Sněmovna ve středu nezvolila poslance ODS Pavla Žáčka a KDU-ČSL Jana Bartoška do čela dvou kontrolních komisí. Žáček je kandidátem na předsedu komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů, Bartošek usiluje o vedení komise pro kontrolu Finančního analytického úřadu. O obou pozicích se bude rozhodovat ve druhém kole tajné volby.
Ke zvolení bylo zapotřebí nejméně 90 poslaneckých hlasů. Pavel Žáček jich získal 69, Jan Bartošek 73. Ani jeden tak potřebnou většinu nezískal.
Ve Sněmovně nyní působí 14 stálých komisí. Ve středu poslanci zvolili předsedy 11 z nich. Dosud měla předsedu pouze volební komise, kterou znovu povede Martin Kolovratník (ANO). Ten zároveň výsledky hlasování oznámil.
Rozdělení kontrolních komisí
Kontrolních komisí je celkem devět. Kandidáti ANO Robert Králíček, Pavel Růžička a Tomáš Helebrant povedou komise pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby, Vojenského zpravodajství a komisi pro kontrolu použití odposlechů. Do čela komise pro kontrolu činnosti Úřadu pro zahraniční styky a informace zvolili poslanci Marii Pošarovou (SPD).
Nominanti klubu Motoristů Gabriela Sedláčková a Igor Červený povedou komise pro kontrolu činnosti Národního bezpečnostního úřadu a Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Komisi pro kontrolu poskytnutí údajů z centrální evidence účtů bude předsedat Jana Krutáková (STAN).
Mohlo by vás zajímat
Komisi pro Ústavu má SPD/Svobodní
Pozici předsedkyně komise pro práci sněmovní kanceláře obsadila Jana Pastuchová (ANO), komisi pro rodinu povede Lucie Šafránková (SPD). Do čela komise pro hybridní hrozby zvolili poslanci Miroslava Krejčího (Motoristé), ústavní komisi povede Libor Vondráček (SPD/Svobodní).
Sněmovna současně zvolila předsedy tří stálých parlamentních delegací. Zuzana Majerová (SPD/Trikolora) povede delegaci do Meziparlamentní unie, Karel Beran (za Motoristy) delegaci do Parlamentního shromáždění NATO a Věra Kovářová (STAN) do Parlamentní dimenze Středoevropské iniciativy.
Další neúspěch ODS
Neúspěch Pavla Žáčka ve středeční volbě navazuje na jeho předchozí nezdar, kdy neuspěl ve volbě předsedy sněmovního výboru pro bezpečnost. Ani v jednom ze dvou kol tehdy nezískal potřebnou podporu a obdržel pouze čtyři hlasy z třinácti možných.
Ekonomický deník tehdy upozornil, že podle informací z politických kuloárů šlo o záměrnou obstrukci hnutí ANO, která měla představovat politický trest mířený proti ODS a tehdejší ministryni obrany Janě Černochové. Ta se krátce před volbami ostře vymezovala vůči představitelům ANO v souvislosti s armádními zakázkami. ODS tím tehdy přišla o kontrolu nad jedním z klíčových „silových“ výborů Sněmovny.
