Středa, 25. května, 2022

Další politický skandál na Slovensku. Ministr si koupil ranč v Austrálii. Prý kvůli tomu musel zastavit byty

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Slovenské politické duo Igor Matovič-Richard Sulík opět rozvířilo mediální vody. V médiích se totiž objevily informace o tom, že si Sulík pořídil ranč v Austrálii, kde chce trávit důchod. „Až budu v důchodu, mám v plánu tam strávit zimní měsíce,“ řekl o tom, co ho motivovalo ke koupi. Sulík si na koupi části ranče půjčil cca půl milionu eur (12,8 milionu korun).

Ministr financí Igor Matovič (OĽaNO) a předchozí slovenský premiér v rozhovoru pro Nový čas před časem řekl, že ministr hospodářství Richard Sulík (Svoboda a Solidarita) ho při vytváření vládní koalice opakovaně ujistil, že je to jeho poslední ministr a že po příštích volbách jede do Austrálie, aby mu ukázal, kde má ranč poblíž Perthu.

O ranč se proto začala zajímat média.

A i když mluvčí SAS Katarína Matejková nejprve odpověděla, že to, co Richard Sulík bude dělat v důchodu, je jeho osobní věc, šéf SAS nemovitost v Austrálii nakonec přiznal.

Ještě jedno období

„Jsem jedním ze tří majitelů nějaké menší usedlosti,“ potvrdil Richard Sulík pro TV Markýza. Očekávání Matoviče, který se vyjádřil, že počítá s tím, že Sulík po příštích volbách odejde na ranč do Austrálie, se ale nenaplní.

„Ve slovenské politice budu ještě jedno období,“ řekl televizní stanici.

Také řekl, že si vzal na ranč půjčku a zastavil svoje byty.

„Až budu v důchodu, mám v plánu tam strávit zimní měsíce,“ řekl o tom, co ho motivovalo ke koupi.

Informace o ranči Richarda Sullíka upoutaly pozornost jistého Petera, který v nedělní debatě Na tělo adresoval ministrovi hospodářství otázku: Jaká rozlohu má ranč v Austrálii a kde na něj vzal peníze. 

„Z banky,“ odpověděl Sulík.

„Normálně jsem si půjčil, zastavil si byty, a vzal si půjčku,“ doplnil. Sulík přiznal, že je jedním ze tří majitelů „menšího panství,“ popsala příběh slovenská média. Sulík si půjčil cca půl milionu eur (12,8 milionu korun).

Podle majetkového přiznání z roku 2019 vlastnil Sulík byty na bratislavském Starém Městě, Novém Městě a spoluvlastnil dům ve Zlatých Moravcích.

V létě 2020 server Plus 7 dní napsal, že Sulíkův byt v centru bratislavského Starého Města byl v září v nabídce realitní kanceláře za 435 000 eur.

Na sklonku října, se na webových stránkách Národní rady rozsvítily majetkové přiznání veřejných činitelů za předchozí rok. Sulík v něm přiznává byty v bratislavském Starém Městě a Vinicích a podíl na domě na Zlatých Moravcích Moravě. V sekci závazky u něj, na rozdíl od roku 2019, nesvítí žádný úvěr.

Ranč v Austrálii v Sulíkově majetkovém přiznání hledali slovenští novináři marně. Sulík má totiž podíl ve společnosti, která nemovitost vlastní. Kdo jsou další dva spoluvlastníci ranče neřekl, pouze uvedl, že jsou veřejnosti neznámí.

Sulík před poslanci uvedl, že si na ranč vzal půjčku ve výši 500 tisíc, kterou by měl splácet do 70 let. Dokáže prý zdokumentovat nejen ranč, ale celý svůj život.

Částka, kterou dal za ranč, je prý na úrovni lepšího bratislavského bytu, který Sulík s rodinou vlastní. S rodinou v bytě v Kolibě. Byt na Starém Městě u ministerstva financí využívá k práci, ke schůzkám, ale také k natáčení svých kulinářských dovedností. Byt o rozloze 120 metrů čtverečních zařídil architekt.

Nesnáší zimu, horko zvládá

Sulík zopakoval, že ve slovenské politice bude fungovat ještě jedno funkční období a ranč v Austrálii je jeho plánem důchodového věku. 

„Pokud vím, zatím to není zločin,“ prohlásil.

„Je mi 53 let, takže za nějakých 10-12 let budu důchodce, tak jsem přemýšlel, kde strávím zimní měsíce, protože nemám rád zimu. Bez problémů zvládám čtyřicetistupňová vedra, ale dvacetistupňová nebo desetistupňová zima, mi leze pod nehty a nedělá mi dobře,“ vysvětlil Sulík, kterému jeho oponent v pořadu, poslanec Ladislav Kamenický (Směr-Sociální demokraci), řekl, že má udělat vše pro to, aby strávil svůj důchod na Slovensku, protože útěk do Austrálie považuje za zbabělost.

Sulík jeho slova označil za „ošklivá, zlá, závistivá a hloupá“.

„Miluji Slovensko,“ ohradil se Sulík a připomněl, že se vrátil z emigrace z Německa. 

„V západním Německu, kam jsme v 80. letech emigrovali, mě čekal dobrý život. Vrátil jsem se sem hned po revoluci a chci zůstat tady. Miluji tuto zemi, ale ano, je pravda, že zimní měsíce tu asi nebudu. Zabijte mě,“ dodal.

Výlet dcery na EXPO

Není to první Sulíkův problém. Slovenská média vypátrala, že odletěl s oficiální delegací na EXPO do Dubaje a na palubu speciálu vzal sedmadvacetiletou dceru Alexandru. Jeho strana si pak prohlásila, že dcera si cestu i ubytování hradí sama. Bez nároku na honorář prý radí ministerstvu, kterému šéfuje její otec, jak prezentovat Slovensko na Světové výstavě EXPO v Dubaji.

„Její zájem mě potěšil, protože své děti vídám minimálně. Proto jsem souhlasil s její účastí, abychom takto mohli skloubit práci s časem stráveným společně,“ tvrdil ministr.

Na internet ale unikl dokument z 21. října, ve kterém se uvádí, že Sulíkova dcera pojede do Dubaje poskytovat odborné poradenství, za což se jí ministerstvo hospodářství zavázalo poskytnout cestovní náhrady a uhradit náklady na leteckou dopravu vládním speciálem. Ze smlouvy tedy vyplývá, že za let do Dubaje neplatila.

Na kritiku návštěvníků slovenského pavilonu na EXPO, že zdejší restaurace slovenské speciality nenabízí, zveřejnil Sulík na Facebooku post, kde je vyfocený, jak ve stranickém tričku SaS pomáhá při výrobě brynzových halušek.

Bývalý slovenský premiér a lídr opoziční strany Směr-Sociální demokracie Robert Fico na Sulíkovo margo prohlásil, že Sulík „dělá v Dubaji ve stranickém tričku klauna“.

„Rozhodl se, že za státní peníze vyrazí na velký výlet do Dubaje. Bydlel v hotelu za státní peníze, ale dělá tam reklamu politické straně SaS, což je vážný střet zájmů. Prosím, vezměte mu už ty drogy, protože ztratil smysl pro realitu,“ podotkl Fico.

Jan Hrbáček

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter