Kontroverzní podnikatel a lobbista Tomáš Horáček, mimo jiné univerzální svědek a chráněnec Vrchního státního zastupitelství, dal o sobě opět vědět.
Společnost EKONPROFI podala před nedávnem trestní oznámení, v němž tvrdí, že došlo ke spáchání závažných trestných činů maření spravedlnosti a podvodu. Hlavním podezřelým má být podle EKONPROFI známý kontroverzní podnikatel Tomáš Horáček, který je svědkem ve sporu mezi EKONPROFI a společností POJJET.
Možné trestné činy by mohly podle společnosti EKONPROFI zahrnovat podvodné jednání, které by mohlo vážně poškodit oznamující společnost.
„Není vyloučeno, že se na této činnosti podílela organizovaná zločinecká skupina,“ tvrdí firma.
Mohlo by vás zajímat
V soudním sporu, kde společnost EKONPROFI požaduje zaplacení částky 200 000 korun s příslušenstvím, bylo předloženo několik klíčových důkazů.
Během soudního jednání byla předložena kopie komunikace z WhatsAppu mezi podnikatelem Michalem Štronerem (známý z kauzy nepřátelského převzetí poskytovatele nebankovních úvěru Fair Credit Czech – pozn. red.) a Tomášem Horáčkem. Tato komunikace ale podle zástupců společnosti EKONPROFI obsahuje i zprávy, které nebyly součástí originální komunikace.
„Kromě toho byl předložen příjmový doklad, na kterém bylo uvedeno sídlo společnosti EKONPROFI, kam se však společnost přestěhovala až 10 měsíců po údajném vystavení dokladu,“ tvrdí dále firma.
Společnost EKONPROFI proto nechala důkladně prozkoumat a porovnat originální komunikaci z mobilního telefonu Michala Štronera s předloženou kopií.
„Bylo zjištěno, že kopie obsahuje falešné zprávy. Společnost EKONPROFI si proto nechala vypracovat znalecký posudek z oboru kybernetiky, který potvrdil, že kopie předložené komunikace není totožná s originálem. Tento posudek vypracoval soudní znalec Ing. Jiří Bernatík, který uvedl, že fotodokumentace zpráv z mobilního telefonu má nízkou vypovídací hodnotu,“ sdělila Ekonomickému deníku společnost EKONPROFI.
Společnost EKONPROFI proto u soudu požadovala nový výslech svědka Tomáše Horáčka, což ale soudkyně Obvodnío soudu pro Prahu 2 Klára Klečková zamítla.
„Soud i přes předložené důkazy rozhodl v neprospěch EKONPROFI. Tento postup soudu, který neprojednal předložené důkazy, je pro společnost EKONPROFI šokující a znepokojivý. Soudkyně Klára Klečková posvětila svým rozhodnutím podvodné jednání skupiny osob kolem Tomáše Horáčka. Jako důkaz dlužníku stačí kopie příjmového/výdajového dokladu, aby prokázal, že úhradu provedl. Tento postup je varovným signálem pro všechny věřitele, kteří se mohou potýkat s podobnými problémy. Znalecký posudek, který jasně ukazuje na falšování důkazů, nebyl soudem brán v potaz,“ tvrdí firma.
Společnost potvrdila, že podklady a důkazy, včetně znaleckého posudku, Obvodnímu soudu pro Prahu 2 předložila.
„Na straně POJJET, jejíž statutární zástupkyní je Klaudie Kletečková, svědčili Tomáš Horáček a Gabriela Kasíková (účetní firem Tomáše Horáčka – pozn. red.) . Je také důležité zmínit, že na Gabrielu Kasíkovou bylo podáno trestní oznámení kvůli zadržování účetnictví společnosti EKONPROFI,“ sdělila dále Ekonomickému deníku společnost EKONPROFI.
Podle trestního zákoníku hrozí za maření spravedlnosti trest odnětí svobody až na osm let, pokud je čin spáchán organizovanou skupinou. Stejně tak může dojít k trestnímu stíhání za podvod, což bude záležet na posouzení orgánů činných v trestním řízení.
„Společnost EKONPROFI rovněž uplatňuje nárok na náhradu škody, která jí vznikla nebo vznikne, ačkoliv ji k dnešnímu dni není schopna přesně vyčíslit,“ dodala firma.
Ekonomický deník oslovil podnikatele Tomáše Horáčka, odsouzeného v korupčním případě kolem nemocničních zakázek, kvůli vyjádření. Ten ale nijak nezareagoval.
O kauze Fair Credit Czech, která s výše popisovaným sporem a jednáním, souvisí, informoval Ekonomický deník například ZDE, ZDE nebo ZDE.