětlení nebo instalace fotovoltaiky. Chystané projekty mají ročně podniku uspořit na energiích nejméně 17,7 milionu korun a snížit spotřebu o přibližně 30 procent. Kromě toho ročně ušetří přes 2300 tun emisí oxidu uhličitého. Náklady na projekty mají dosáhnout 770 milionů korun. Úpravy areálů by měly být hotové do října příštího roku, následně začne desetileté období garantovaných úspor energií.
Projekty se budou týkat konkrétně areálů Centrálního dispečinku podniku, depa Kačerov, vozoven Pankrác a Střešovice a depa Zličín. Modernizaci první čtveřice bude mít na starosti sdružení firem ENESA z holdingu ČEZ ESCO a Metrostav DIZ. O depo Zličín se postará firma Frontier Technologies ze skupiny PRE.
V rámci modernizace v prvních čtyřech areálech dojde k výměně kotlů, chladících strojů a k instalaci vzduchotechnických jednotek. Počítá se i s využitím odpadního tepla z chlazení pro účely vytápění a předehřev teplé vody. „Dojde i k výměně celkem 6500 svítidel, teploty v místnostech budou nově počítačově řízeny a automaticky upravovány. V rámci stavebních opatření proběhne rekonstrukce plochých střech a jejich zateplení,“ informovala společnost ČEZ. Zateplovat se budou také pláště budov, v plánu je výměna oken a dveří či zateplení vrat.
EPC projekt na administrativní budově v depu DPP Zličín, který realizuje společnost Frontiers Technology ze skupiny PRE, zahrnuje rekonstrukci a zateplení střechy, zateplení fasád, instalaci nové plynové kotelny, vzduchotechnických jednotek a fotovoltaiky, rekonstrukci vnitřního osvětlení a modernizaci stávajícího systému měření a regulace vytápění, vzduchotechniky a instalaci systému počítačového řízení teplot v místnostech.
Veřejná doprava a obecně dopravní podnik jsou v Praze podle předsedy představenstva a generálního ředitele DPP Petra Witowského jedněmi z největších odběratelů elektřiny a energií vůbec. „Hledání úsporných opatření, snižování spotřeby a zvyšování efektivity nejen v této oblasti je pro nás proto velmi podstatné,“ uvedl.
Metro bude čerpat energii ze slunce
V rámci EPC projektů vzniknou také ve třech areálech dopravního podniku fotovoltaické instalace. Největší z nich zhotovitelé vybudují v Depu Kačerov, kde by mělo stát 11 solárních elektráren o celkovém výkonu jeden megawatt. Další menší zdroje čisté energie vzniknou v areálech tramvajových vozoven na Pankráci a ve Střešovicích. Celková rozloha fotovoltaik bude 5400 metrů čtverečních. Elektřina, kterou vyrobí, bude podle společnosti ČEZ vyvedena mimo jiné do rozvodů metra, pražská podzemní dráha díky tomu získá nový bezemisní zdroj energie.
Součástí projektu je i energetický management. Díky němu má mít dopravní podnik komplexní dohled nad svým energetickým hospodářstvím včetně doporučení na další opatření, která mohou přinést dodatečnou úsporu energie.
Podle generálního ředitele DPP Petra Witowského se povedlo podniku v uplynulých letech úspěšně zrealizovat několik velkých projektů, jako je insourcing tepelného hospodářství, napojení některých velkých areálů na centrální vytápění nebo systém nákupů elektřiny i plynu.
„Nyní si chceme v pěti vybraných areálech a vytipovaných objektech v nich vyzkoušet EPC projekty, které by díky stavebním úpravám, modernizacím stávajících technologií a instalací nových měly přinést nejen zaručenou úsporu energií a nákladů na ně, ale také snížení emisí a větší komfort našim zaměstnancům,“ konstatoval. Podnik tím podle něj v konečném součtu přispívá i k naplňování závazků a principů ESG. „Pokud se v rámci tohoto pilotu potvrdí garantované úspory energií a nákladů, budeme EPC projekty rozšiřovat i do dalších areálů DPP,“ dodal Petr Witowski.
Na projekt energetických úspor vybraných budov získal dopravní podnik dotace Evropské Unie ze Státního fondu životního prostředí v rámci programu Národní plán obnovy. V případě EPC projektu realizovaného v areálech Centrálního dispečinku DPP, depa Kačerov, vozoven Pankrác a Střešovice se jedná o částku 396,7 milionu korun, což představuje 60 procent způsobilých výdajů. Na EPC projekt administrativní budovy v depu Zličín poputuje dotace ve výši 26,6 milionu korun, která pokryje 55 procent způsobilých výdajů.
Nejde o první EPC projekt v Praze
Jeden z nejzásadnějších pražských EPC projektů dokončila letos na jaře v Psychiatrické nemocnici Bohnice také Veolia Energie ČR spolu s partnery. Od této chvíle začalo běžet desetileté období garantovaných úspor. Jak Ekonomický deník informoval, úspora ve spotřebě energií přesahuje 30 procent z původní výše. Konkrétně se jedná o úsporu 6350 megawatthodin elektřiny a tepla, dalším přínosem bude snížení spotřeby vody o 7750 metrů krychlových ročně. Finanční úspora dosahuje 14,7 milionu korun ročně v referenčních cenách roku 2021, vzhledem k růstu cen energií a vody to nejspíš bude vyšší částka – odhadem 24 milionů korun ročně.
Jak Ekonomický deník informoval už dříve, celkem v České republice v loňském roce činila roční úspora z EPC projektů přes 400 milionů korun. Kumulovaná úspora dosáhla více než šesti miliard korun a celková úspora v Česku přepočtená na aktuální ceny a zahrnující i uzavřené projekty více než 10 miliard korun.
(teč)